Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koniec z bezpłatnymi stażami i praktykami? Tego domagają się związki zawodowe

5
Podziel się

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce zakazać bezpłatnych stażów i praktyk. OPZZ w petycji pisze m.in. o "segmentacji rynku pracy i dyskryminacji osób", a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obiecuje, że przyjrzy się sprawie.

Już niedługo każdy student otrzyma wynagrodzenie za praktyki lub staż?
Już niedługo każdy student otrzyma wynagrodzenie za praktyki lub staż? (Shutterstock.com)
bEhATJrF

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik powołuje się na Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA, które przeprowadziło badanie wśród 1,3 tys. studentów i studentek. 57 proc. z nich stwierdziło, że pracowali za darmo, a z kolei co drugi odbył praktyki bez wcześniejszego podpisania umowy.

ELSA, we współpracy Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych i fundacją Polska Debatuje, zwróciła się w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na czele którego stoi Bożena Borys-Szopa. Wszystkie podmioty domagają się likwidacji staży i praktyk jako tańszej lub bezpłatnej formy pracy.

"Każdy praktykant lub stażysta ponosi koszty związane z odbyciem praktyki lub stażu. Musi zapewnić sobie wyżywienie, ubiór, opłacić mieszkanie i pokryć koszty dojazdu. Bezpłatne praktyki i staże prowadzą do segmentacji rynku pracy i dyskryminacji osób, których nie stać na poniesienie takich wydatków" − pisze OPZZ w petycji. Resort pracy zapewnił, że przyjrzy się sprawie i spróbuje rozpatrzyć możliwe rozwiązania.

bEhATJrH
Zobacz także: Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe. "Jesteśmy w dobrym momencie do oszczędzania"

"GW" przypomina również, że umowy o praktykę absolwencką nie stanowią podstawy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie najczęściej stosowane są bezpłatne staże? Z brakiem wynagrodzenia za nie muszą liczyć się studenci szukający pracy m.in. w mediach, w branży HR, marketingu, ubezpieczeniach i finansach oraz w kancelariach adwokackich. Spotkać je można również w NGO-sach.

bEhATJrN

Rada Dialogu Społecznego już w 2017 roku przyjęła uchwałę dotyczącą praktyk i staży. RDS zalecała m.in. to, aby każda praktyka trwająca dłużej niż miesiąc była płatna. Jednak to tylko zalecenia – nie nakładają one obowiązku prawnego na pracodawcę.

− Likwidacja bezpłatnych staży i praktyk jednym ruchem pióra nie ma sensu − uważa Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Center Club, ekspert ds. rynku pracy i członek RDS, cytowany przez "GW". − Wszystko zależy od tego, komu staż przynosi wymierne korzyści: czy pracodawcy, bo praktykant wspomaga procesy w firmie, czy też praktykantowi, który nie przynosi przedsiębiorstwu pożytku, korzysta za to z jego uprzejmości i czasu, który ten poświęca na jego szkolenie.

bEhATJrO

Dziennik przypomina również o stażach z urzędu pracy. Mogą one trwać do 12 miesięcy a, pracodawca nie musi troszczyć się o koszty wynagrodzenia, które pokrywa starosta. Ile zatem zarobi sam pracownik? 941 złotych miesięcznie, ponieważ tyle wynosi 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, który przysługuje takim stażystom. Jeżeli odmówi on udziału w stażu, straci prawa do zasiłku. Nie każdy może sobie pozwolić na kilkumiesięczną pracę za mniej niż 1 tys. złotych.

W 2018 roku urzędy pracy w całej Polsce na wynagrodzenia stażystów wydały 851 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhATJsi
KOMENTARZE
(5)
Ja jako ja
3 miesiące temu
Bardzo często starzysta/ praktykant wykonuje pełno etatową prace za darmo kto odbył taki straż lub praktykę to wie . Większe firmy bardzo chętnie to wykorzystują . Darmowa siła robocza :-(
Tomek
2 lata temu
Tytuł wprowadza w błąd. To nie starzysci mają płacić ale pracodawca za ich prace. Kto był na starzy wie, że robi się za ścierkę i niewolnika. Chcę się uczyć tego jak solidnie pracować, chcę otrzymać niewielkie wynagrodzenie za swój wkład, nie 100% ale jakiś grosz by funkcjonować.
Igy
2 lata temu
Często jest tak, że to nie pracodawcy zależy na stażyście tylko odwrotnie. Wtedy pracodawca mówi przyjdź, zobacz, naucz się, ale ja Ci za to nie będę płacił. Twój wybór stażysto. Chcesz przyjdź, nie chcesz to nie przychodz. A teraz pewni ograniczeni intelektualnie ludzie chcą taką drogę dla stażysty zamknąć
bEhATJsj
ten ci to
2 lata temu
za to że się matołkowi wbija wiedzę do głowy ma być jeszcze zapłata?
biznesmen PO
2 lata temu
Przyjmę 100 pracowników na darmowe praktyki do mojej fabryki na 3 miesiące w sezonie