Notowania

gospodarka
19.09.2019 16:05

Koniec z umowami "na Niemca". Ministerstwo Finansów bierze się za handel samochodami

W polskim prawie istnieje luka, która pozwala zagranicznemu sprzedawcy przywieźć auto do Polski i nie zapłacić akcyzy. Później podatek spada na głowę nabywcy samochodu. Teraz Ministerstwo wypowiada wojnę temu procederowi. Jednak wcale nie chce go zmieniać – tylko więcej na nim zarobić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Resort finansów wypowiada wojnę optymalizacjom podatkowym na handlu samochodami

Na czym dokładnie polega proceder "Na Niemca"? Otóż handlarz przywozi auto do kraju z umową in blanco – podpisaną tylko przez zagranicznego sprzedawcę. Akcyza zostaje opłacona dopiero po podpisaniu jej przez klienta w Polsce, czasem po kilku miesiącach.

Umowy "na Niemca" legalne?

I chociaż w świetle tego działania polski nabywca traci prawo do roszczeń z tytułu rękojmi (bo umowę podpisał z niemieckim sprzedawcą), to w praktyce MF chce zalegalizować ten proceder.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort finansów chce zlikwidować blokadę, która nie pozwalała urzędom rejestrować aut z umowami "na Niemca", ani też przyjąć za nie podatku. Po proponowanych zmianach, które mają wejść w życie wraz z początkiem 2020 roku, taka blokada ma zniknąć. Nabywca z Polski zarejestruje tutaj auto z umową "na Niemca", a państwo uzyska akcyzę.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

Koniec z rejestracją aut osobowych jako ciężarowe

To niejedyna zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Finansów. Urzędnicy chcą też ukrócenia procederu, dzięki któremu podatnicy polscy sprowadzają z zagranicy samochody jako ciężarowe lub specjalne, a po rejestracji przerabiają je na auto osobowe. Za auta ciężarowe nie trzeba potwierdzać, że zapłaciło się akcyzę, ale za samochody osobowe już tak.

Dotychczas było tak, że o zmianie statusu wystarczyło poinformować starostę w ciągu 30 dni, a fiskus już nie sprawdzał, czy zapłaciliśmy akcyzę. Teraz to się zmieni – akcyzę trzeba będzie zapłacić przy zmianie statusu.

Zmienią się również zasady rejestracji aut ciężarowych. Od początku 2020 roku podatnik, który będzie chciał zarejestrować samochód ciężarowy lub specjalny o masie do 3,5 tony, będzie musiał uzyskać dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Ma to zabezpieczyć przed kolejnymi próbami oszukania fiskusa i zarejestrowania auta osobowego, jako ciężarowy.

Podatkowi akcyzowemu podlegać też będzie nabycie auta osobowego, które nie zostało wcześniej zarejestrowane w Polsce, a zarazem nie da się ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Koniec z kombinowaniem przy sprowadzaniu aut. Rząd uszczelni przepisy akcyzowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, samochody, samochody używane, podatek akcyzowy, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

007Ble ble ble a w komisach nadal połowa pod stołem inaczej im się nie opłaca sprzedać .Złodzieje tak kombinują jak Amber Srebro ..

19-09-2019

egon5555A może pisać do US że dostałe się auto od bezdomnego Pana Sanisława ? a ten wziął i umarł..... jak O. T R

19-09-2019

gorsiejszy sortnie ma to jak zarabiać w kraju na obywatelach w którym nie produkuje się samochodów, gdzie ten milion elektryków od krzywoustego ?

Rozwiń komentarze (47)