Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koniec z umowami "na Niemca". Ministerstwo Finansów bierze się za handel samochodami

50
Podziel się:

W polskim prawie istnieje luka, która pozwala zagranicznemu sprzedawcy przywieźć auto do Polski i nie zapłacić akcyzy. Później podatek spada na głowę nabywcy samochodu. Teraz Ministerstwo wypowiada wojnę temu procederowi. Jednak wcale nie chce go zmieniać – tylko więcej na nim zarobić.

Resort finansów wypowiada wojnę optymalizacjom podatkowym na handlu samochodami
Resort finansów wypowiada wojnę optymalizacjom podatkowym na handlu samochodami (Fotolia)

Na czym dokładnie polega proceder "Na Niemca"? Otóż handlarz przywozi auto do kraju z umową in blanco – podpisaną tylko przez zagranicznego sprzedawcę. Akcyza zostaje opłacona dopiero po podpisaniu jej przez klienta w Polsce, czasem po kilku miesiącach.

Umowy "na Niemca" legalne?

I chociaż w świetle tego działania polski nabywca traci prawo do roszczeń z tytułu rękojmi (bo umowę podpisał z niemieckim sprzedawcą), to w praktyce MF chce zalegalizować ten proceder.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort finansów chce zlikwidować blokadę, która nie pozwalała urzędom rejestrować aut z umowami "na Niemca", ani też przyjąć za nie podatku. Po proponowanych zmianach, które mają wejść w życie wraz z początkiem 2020 roku, taka blokada ma zniknąć. Nabywca z Polski zarejestruje tutaj auto z umową "na Niemca", a państwo uzyska akcyzę.

Zobacz także: Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

Koniec z rejestracją aut osobowych jako ciężarowe

To niejedyna zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Finansów. Urzędnicy chcą też ukrócenia procederu, dzięki któremu podatnicy polscy sprowadzają z zagranicy samochody jako ciężarowe lub specjalne, a po rejestracji przerabiają je na auto osobowe. Za auta ciężarowe nie trzeba potwierdzać, że zapłaciło się akcyzę, ale za samochody osobowe już tak.

Dotychczas było tak, że o zmianie statusu wystarczyło poinformować starostę w ciągu 30 dni, a fiskus już nie sprawdzał, czy zapłaciliśmy akcyzę. Teraz to się zmieni – akcyzę trzeba będzie zapłacić przy zmianie statusu.

Zmienią się również zasady rejestracji aut ciężarowych. Od początku 2020 roku podatnik, który będzie chciał zarejestrować samochód ciężarowy lub specjalny o masie do 3,5 tony, będzie musiał uzyskać dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Ma to zabezpieczyć przed kolejnymi próbami oszukania fiskusa i zarejestrowania auta osobowego, jako ciężarowy.

Podatkowi akcyzowemu podlegać też będzie nabycie auta osobowego, które nie zostało wcześniej zarejestrowane w Polsce, a zarazem nie da się ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
dj2
4 lata temu
25-02-2020 , nie zauważyłem żeby coś się zmieniło w tej materii - umowami "na Niemca" . Jest jak było .
hwdp
4 lata temu
Nikt nie będzie sprowadzał samochodów i nie będzie pracy dla mechaników akcyzy tez nie dostaniecie tak narobiliście
jaro
4 lata temu
złodziejski rząd zawsze wymyśli coś aby okroić obywatela
dress
4 lata temu
a jak jest z podatkiem za auto otrzymane od bezdomnego?????
dress
4 lata temu
oni dobrze wiedza co robia .okres Swiat spedza klase robotnicza z zachodu , a ta chwalac sie euro w kantorach (wszystko pod kontrolą)uplynnia wymienione pieniadze w grubych tysiacach,ktore w formie podatku ,akcyzy ,itp wraca do kieszeni darmozjadow.
...
Następna strona