Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Kopalnia Turów. Brabec: rozważamy wycofanie skargi z TSUE

18
Podziel się:

Minister środowiska Czech Richard Brabec informuje, że Czechy rozważają możliwość wycofania skargi w sprawie Turowa z TSUE, jeśli Polska spełni warunki.

Kopalnia Turów. Brabec: rozważamy wycofanie skargi z TSUE
Minister środowiska Czech Richard Brabec: rozważamy wycofanie skargi z TSUE w sprawie Turowa (Getty Images)

- Rozważamy możliwość wycofania skargi w sprawie Turowa z Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli Polska spełni warunki. Nie chciałbym rozmawiać o konkretnych wymaganiach, to coś, co musi jeszcze zostać wynegocjowane - powiedział minister środowiska Czech Richard Brabec.

Jak dodał, umowa, którą przygotowują przedstawiciele polskiego i czeskiego rządu, jeszcze nie przybrała ostatecznego kształtu. Brabec poinformował, że sprawa Turowa jest wieloetapowa i "to się nie kończy na wycofaniu skargi i przyjęciu przez Polskę warunków".

Podkreślił też, że istotną kwestią pozostaje rozszerzanie działalności kopalni w Turowie w kierunku granicy Polski i Czech, co będzie wiązało się z kolejnymi uwarunkowaniami. - Naszym celem jest długotrwałe rozwiązanie i ciągła współpraca w temacie - zapewnił.

Zobacz także: Zmiany w programie "Czyste powietrze". Nacisk na osoby mniej zamożne

Odpowiadając na pytanie dotyczące przebiegu wcześniejszych rozmów polsko-czeskich w sprawie Turowa, czeski polityk powiedział, że trwały one od 2016 r. na różnych szczeblach "od ekspertów po premierów", jednak "nie udało się dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązania, które by zaspokoiło obie strony".

Polska delegacja w Pradze

Wcześniej odbyła się konferencja, na której głos zabrali: czeski minister środowiska Richard Brabec oraz polski minister klimatu Michał Kurtyka. Ten podkreślił, że polska strona przyjechała do Czech z intencją osiągnięcia porozumienia.

Podobne zdanie wcześniej wyraził Brabec. - Naszym celem jest porozumienie, a nie sądzenie się. Z Polską łączą nas bardzo dobre stosunki sąsiedzkie, działamy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jako sąsiedzi, musimy współpracować - powiedział.

Jak dodał, celem czeskich władz nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni. Brabec zadeklarował, że chcą z Polską osiągnąć porozumienie zadowalające dla obu stron, ale spełniające warunki stawiane przez Czechy.

Kurtyka zapewnił, że Polska rozumie argumenty Czechów. - Rozumiejąc potrzeby i obawy lokalnej społeczności, rozmawiamy o projektach, które będą minimalizowały ryzyko wpływu na środowisko. Chcemy iść w kierunku działań, które będą minimalizowały jakiekolwiek ryzyko - powiedział polski minister środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Janek
3 lata temu
Żadnych pieniędzy my Polacy nie będziemy płacić! Szukają jelenia, jeszcze mówią że to ciągły proces czyli co chcą abonament za naszą! elektrownie?
AKCYZE NA TRU...
3 lata temu
i części do nich 300%minimum na wrony
Wiktoria
3 lata temu
Czesi już tej plamy nie zmyją... chcieli zabłysnąć, pokazać co potrafią i pokazali !!! Polacy ! tego nie możemy Czechom zapomnieć jeżeli się szanujemy. Tak się nie postępuje z sąsiadami tym bardziej, że my za wyrządzone szkody przez Czechy nie zgłosiliśmy do tej pory roszczeń tylko milczymy w imię zgody sąsiedzkiej !!!
Fiu fiu
3 lata temu
Po tym co zrobili Czesi mają przerąbane w Polsce. Gdyby nas dotknęły sankcje finansowe PKN Orlen powinien tak podnieść ceny paliw w Czechach aby to faktycznie Czesi zapłacili nałożonæ karę przezTSUE na Polskę.
SKOS
3 lata temu
WYJŚĆ Z tsue !