Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Korekty dokumentów. ZUS przypomina: są nowe terminy

12
Podziel się:

Od tego roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS.

Korekty dokumentów. ZUS przypomina: są nowe terminy
Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Ważne są terminy (Adobe Stock, WDnet Digital Creation Studio)

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy: od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r., od stycznia 2022 r. do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Pilnuj terminów. Potem będzie potrzebna zgoda sądu

Po tym czasie ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych, ponieważ nie będzie możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Będzie to możliwe jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

- Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r. – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące można przekazywać przez okres do 5 lat, liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy obowiązującego płatnika – dodaje rzecznik ZUS.

Można złożyć wniosek o udostępnienie plików

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików (KEDU) z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych.

Pomoc w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnień zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00 i w dowolnej placówce ZUS.

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli tego nie zrobi, ZUS sam założy mu taki profil. PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Patrycja
11 miesięcy temu
Polecam też portal FK. Jestem wdzięczna za to, że mogę zaufać publikacjom wydanym przez Wiedzę i Praktykę, co jest kluczowe w dziedzinie finansów
Darek
12 miesięcy temu
Ja polecam portale od WiP o tej tematyce. Portale od Wiedzy i Praktyki sa niezwykle wartościowym źródłem informacji dla osób poszukujących specjalistycznej wiedzy z dziedziny księgowości. Znajduję tam zawsze aktualne i rzetelne treści, które pomagają mi w rozwoju zawodowym.
Iga
rok temu
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ma świetnych autorów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w sposób przystępny dla czytelnika, polecam też szkolenia na educato o tej tematyce. Są świetne i przydatne w pracy
majunia
rok temu
Jakby ktoś szukał fajnego narzędzia do codziennej, świeżej wiedzy zeby byc na bieżąco ze wszystkim to polecam Portal Kadrowy – kadry, płace, ZUS, HR ! Super sprawa
Jasa
2 lata temu
Dostałem takie pismo o możliwości złożenia korekty, ale żadnego wyjaśnienia czy muszę, czy trzeba i po co i co to da, czy jak nie złożę to będzie kara czy nie. Może ZUS by w piśmie to wyjaśnił, bo nie chce mi się domyślać o co chodzi