Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Korekty dokumentów. ZUS przypomina: są nowe terminy

8
Podziel się:

Od tego roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS.

Korekty dokumentów. ZUS przypomina: są nowe terminy
Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Ważne są terminy (Adobe Stock, WDnet Digital Creation Studio)

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy: od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r., od stycznia 2022 r. do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Pilnuj terminów. Potem będzie potrzebna zgoda sądu

Po tym czasie ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych, ponieważ nie będzie możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Będzie to możliwe jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

- Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r. – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące można przekazywać przez okres do 5 lat, liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy obowiązującego płatnika – dodaje rzecznik ZUS.

Można złożyć wniosek o udostępnienie plików

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików (KEDU) z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych.

Pomoc w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnień zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00 i w dowolnej placówce ZUS.

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli tego nie zrobi, ZUS sam założy mu taki profil. PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Jasa
miesiąc temu
Dostałem takie pismo o możliwości złożenia korekty, ale żadnego wyjaśnienia czy muszę, czy trzeba i po co i co to da, czy jak nie złożę to będzie kara czy nie. Może ZUS by w piśmie to wyjaśnił, bo nie chce mi się domyślać o co chodzi
Bhhhg
miesiąc temu
Mi każą zapłacić taz jeszcze składki pod rygorem egzekucji i zajęcia konta, składki płaciłem regularnie mam dowody przelewów ale ZUS mi każe raz jeszcze zapłacić no nie uznali moich wpłat. Wiec się pytam złości gdzie jest kasa która wam co miesiąc płace!!!
Mistrz Polika...
miesiąc temu
zus to najgorsze oszusywo. Lepjej robić na czarno i na emeryturę odkładać w zachodnim funduszu emerytalnym
Paweł
miesiąc temu
Pracodawca ma w tylnej części ciała odszkodowanie pracownika który doznał uszczerbku na zdrowiu pod koniec jego działalności!!!!Potrafi być tak bezczelny że wynajmie sobie osobę która opiszę sprawę pod jego dyktando!!!!Składam sprawę do sądu zobaczymy jaki będzie wynik pozdrawiam
Mmm
miesiąc temu
Panie z ZUS są dwulicowe swoim petentom to trzeba czy nie trzeba doradza i wszystko powiedzą, a innych przeganiają .