Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Koronawirus. Co trzecia firma obawia się bankructwa

12
Podziel się

Ponad jedna trzecia firm - głównie mikro i małych oraz z branż produkcyjnej i usługowej - obawia się bankructwa. W przypadku przedsiębiorstw, które działają krócej niż 2 lata, upadłość grozi co drugiej.

Koronawirus. Co trzecia firma obawia się bankructwa
Co trzeciej firmie grozi bankructwo. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzynirp

Z badania zrealizowanego dla BIG InfoMonitor przez firmę Maison&Partners wynika, że bankructwa w 2021 r. obawia się 36 proc. przedsiębiorstw, z czego 14 proc. uważa, że ryzyko to jest bardzo wysokie.

Silny strach przed upadłością towarzyszy przede wszystkim firmom z branży produkcyjnej (19 proc.) i usługowej (16 proc.).

Upadłości najbardziej boją się firmy, które działają krótko. Ok. połowy firm obecnych na rynku krócej niż dwa lata, wchodzi w nowy rok z lękiem, że przydarzy im się najgorsze.

bDzynirr
Zobacz także: Luzowanie lockdownu. "Chcemy uaktywnić handel, baseny i stoki muszą poczekać"

Wśród przedsiębiorstw, które nie mają za sobą jeszcze roku funkcjonowania, "bardzo obawia się" bankructwa 20 proc., a kolejnych 24 proc. "w mniejszym stopniu". Wśród działających od roku do dwóch lat – 16 proc. deklaruje, że jest to zdecydowanie, a kolejne 33 proc., że raczej możliwe.

Najbardziej dotkliwym skutkiem kryzysu jest spadek sprzedaży, na co wskazuje niemal 47 proc. badanych - głównie firmy mikro i małe.

bDzynirx

Na kolejnych miejscach znalazły się: zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa (ponad 18 proc.) i dezorganizacja pracy (prawie 18 proc.), ta ostatnia dokucza najbardziej firmom małym i średnim. Z kolei redukcje zatrudnienia deklaruje niespełna 5 proc. firm, a pogorszenie relacji z kontrahentami – w 3 proc. przypadków.

W badaniu przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w IV kw. 2020 r. prawie 11 proc. mikro, małych i średnich firm deklarowało, że w minionym roku istniało realne ryzyko zlikwidowania ich biznesu.

Według danych GUS listopad był kolejnym miesiącem, w którym zanotowano przyrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością (o 3,1 proc.), a jednocześnie o 23,5 proc. spadła liczba firm nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca (w październiku spadek wyniósł 7,6 proc.).

Według prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka prowadzenie działalności biznesowej staje się trudniejsze i obarczone coraz większym ryzykiem.

bDzyniry
bDzynirS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Piotr
1 tyg. temu
To i tak mało, jeszcze trochę i zostaną tylko urzeedasy oraz emeryci...
Sifu
1 tyg. temu
Bedzie sie trzeba znowu przebranzowic, slyszalem ze Disco Polo to dobrze zarabiaja a branza 🙄
Beata
1 tyg. temu
Bo rząd oszczędza dlaczego kody PKD są brane pod uwagę a nie obroty. To jest nie sprawiedliwe jedni dostaną wszystko a inni nic. Zobaczymy ile zamknie się firm po pierwszym półroczu.
bDzynirT
Kocham ZUS
1 tyg. temu
ZUS mój wniosek o postojowe zgubił twierdzac że go nie złożyłem. Na nowy już było za późno. Oczywiście postojowego nie dostałem i teraz też nie dostane bo warunkiem jest otrzymanie tego "wiosennego" postojowego. Loguje się na moje konto w ZUSie i co widze? Ze jest wpis że wniosek złożyłem ale go nie rozpatrzyli. Kur... W ZUSie dowiedziałem się tylko że im przykro.
Kostek
1 tyg. temu
Bez przesady, przeciez dali postojowe za listopad i zwolnili ze skladek na zus... Nie wiem co z tą kasa zrobić, pewnie zainwestuje w Orlen