Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus utrudnia powrót do szkoły. Nauczyciele odchodzą, bo obawiają się zakażenia

275
Podziel się

Starsi nauczyciele z tzw. grupy ryzyka rezygnują z pracy w szkołach. Dotyczy to szczególnie tych, którzy dorabiali w ten sposób do emerytury. Młodzi natomiast idą na urlopy. Powód jest ten sam: obawa przed koronawirusem.

Koronawirus utrudnia powrót do szkoły. Nauczyciele odchodzą, bo obawiają się zakażenia
Koronawirus w Polsce. Przez pandemię zabraknie nauczycieli? (Ivan Aleksic , Unsplash)
bDTuJaAB

Średnia wieku nauczycieli w roku szkolnym 2018/2019, według "Głosu Nauczycielskiego", wynosiła 44 lata. A dyrektorzy alarmują, że liczba ta będzie stale rosła.

Jak informuje łódzka "Gazeta Wyborcza", problem ten szczególnie dotyka szkoły branżowe i technika. Praca w oświacie oraz zarobki nie zachęcają młodych inżynierów po studiach do podjęcia zawodu nauczyciela. Dlatego też placówki muszą posiłkować się emerytami.

W tym roku szkolnym będzie o to jednak bardzo trudno. Media co rusz podają informację o tym, że na negatywne skutki koronawirusa szczególnie są narażone osoby po 60. roku życia. Dlatego nauczycielom, którzy przekroczyli tę granicę, nie opłaca się w ten sposób dorabiać do emerytury. Szczególnie jeżeli szkoła będzie działała stacjonarnie.

bDTuJaAD
Zobacz także: Zobacz: Zasiłek i emerytury w formie bonu? "Niektóre usługi mogłyby być rozwiązywane w taki sposób"

Choć jeszcze w lipcu słyszeliśmy, że koronawirus jest w odwrocie, to sierpniowe wyniki zdają się temu przeczyć. Europa, w tym i Polska, zaczęła się zmagać z drugą falą zakażeń SARS-CoV-2.

Łódzka "Wyborcza" przywołuje sytuację kilku szkół w regionie, które już muszą zmagać się z problemami kadrowymi. W Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi odeszła czwórka nauczycieli w wieku emerytalnym. Jeden z nich jednak, po namowach dyrektora Marcina Józefaciuka, wrócił.

bDTuJaAJ

Natomiast w Zespole Szkół Samochodowych w Łodzi dyrektor Andrzej Żelasko podpisał już dwie rezygnacje. Jak sam mówi, bez nauczycieli w wieku 50+ "szkoła nie istnieje".

Podaje również twarde dane: ciało pedagogiczne w placówce liczy 69 nauczycieli. 30 proc. z nich to emeryci. Aby szkoła mogła funkcjonować, musi ustawiać do granic nadgodziny.

bDTuJaAK

Nieco inną optykę na trwającą pandemię koronawirusa mają sami rodzice. 68,4 proc. Polaków wysłałoby swoje dziecko do szkoły. Na taki krok nie zdecydowałoby się 27,2 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma 4,4 proc. respondentów - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTuJaBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
Anna
8 miesięcy temu
W mojej rodzinie są osoby będące nauczycielami. To jak w tej chwili wygląda praca z dziećmi...nikomu tego nie życzę. Brak poszanowania, wulgaryzmy-to jest standardem już wśród najmłodszych. Jednak takie zachowanie to nie wina dzieci, ale rodziców, którzy na wszystko swoim maluchom pozwalają. Wyrastają więc potem ów "słodkie bąbelki" na egoistów, bez jakiejkolwiek empatii, należy im się wszystko. Przeraża dodatkowo zachowanie rodziców bo nie można nic złego o dziecku powiedzieć. Gdy tak się zdarzy, sprawa "ląduje" u dyrektora. Skargi (wrecz absurdalne, kłamliwe) są na porzadku dziennym. Nauczyciel dzisiaj to człowiek, który nie ma nic do powiedzenia, pracuje po pracy i w weekendy. Zwłaszcza nauczyciele języka polskiego. To niewdzieczny zawód, a ktoś to musi wykonywać. Nigdy nie porownujcie swojej pracy do innej. Nie macie pojęcia. Potem powstają krzywdzace opinie. Nie bez powodu ludzie chcąc sobie źle życzyć, mówią: "Obyś cudze dzieci uczył". Gdyby każdy mógł przez pewien czas popracować w roli nauczyciela j.polskiego, to nigdy by już złego komentarza na temat tego zawodu nie umieścił.
PAWEŁ+
8 miesięcy temu
Nie rozumiem , skąd te braki kadrowe. Przecież w szkole za nic dostaje się grubą forsę, wakacje gonią ferie i odwrotnie, co roku urlopy wypoczynkowe, wczesne emerytury. Toż to kolejki do nauczania w szkołach powinny stać, a tu braki?
Je-ZUS
8 miesięcy temu
zawsze podziwiałem nauczycieli za samą odporność siedzenia przez cały dzień z obcymi dziećmi. To tylko ludzie z niebywałymi zdolnościami potrafią ogarnąć 30 uczniów i jeszcze ich czegoś nauczyć. Szacunek.
bDTuJaBf
sdasfgh
8 miesięcy temu
Starzy nauczyciele odchodzą. Młodych nie ma. Szczególnie od nauki j obcych. Nikt o zdrowych zmysłach nie chce pracować za 2 tys netto i użerać się z cudzymi bahorami oraz ich niedorozwiniętymi rodzicami mającymi o wszystko pretensje. Gdyby płaca dla nauczyciela wynosiła min 4 000 netto byłoby łatwiej o nich a tak jest ich co raz mniej. DO tego wirus. Kto chce ryzykować przyniesienie choroby do własnego domu? W imię czego? Nagonki niedorozwiniętych Polaków, niedorozwojów z PiS i marnej pensji ?
Rymcio
8 miesięcy temu
Niech górnicy się przekwalifikują Tak narzekają na swoją ciężką dolę. A tu proszę, czeka praca, lekka, łatwa i przyjemna, a jak dobrze płatna!
...
Następna strona