Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus utrudnił Ukraińcom przyjazd do Polski. Może być problem przy zbiorach owoców

21
Podziel się

Sezon truskawkowy za pasem, a rolnicy zastanawiają się, kto zbierze owoce z pola. Przez wybuch epidemii spora część Ukraińców wróciła do swojego kraju, a ponowny przyjazd do Polski nie jest taki łatwy. Bez rąk do pracy ze wschodu ze zbiorami może być problem.

Kto w tym roku zbierze truskawki?
Kto w tym roku zbierze truskawki? (Pixabay)
bEraGfxN

Problemowi przyjrzała się agencja Newseria Biznes. Co roku do zbiorów owoców miękkich potrzeba pół miliona osób. Do tej pory do Polski przyjeżdżało co miesiąc 160 tys. pracowników sezonowych z Ukrainy. To oni w dużej mierze zasilali grupy do zbierania owoców.

Teraz, przez epidemię, część Ukraińców wróciła do kraju i przestała przyjeżdżać. Zwłaszcza że taki przyjazd w dobie szalejącego koronawirusa oznacza konieczność dwutygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Potrzebne są także wizy i paszporty.

Jak podaje Newseria, kolejna "tarcza antykryzysowa" wprowadza ułatwienia dla rolników zatrudniających cudzoziemców. Nowe przepisy przewidują możliwość zmiany warunków wykonywania przez nich pracy bez konieczności wydania nowego zezwolenia lub wpisu nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Udogodnienia dotyczą jednak osób, które nie wyjechały z Polski.

bEraGfxP
Zobacz także: Obejrzyj też: Ponowne zamrożenie gospodarki. Minister zdradzi, kiedy może nastąpić

– Będą kłopoty ze zbiorami owoców miękkich i warzyw, gdzie są duże nakłady pracy ludzkiej. Bez tych pracowników nastąpią dodatkowe ogromne straty na wsi – mówi w rozmowie z agencją Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak jednak dodaje, wierzy, że część pracowników ze wschodu jednak przyjedzie. Jeśli zaś nadal będzie niedobór rąk do pracy przy zbiorach, do pracy mogą się też zgłosić ci Polacy, którzy przez kryzys związany z epidemią stracili dotychczasowe źródło dochodu.

bEraGfxV

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEraGfxW
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEraGfyq
KOMENTARZE
(21)
Misip
rok temu
U mnie z kolei w okolicy wszyscy ludzie rzucili się na pracę sezonowe i nie ma miejsc już żeby dorobić sobie... Każdy ma już zaklepane miejsce
Ja
rok temu
Zamiast rozdawać pieniądze 500+ nierobom o ile chcecie komuny to dawać nakazy pracy i nie będzie problemu z zbieraniem ziemiopłodów , wziąć za mordę tych co rozdają pieniądze i tych co biorą bez oporów . Ludzie opanujcie się przepracowałem 45 lat w tym jestem inwalidą od 65 roku i nigdy nie wyciągałem ręki po jałomużnę skończcie z kupowaniem elektoratu , jednym remontują domy drugom dają bieda zupki ,krew człwieka zalewa na te mądrości
Wito 1973
rok temu
Przecież zaczyna się bezrobocie, w czym problem zatrudnić ludzi. Można też zebrać zdalnie tzw. owoce miękkie Pozdrawiam.
bEraGfyr
QSKI
rok temu
ZA TA CENE NIECH SOBIE SAMI ZBIORA I ZJEDZA.
chomikos
rok temu
Mam dwieście tresowanych wiewiórek które zbierają truskawki i odnoszą do skrzynek, dystans do 50 metrów. W 8 godzin zbierają 4 hektary truskawek. Wynajmę je w promieniu 200 kilometrów od Gdyni. Wolne terminy w maju i do 15-tego czerwca. Od 16-tego czerwca przerzucamy się na czereśnie Zgłoszenia w komentarzach.
...
Następna strona