Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Od soboty nowe obostrzenia dla żółtych i czerwonych stref

35
Podziel się:

Mieszkańcy 10 stref żółtych i 9 czerwonych od soboty 8 sierpnia muszą się przygotować na szereg nowych obostrzeń związanych z trwającą pandemią koronawirusa. Zakładają one m.in. ograniczenia w liczbie osób w zgromadzeniach oraz limity w komunikacji miejskiej.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia ogłosili na wspólnej konferencji wiceminister Janusz Cieszyński i minister Łukasz Szumowski.
Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia ogłosili na wspólnej konferencji wiceminister Janusz Cieszyński i minister Łukasz Szumowski. (PAP)

Najważniejszą informacją płynącą z nowego rozporządzenia ministra zdrowia jest podział Polski na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). W sumie do strefy żółtej i czerwonej zostało zakwalifikowanych 19 powiatów. W nich sytuacja z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń.

W strefie czerwonej znalazły się następujące powiaty: pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski w województwie śląskim, ostrzeszowski w województwie wielkopolskim, nowosądecki i Nowy Sącz w województwie małopolskim oraz wieluński w województwie łódzkim.

Natomiast strefa żółta obejmuje powiaty: cieszyński, Jastrzębie-Zdrój i Żory w województwie śląskim, jarosławski, Przemyśl i przemyski w województwie podkarpackim, kępiński w województwie wielkopolskim, oświęcimski w województwie małopolskim, pińczowski w województwie świętokrzyskim oraz wieruszowski w województwie łódzkim. Nowe obostrzenia dotykają niemal 2 mln Polaków.

Zobacz także: Zobacz też: Bon turystyczny już na stałe? "Mógłby zostać na dłużej"

Ministerstwo wypowiada wojnę wszystkim osobom unikającym obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach do tego wskazanych, a szczególnie tym, którzy zasłaniają się swoim stanem zdrowia. Nowe rozporządzenie opisuje dokładnie, kto jest zwolniony z nakazu noszenia maseczki. Chodzi m.in. o osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Obostrzenia dla poszczególnych stref nieco się różnią. O ile w strefach żółtych zgromadzenia są ograniczane, o tyle w czerwonych w większości przypadków zostaną zakazane.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w strefach czerwonych

Mieszkańcy stref czerwonych mogą pożegnać się z wszelakimi targami, wystawami, kongresami, czy konferencjami - od soboty wejdzie w życie zakaz ich organizowania w tych rejonach.

Nowe obostrzenia dotkną również kibiców. Od soboty bowiem wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać bez publiczności (w strefach zielonych trybuny będą mogły zapełnić się nawet w 50 proc.).

Chętni nie zobaczą również filmów kinach, ani nie znajdą wytchnienia w wesołych miasteczkach - wymienione punkty rozrywkowe także będą zamknięte. To samo dotyczy m.in. siłowni, klubów fitness, ale również uzdrowisk oraz ośrodków rehabilitacyjnych, które nie będą mogły prowadzić leczenia lub rehabilitacji w sposób stacjonarny.

W strefach czerwonych zmniejszy się również liczba osób biorących udział w zgromadzeniach oraz w imprezach rodzinnych - do 50 osób. Zmiany dotkną również uroczystości religijnych i transportu miejskiego. W tych pierwszych limit liczby osób wynosi 50 proc. obłożenia budynku lub obiektu, zaś w przypadku komunikacji miejskiej - 50 proc. miejsc siedzących.

W lokalach gastronomicznych poza obowiązkiem zakrywania ust i nosa będzie obowiązywał limit gości - 1 osoba na 4 m kw.

Wszyscy mieszkańcy stref czerwonych będą musieli zakrywać usta i nos w miejscach publicznych. I to niezależnie od spełnienia przesłanek zachowanego dystansu społecznego itp.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w strefach żółtych

W przypadku stref żółtych targi i konferencje będą organizowane z ograniczeniem 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Taki sam limit został przewidziany dla siłowni oraz klubów fitness. Imprezy sportowe w strefach żółtych będą ograniczone do 25 proc. liczby miejsc na stadionach i w halach. Podobnie w przypadku wydarzeń kulturalnych zajętych będzie mogło być do 25 proc. miejsc. Natomiast limit osób w przypadku imprez na wolnym powietrzu wynosi 100.

W lokalach gastronomicznych natomiast limit osób to 1 na 4 m kw. - tak samo, jak w strefach czerwonych. Większe restrykcje natomiast dotkną wesołe miasteczka, parki rozrywki oraz parki rekreacyjne - tam limit osób wyniesie 1 na 5 m kw. powierzchni obiektu.

Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, a także spotkaniach innego rodzaju, w tym imprezach rodzinnych, np. weselach, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
marcko
3 lata temu
Floryda, Południowa Dakota, Tenessi,Pöłnocna Karolina też koñczä pandemię definitywbnie
89
4 lata temu
Świetnie, ktoś ze strefu czerwonej nie może pójść na siłownie, na szczęście może przejechać do strefy żółtej :d Zacznijcie badań północ polski, żeby miało to niby jakieś ręce i nogi. Śmiech na sali :p
ktosia
4 lata temu
Wszyscy umrzemy na bezobjawową dżumę !!!!!!!!!!!!!!!
Dziadek Włade...
4 lata temu
Biorą przykład z Hitlera który budował obozy i wyznaczał ilość prycz na m2
Heteroseks
4 lata temu
Żydzi znowu zaczynają budować Getta ale tym razem nie dla siebie
...
Następna strona