Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Koronawirus w USA. Studiujący on-line nie dostaną wizy co najmniej do końca roku

26
Podziel się:

USA wstrzymują wydawanie wiz kolejnej grupie obcokrajowców. Tym razem ograniczenia dotkną studentów, którzy w związku z sytuacją epidemiologiczną studiują wyłącznie przez internet.

Uniwersytet Harvarda. Zagraniczni studenci, zwłaszcza z Azji, to ważne źródło dochodów dla amerykańskich uczelni
Uniwersytet Harvarda. Zagraniczni studenci, zwłaszcza z Azji, to ważne źródło dochodów dla amerykańskich uczelni (Pixabay)

Stany Zjednoczone chcą ograniczyć napływ obcokrajowców. Pod koniec czerwca prezydent Donald Trump podpisał rozporządzanie, które zawiesza wydawanie wiz pracowniczychm.in. dla pracowników wysoko wykwalifikowanych, naukowców w ramach wymiany, sezonowych pracowników w sektorach pozarolniczych, osoby z tzw. transferów wewnątrzfirmowych. W ten sposób administracja USA chce przeciwdziałać rosnącemu bezrobociu wśród Amerykanów, które spowodowane jest przez pandemię koronawirusa.

Z kolei w poniedziałek władze imigracyjne USA poinformowały, że wstrzymane zostanie wydawanie do końca roku wiz powrotnych dla studentów zagranicznych uczących się w amerykańskich uczelniach kontynuujących nauczanie wyłącznie on-line. Również w tym przypadku decyzję umotywowano pandemią koronawirusa – informuje PAP.

Studenci już przebywający na terytorium amerykańskim "powinni opuścić USA lub podjąć inne działania, takie jak np. zapisanie się do uczelni prowadzącej tradycyjny sposób nauczania, aby zachować swój legalny status pobytu" – napisano w komunikacie federalnej Agencji ds. Imigracji i Ceł (ICE).

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus wysyła na bezrobocie? Prezes ZUS uspokaja, nie ma dramatu

Jeżeli dana uczelnia prowadzi "hybrydowy" model nauczania, tzn. zarówno tradycyjny jak i zdalny, powinna zaświadczyć, że największa możliwa liczba studentów zagranicznych uczestniczy w nauczaniu tradycyjnym, tak aby mogli oni zachować legalny status.

Niektóre uczelnie, jak np. Uniwersytet stanu Kalifornia lub prestiżowy Harvard, ogłosiły, że w nowym roku akademickim przejdą całkowicie na nauczanie zdalne. Ogłoszony właśnie zakaz może się okazać dla nich potężnym ciosem, obcokrajowcy często bowiem wybierają prestiżowe, a przy tym bardzo drogie kierunki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Ewa
4 lata temu
Ten koronawirus wszystko pokomplikował. Ja mam nadzieję, że jeszcze się jakoś naprostuje. Sama zaczynam w Łodzi Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i chciałabym, żeby ta nauka była tradycyjna.
klklkl
4 lata temu
To juz nie jest ta Ameryka co kiedys
Marcin
4 lata temu
Wysokowykwalofikowani - NIE! Polacy - zapaszamy! W końcu wybraliście PIS, nie możecie być groźni...
ale dramat
4 lata temu
No i Helcia Englert zostanie w domciu. Rano ogłoszą to w breaking news!
Ala
4 lata temu
Naukowcy w ramach wymiany często są finansowani przez ich ojczyzny, gdzie ubiegają się o różne granty wyjazdowe, a jak już są zapraszani za amerykańskie pieniądze, to znaczy, że to są cenieni eksperci, wiec tylko na tym stracą. A uczelnie te lepsze co będą miały do wyboru- narazić studentów na wirusa, czy stracić pieniądze?
...
Następna strona