Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Związkowcy: zasada jeden lekarz na jednym etacie powinna obowiązywać na stałe

10
Podziel się:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zgadza się z przepisem, który nakazuje ograniczenie pracy lekarzy do jednego etatu. Związkowcy w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podkreślają, że zasada ta "powinna obowiązywać na stałe" - także po pandemii koronawirusa.

Lekarze i pielęgniarki w trakcie epidemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne).
Lekarze i pielęgniarki w trakcie epidemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne). (Getty Images)

"Zarząd Krajowy OZZL zwraca się do Pana z wnioskiem o podjęcie kroków zmierzających do tego, aby zasadę: ‘jeden lekarz - jeden etat’ z proponowaną przez Pana Ministra kwotą 16 750 PLN za jeden etat (i z odpowiednim mechanizmem jej waloryzacji) utrzymać na stałe" - napisał zarząd w liście sygnowanym przez jego przewodniczącego Krzysztofa Bukiela. Do treści listu dotarł RMF FM.

W liście związkowcy przypomnieli o jednym z ostatnich rozporządzeń Łukasza Szumowskiego, które zakłada, że lekarze zatrudnieni w placówkach leczących zakażonych wirusem SARS-CoV-2 mogą pracować tylko na jednym etacie. Wskazali też, że w uzupełnienieniu do aktu widnieje zapis, który nakazuje prezesowi NFZ wypłatę rekompensaty medykom, którzy stracą pracę w innych miejscach.

"W praktyce powyższe rozwiązanie jest zbliżone (chociaż w ograniczonym zakresie) do realizacji postulatu, zgłaszanego od lat przez OZZL: jeden lekarz - jeden etat" - zauważył zarząd.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe <a href="https://money.pl/podatki/">podatki</a>, szukanie oszczędności. "To jest nieuniknione"

W uzasadnieniu swojej opinii związkowcy odwołali się m.in. do wyników sondażu przeprowadzonego za pośrednictwem portalu internetowego "Medycyny Praktycznej". Wynika z niego, że 84 proc. lekarzy popiera zasadę "jeden lekarz - jeden etat".

Związkowcy podkreślili też, że zaproponowana kwota 16 750 złotych "jest również zbliżona do postulatu zgłaszanego od lat przez środowiska lekarskie".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
pacjent
2 lata temu
Lekarze i prawnicy to dwie grupy zawodowe , które w swojej pazerności nie znają umiaru . 16750 na etat i drugie tyle na umowę zlecenie w DPS-ach i przychodniach po 3 godz. 2x w tygodniu .
żorż
2 lata temu
już jest ich za mało, to będzie jeszcze mniej...
Spec. Mgr
2 lata temu
Pan doktor z naszego oddziału, duuużo pracuje ale wyciąga 60 -70 tysi na miesiąc. Żona też lekarz. Nie wiem czy 16tys. go zadowoli. Lekarze chyba będą wybierać placówki prywatne., bo w 1 etat w państwowym ich nie zadowoli.
Medykus
2 lata temu
Jako anestezjolog pracuje obecnie w trzech placówkach,braki w tej specjalizacji są takie,że przy wprowadzonej zasadzie jeden lekarz jeden etat poczekacie drodzy pacjenci na operacje dłuuuugo a nawet dłużej,a podejrzewam,że znaczna część kolegów przeniesie się do dobrych przychodni stomatologicznych wybierając lepsze pieniądze za mniejsze obciążenie psychiczne w pracy
Taaaaa?
2 lata temu
A, jeszcze nie tak dawno pisowcy trąbili, że jak im się nie podoba to wypier! I faktycznie wielu posłuchało rezolutnych pisowców. A, tera co? Ręka pisowska w nocniku?