Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koszty życia rosną i dobijają Europejczyków

14
Podziel się:

Drożyzna to największe zmartwienie Europejczyków, głównie ceny żywności, mieszkań i paliw. Znacznie mniej martwią się zdrowiem, bezrobociem czy zmianami klimatu.

Europejczyków dobija drożyzna
Europejczyków dobija drożyzna (East News)

Jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), na które powołuje się PAP, rosnące ceny żywności, mieszkań i paliw to największe zmartwienie Europejczyków. W maju - porównując rok do roku - żywność najbardziej podrożała w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

30 proc. Europejczyków uważa, że to właśnie rosnące koszty żywności, mieszkań czy paliw są ich największym problem. Powołując się na badania Eurobarometru podano, że zacznie mniej mieszkańców Europy, bo 17 proc., martwi się zdrowiem i zabezpieczeniem społecznym, a 16 proc. - zarobkami. Do tego jedynie 10 proc. niepokoi się zmianami klimatu, bezrobociem i systemem edukacji. Jeszcze mniej, 6 proc. - zaniepokojone jest przestępczością czy migracjami, a jedynie 3 proc. - terroryzmem.

W maju - porównując rok do roku - najwyższy wzrost cen żywności zanotowano w Rumunii (o prawie 7 proc.), Bułgarii (o prawie 6 proc.) oraz Polsce (ponad 5 proc.). Inna sytuacja jest w krajach Europy Zachodniej, gdzie średni wzrost nie przekroczył 3 proc., a w niektórych krajach zanotowano nawet spadki. Jak wskazano w analizie PIE, w całej Unii Europejskiej ceny żywności wzrosły średnio o niespełna 2 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Sprzedają orzeszki na plaży. Zarobki robią wrażenie

PIE wskazuje też na rosnące ceny nieruchomości. W I kw. 2019 r. w Polsce wzrosły o 8,1 proc. r/r, czyli dwukrotnie szybciej niż średnia dla krajów UE-28 (4 proc.). Co więcej, za mieszkanie na rodzimym rynku trzeba było zapłacić o 1,9 proc. więcej względem poprzedniego kwartału, podczas gdy w UE średni wzrost cen w tym okresie wyniósł tylko 0,3 proc.

Autorzy raportu zauważą też, że na postrzeganie skali podwyżek wpływ mają czynniki subiektywne takie jak np. zarobki czy wiek. Dodają, że informacje o drożejących dobrach częściej pojawiają się w mediach, wzmacniając przekonanie społeczeństwa o powszechnej drożyźnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
JJ
4 lata temu
Do tego wszystkiego (o zgrozo) trzeba jeszcze doliczyć stale rosnącą armię pontoniarzy, którą też przecież ktoś musi utrzymywać...
kolo
5 lata temu
W UNI CORAZ WIECEJ NIEROBOLI I UPRZYWILEJOWANYCH,MŁODYCH EMERYTÓ ITP,A NIEWIELKA ILOŚĆ ZWYKŁYCH ROBOLI MUSI NA NICH CHARATAC DO SMIERCI.CZAS BY UNIA SIE ROZPADŁA,BRAWO ANGOLE
Gość
5 lata temu
Dobra Zmiana!!!!
olo B
5 lata temu
A nasz WIELKI preze sik mówi, że Polacy mają kieszenie wypchane forsą.
jj
5 lata temu
droga żywność, pomimo ogromnyhc pieniedzy z budżetu EU do rolników. to niesprawiedliwe. stop wysokim dopłatom dla rolników. niech się rozwijają inwestują, powiększają obszar, ale nie kosztem podatników, którym potem sprzedają drożyznę. otworzyć się na rynki zagraniczne, w tym żywność gmo z usa, afrykę, ukrainę itp. ograniczyć spekulantów mieszkaniowych, co kupują po naście mieszkań.