Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Kraków chce nocnej prohibicji. W wakacje może objąć wszystkie dzielnice

25
Podziel się:

Latem w Krakowie może zacząć obowiązywać zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta. O tym, czy wejdzie w życie i na jakim obszarze zdecydują w kwietniu miejscy radni. Wcześniej takie rozwiązanie próbowano wprowadzić na Starym Mieście, ale to się nie powiodło.

Kraków chce nocnej prohibicji. W wakacje może objąć wszystkie dzielnice
Radni Krakowa podjęli próbę ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie Starego Miasta już w 2018 roku. Wówczas to się nie udało. (Licencjodawca)

W kwietniu radni miejscy Krakowa mają zająć się uchwałą o nocnym zakazie sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta. Przepisy miałyby wejść w życie już w lipcu. Zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywałby od północy do 5:30 rano.

Za wprowadzeniem nocnej prohibicji na terenie Krakowa opowiada się dziś większość mieszkańców małopolskiej stolicy. Z ankiety, którą Urząd Miasta Krakowa przeprowadził w październiku ubiegłego roku, wynika, że zdecydowanym ograniczeniem sprzedaży alkoholu jest ponad 54 proc. mieszkańców Krakowa, a przeciw nieco ponad 45 proc.

Jednak najwięcej zwolenników zakazu sprzedaży alkoholu mieszka w ścisłym centrum miasta, gdzie najczęściej dochodzi do zakłócania ciszy nocnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Casus włoski w Polsce? "Ludzie będą sprzedawać domy w wyludnionych miasteczkach za 1 zł"

Coraz więcej polskich miast decyduje się na zakaz sprzedaży w nocy

Radni Krakowa podjęli próbę ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie Starego Miasta już w 2018 roku. Jednak uchwała w tej sprawie nie weszła ostatecznie w życie, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wstrzymał jej wykonanie. Głównym zarzutem podnoszonym wobec uchwały, było posądzenie, że łamie ona konstytucyjną zasadę równości, bo różnicuje sprzedawców ze względu na miejsce prowadzenia biznesu.

WSA stwierdził wówczas, że jest niezgodna z prawem, ale gdy sprawa trafiła do Najwyższego Sądu Administracyjnego, ten uznał, że wystarczy uprawdopodobnienie, że nocna sprzedaż alkoholu grozi porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu. Sprawa wróciła do WSA wraz informacją o zgodnych z prawem działaniach samorządu. Tym razem regulacja będzie dotyczyć całego miasta, więc poprzedni spór nie będzie mieć podstaw prawnych.

Jednak nie tylko Kraków chce zakazać nocnej sprzedaży alkoholu. W ostatnim czasie coraz więcej polskich miast decyduje się na taki krok w sklepach i na stacjach benzynowych. Umożliwia to prawo, które weszło w życie w 2018 roku.

Zgodnie z nim miejscy urzędnicy mają prawo zakazać sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6. Mogą to zrobić w całym mieście albo w określonych miejscach, np. w centrum. Takie rozwiązania wprowadziły m.in. Bydgoszcz, Gdańsk, Tarnów i Katowice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Kermit
3 miesiące temu
To jak zakazać w sklepach to i w knajpach. Wiemy, że wiele osób straci pracę, to niech i knajpy ucierpią i może wtedy zobaczymy co da taka prohibicja. Uderzacie w najmniejszych. Dziwi mnie fakt ile osób niby te ankiety wypełniało bo ja na pewno nie. Na czyich głosach bazujecie? Ten kraj był durny, ale teraz całkiem zszedł na psy. Nic nie jest robione tu normalnie i z logiką, tylko na odpał
Nowa Huta
5 miesięcy temu
Wyjść na ulicę to tylko może pomóc w tym kraju zakazów , nakazów mandatów i powolnego ubezwłasnowolnienia smycz i kaganiec następne do przegłosowania monet pewnie znowu usunie ten komentarz a wolność słowa jest hahahhahhaha taka śmieszna jak ten Kraj
Dość tego
5 miesięcy temu
Musimy wyjść na ulicę manifestację pokazały że radni, rządy uginają się pod naciskiem zwykłych obywateli zakazy, nakazy policja poluje na nas za każdym zakrętem to się musi skończy
Mózg
6 miesięcy temu
Kraków ma idealne położenie do stworzenia sztucznie mikroklimatu. Warto się zastanowić jak to zrealizować .
Smok
7 miesięcy temu
"Kraków" chce, bo tak zagłosowało 6tys. Osób z 700 tysięcy 😁 coraz durniejsza ta propaganda.
...
Następna strona