Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Krakowscy radni chcą zwolnić gastronomię od opłat za koncesję na alkohol. Urzędnicy mają swoje wyliczenia

2
Podziel się:

Krakowscy radni chcą zwolnić gastronomię z opłat za koncesję na alkohol. Nie w smak to urzędnikom, bo i bez tego uszczuplenia trudno domknąć w czasie pandemii budżet. Obiekcje ma również prezydent miasta, który wolałby opłaty za koncesję odroczyć, a nie całkowicie znieść.

Krakowscy radni chcą zwolnić gastronomię od opłat za koncesję na alkohol. Urzędnicy mają swoje wyliczenia
Właściciele lokali gastronomicznych opłacaja koncesję na alkohol, którego nie moga sprzedawać (Pixabay)

Nerwowo było na środowych obradach Rady Miasta Krakowa. Radni klubu Koalicja Obywatelska złożyli projekt uchwały zwalniającej zajmujących się gastronomią przedsiębiorców z opłat za koncesje na alkohol za czas, w którym nie mogą obsługiwać klientów w lokalach.

Pod koniec stycznia rząd w drodze ustawy umożliwił radom miast i gmin podjęcie uchwał zwalniających przedsiębiorców z różnych opłat, m.in. za koncesje na alkohol. Teraz to samorządy, uwzględniając lokalne warunki, mogą decydować się na ulżenie przedsiębiorcom. Nie ma jednak nic za darmo, bo brak opłat z tytułu koncesji uszczupla budżet miasta.

I z tego właśnie powodu urzędnicy niechętnie patrzą na inicjatywę. Przedstawili wyliczenia, z których wynikało, że po zwolnieniu gastronomii z opłat za koncesję z budżetu miasta ubyłoby 5 mln złotych - relacjonuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

Zobacz także: Lockdown. Pomoc dla firm. Gdańsk zwolni częściowo z koncesji na alkohol

Wysokość opłaty za koncesję uzależniona jest od obrotu lokalu. Większość z 1400 działających w Krakowie lokali wnosi opłatę w kwocie niższej niż 10 tys. zł (z tej liczby aż 60 proc. łapie się na najniższą stawkę, czyli 3150 zł rocznie).

Pieniądze na profilaktykę uzależnień

- Chcę podkreślić, że te środki od przedsiębiorców mogą być wydawane tylko na ściśle określone cele. W Krakowie to przede wszystkim realizacja gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii – powiedziała dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek.

Jeśli więc owe 5 mln zł nie wpłynie do budżetu, to może zabraknąć pieniędzy na finansowanie centrów integracji społecznej, mieszkań chronionych dla chorych psychicznie, ośrodków wsparcia dla osób bezdomnych.

Takie postawienie sprawy – zgodnie z którym za krzywdę jednych (np. bezdomnych) mieliby odpowiadać restauratorzy – nie zgodzili się radni.

- Próbuje się nam narzucić logikę, zgodnie z którą przez pomoc przedsiębiorcom te programy zostaną zlikwidowane. To nie fair zarówno w stosunku do radnych, jak i przedsiębiorców, którzy usiłują utrzymać swoje rodziny, dzieci, pracowników. Obarczanie ich odpowiedzialnością za zmniejszenie wymiaru tych bardzo ważnych programów jest nie w porządku - podkreślał Wojciech Krzysztonek z Platformy Obywatelskiej.

Wtórował mu Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków, który przyznał, że uchwała spowoduje lukę w budżecie, niezależnie od tego musi zostać przyjęta.

- Na pewno nie jest to cudowne panaceum na problemy krakowskiej gastronomii, to kropla w morzu ich potrzeb, ale w tak trudnych czasach liczą się intencje – powiedział.

Przyjęcie uchwały radni będą głosować podczas kolejnej sesji. Prezydent Jacek Majchrowski złożył do niej poprawkę, zgodnie z którą opłaty za koncesję miałyby być nie zniesione, a jedynie odroczone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Wee
3 lata temu
Braki pieniedzy spowodowane ulga dla przedsiębiorcy pokryć z obniżonych pensji dla urzędników i prezydenta.To tylko 5 mln w skali ilosci urzędników dostaną stówę mniej i efekt edukacyjny dostaną jak żyje sie w pandemi w Krakowie...
Umarł pijak
3 lata temu
ale pan. Propinacja naszych czasów. Najważniejsze degradować polski żywioł.