Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Kredyt do spłaty, a bank nie chce słyszeć o negocjacjach? Tu można dostać pomoc

6
Podziel się:

Postępowania polubowne pomogły 1,7 tys. klientów w zawarciu porozumienia z różnymi instytucjami rynku finansowego. Brał w nich udział Rzecznik Finansowy (RF). Jak skorzystać z jego pomocy? kto może liczyć na wsparcie w trudnych negocjacjach?

Kredyt do spłaty, a bank nie chce słyszeć o negocjacjach? Tu można dostać pomoc
RF informuje, że polubownie można rozwiązać niemal każdy spór o charakterze majątkowym. Wymaga to jednak odpowiedniego nastawienia po obu stronach. Wtedy można podpisać porozumienie. (Unsplash.com, Scott Graham)

Biuro RF zaznacza, że postępowanie polubowne przy Rzeczniku jest wciąż mało znane. Jednak jak przekonują przedstawiciele tej instytucji, w dobie ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej, a także dużego obciążenia sądów, polubowne rozwiązanie sporu jawi się jako szczególnie atrakcyjna alternatywa dla kosztownego i długotrwałego sporu w sądzie.

Rzecznik Finansowy został powołany w 2016 r. Do końca 2020 roku wskutek postępowań polubownych przy Rzeczniku Finansowym prawie 1700 klientów podmiotów rynku finansowego osiągnęło porozumienia na kwotę ponad 14 mln złotych.

Zobacz także: Prof. Parczewski o odporności populacyjnej w Polsce

Kolejne ponad 7000 osób uzyskało profesjonalną opinię zawierającą ocenę ich sytuacji prawnej.

W dokumencie takim klient otrzymuje obiektywną ocenę stanu faktycznego oraz ocenę ryzyk związanych z pozostawaniem w sporze, a w szczególności ze skierowaniem sprawy do sądu.

- To ważne, bo dla klienta koszt tego postępowania jest symboliczny – wynosi 50 zł, a pozwala mu podjąć świadomą decyzję o kontynuowaniu sporu w sądzie - wyjaśnia w rozmowie z PAP zastępca Rzecznika Finansowego Paweł Zagaj.

W informacji zaznaczono, że w postępowaniu polubownym to same strony mają wyłączny wpływ na kształt przyjętego rozwiązania, podczas gdy w postępowaniu sądowym, są jedynie adresatem rozstrzygnięcia narzuconego przez sąd.

Jak podkreśla Zagaj, po wydaniu wyroku przez sąd zwykle jedna strona ma poczucie zwycięstwa, a druga porażki. Ugoda, z definicji,  satysfakcjonuje obie strony.

Zastępca RF informuje, że polubownie można rozwiązać niemal każdy spór o charakterze majątkowym. Wymaga to jednak odpowiedniego nastawienia po obu stronach i chęci poszukiwania rozwiązań, które w szybki sposób pozwolą na eliminowanie konfliktów, nawet za cenę ustępstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
nick
3 lata temu
Ludzie, ogarnijcie się, RF nie jest po to, aby rozwiązać problem, ale by przerwać termin przedawnienia dla roszczeń, co się przydaje później już na etapie postępowania sądowego!
Marian
3 lata temu
Szkoda czasu na Rzecznika-sprawa prawie dwa lata i nic, a powinni w trzydziesci dni!!!
jaa
3 lata temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
eleki
3 lata temu
Nie ma żadnych efektów pracy Rzecznika, jeśli ubezpieczyciel cały czas podtrzymuje swoje stanowisko, to Rzecznik tylko to potwierdza. Sprawa trwała prawie dwa lata i efekt- brak 50zł w mojej kasie. Kolejne grupy utrzymywane z naszych podatków.
zcx
3 lata temu
Negocjacje kredytowe to się przeprowadza zanim się podpisze umowę kredytową a nie jak się przestaje spłacać.