Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Krytycy rządu pod czujnym okiem władzy. Jest raport komisji śledczej PE w sprawie Pegasusa

71
Podziel się:

Oprogramowanie Pegasus było nielegalnie wykorzystywane w Polsce do zwalczania opozycji i krytyków rządu – tak brzmi jedna z konkluzji wstępnego raportu komisji śledczej Parlamentu Europejskiego ds. podsłuchów. Choć działająca od kwietnia komisja prace skończy dopiero w czerwcu 2023 r., to we wtorek 8 listopada sprawozdawczyni Sophie in ’t Veld przedstawiła wstępne wnioski z jej prac.

Krytycy rządu pod czujnym okiem władzy. Jest raport komisji śledczej PE w sprawie Pegasusa
Pegasus w Polsce był wykorzystywany do zwalczania opozycji i krytyków władzy – przekazała Sophie in ’t Veld (na zdjęciu) (PAP, Wiktor Dąbkowski)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która zauważa, że choć raport dotyczący nielegalnej inwigilacji w krajach Unii Europejskiej obejmuje m.in. Grecję, Węgry, czy Hiszpanię, to jednak najwięcej stron poświęcono Polsce. Autorzy raportu ocenili, że "prawa osób poszkodowanych zostały ograniczone, a prawne środki zaradcze okazały się nieskuteczne".

Inwigilacja w Polsce

W raporcie przeczytać można, że w Polsce za rządów Prawa i Sprawiedliwości zakres inwigilacji został rozszerzony do niespotykanych rozmiarów. Władza zminimalizowała prawa ofiar, a środki prawne w praktyce straciły sens. Zabezpieczenia praw zostały zlikwidowane, przez co osoby inwigilowane nie mają dokąd się zwrócić po sprawiedliwość – czytamy w "Rz".

Sprawozdawczyni komisji śledczej Sophie in ’t Veld wskazała, że zdaniem komisji w Polsce zakres inwigilacji był nieograniczony, jak również niezgodny z polskim i unijnym prawem. – Złamano prawa obywateli, a zdobyte informacje wykorzystano w kampaniach nienawiści w mediach publicznych przeciwko krytykom władzy – mówiła, cytowana przez "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tego klienci oczekują od firm technologicznych
Oprogramowanie szpiegujące stanowi integralny element całego systemu, który został zaprojektowany w celu kontroli, a wręcz opresji obywateli, którzy są krytykami rządu – oceniła Sophie in ’t Veld.

Komisja tym samym domaga się natychmiastowego zakazu używania programu Pegasus w krajach, w których doszło do jego nadużyć. Oprócz tego śledczy chcą m.in. zwołania szczytu UE dotyczącego podsłuchów. Nikt z PiS-u nie odniósł się do wniosków komisji.

W komisji zasiada 38 europosłów, w tym pięciu z Polski: Róża Thun, Bartosz Arłukowicz, Łukasz Kohut, Beata Kempa i Dominik Tarczyński. Ich zastępcami są: Radosław Sikorski, Sylwia Spurek i Elżbieta Kruk.

Komisja w sprawie Pegasusa również w Polsce

"Rz" w maju podawała, że Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) już od co najmniej dwóch miesięcy nie ma dostępu do Pegasusa. To efekt ograniczenia listy państw przez Izrael, które mogą nabyć tę technologię.

Choć posłowie nie chcą się zająć tą kwestią, to sprawę podsłuchów w Polsce od stycznia badają senatorowie. Senat głosami polityków opozycji powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
katolik
2 lata temu
Gdy padnie PiS to dopiero odzyskamy niepodległość. Herszt z Nowogrodzkiej myślał, ze z Unią będzie sobie poczynał tak jak robi to w Polsce. Chwała Bogu, ze Unia nie ustępuje. PiS musi przywrócić praworządność a dopiero miliardy EURO z Unii. Kiedy te dranie na czele z Kaczyńskim i Morawieckim niszczący nasz kraj znajdą się wreszcie na ławie oskarżonych. Polska nierządem stoi od 7 lat
sas
2 lata temu
ten kraj napawa obrzydzeniem
Zwykły obywat...
2 lata temu
Za nienotowane w dziejach kraju bezprawie wyrządzone Polakom i Polsce, liderzy PIS i Solidarnej Polski, podobnie jak kiedyś Jaruzelski, resztę swoich dni spędzą na przesłuchaniach w prokuraturach i sądach, aby rozliczyć się ze swoich zbrodni!
xxxl
2 lata temu
i co ułaskawieni przestępcy przez dudę wrócili do procederu
BajkiNaDobran...
2 lata temu
Jarosław Kaczyński o niczym nie wiedział. Teraz wyda dyspozycję aresztowania Ziobry, uchyli całą jego reformę sądownictwa i sięgnie po pieniądze unijne. Które wyda, jak to PIS - z pełną uczciwością i bardzo sensownie, nie odnosząc z tego żadnych korzyści osobistych.
...
Następna strona