Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Jarosz
|
aktualizacja
Partner artykułu: Nieruchomosci-online.pl

Kryzys na rynku nieruchomości? Sytuacja nie jest tak oczywista

30
Podziel się:

Jedni twierdzą, że dzisiejszy stan rzeczy się normuje. Inni, że to dopiero początek kłopotów. Nikt nie ma wątpliwości co do jednego: zakup nieruchomości to wciąż najbezpieczniejsza inwestycja. Pytanie tylko, czy dla każdego i czy także wtedy, gdy chcemy skorzystać z kredytu.

Kryzys na rynku nieruchomości? Sytuacja nie jest tak oczywista
Oczekiwana przez klientów cena m.kw. mieszkania to wartość 7,5 tys. zł. Tymczasem deweloperzy przyznają, że ze względu na rosnące koszty (gruntów, materiałów i pracy) cena ofertowa na rynku pierwotnym za m.kw. wynosi już ponad 10 tys. zł. (Adobe Stock)

Nastroje na rynku nieruchomości? Dość pesymistyczne, choć jeszcze nie tragicznie. Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) wynosi 47 na 100 pkt. Co to oznacza? Jeśli poziom nastrojów znajduje się poniżej 50 pkt, to powodów do zadowolenie raczej nie ma.

Jedynie segment wynajmu dużych mieszkań i kawalerek znalazł się powyżej granicy optymizmu. Popyt na wynajem po 24 lutego (wybuch wojny w Ukrainie) wzrósł czterokrotnie. Dziś co prawda jest mniejszy, ale i tak dwukrotnie wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tak przynajmniej wynika z raportu za III kwartał 2022 r. "Nastroje pośredników w obrocie nieruchomościami", przygotowanego przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl.

Zmniejszyła się natomiast liczba udzielonych kredytów hipotecznych. Z 23 tys. w październiku ubiegłego roku do zaledwie 6,2 tys. w październiku tego roku.

Jak wynika z danych Nieruchomosci-online.pl, zmalała liczba zapytań o oferty mieszkań, domów, działek. Równocześnie zmniejszyła się podaż mieszkań ze 100 tys. w 2019 r. do 96 tys. w 2020 r. i do około 90 tys. w roku obecnym.

Z czego wynika taka sytuacja? Jak powinni zachować się kupujący? Czy i w co inwestować? A może być ostrożnym i czekać? – na pytania dziennikarza Wirtualnej Polski, Patrycjusza Wyżgi, który był gospodarzem spotkania "Kryzys, zastój czy unormowanie? Co czeka rynek nieruchomości w 2023?" odpowiadali:

dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Ewa Klos-Rychter, pośrednik, radca prawny, właściciel KLOS Kancelaria Prawna, Nieruchomości oraz Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl (partnera debaty).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Agata Pniewska, Dyrektor Wykonawczy ds. Sponsoringu ORLEN S.A

Powraca normalność, czyli negocjacje

Nikt nie ma wątpliwości, że rynek nieruchomości przechodzi poważne zmiany. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na ten segment, to: wciąż bardzo duże zainteresowanie wynajmem mieszkań związane z migracją mieszkańców Ukrainy, malejąca zdolność kredytowa potencjalnych klientów, inflacja, wzrost cen energii, materiałów budowlanych, kredytów i kosztów pracy. Jak wynika ze wspomnianego raportu, negatywne znaczenie ma także brak pracowników.

Pozytywy? Jak twierdzi Ewa Klos-Rychter w minionych latach sprzedający mogli liczyć na kolejki kupujących, którzy nie mieli czasu nawet na to by się zastanowić. Jeśli dochodziło to negocjacji, to skutkowało to tym, że cena była jeszcze wyższa. Dziś sprzedający dają wreszcie przestrzeń do negocjacji, czyli wystawiają nieruchomość za określoną cenę, która może być niższa. Kupujący ma też czas by się zastanowić. Nie musi szybko podejmować decyzji. I to jest absolutne unormowanie sytuacji, która w ostatnim czasie do normalnych nie należała – podkreśla.

Co ciekawe, obecna sytuacja cenowa na rynku nieruchomości wbrew pozorom jest stabilna. Już drugi kwartał z rzędu.

– Już nie obserwujemy wzrostów kilku, kilkunastoprocentowych z kwartału na kwartał. Ceny są co prawda wyższe, ale raczej jest to zatrzymanie się na pewnym poziomie. Oczywiście na pewnych rynkach, bo każdy z nich rządzi się swoimi prawami – wyjaśnia Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. – W największych miastach widzimy bardzo delikatną korektę, np. - 0,5 proc. w porównaniu kwartał do kwartału, ale są rynki, na których jeszcze cena rośnie – dodaje.

Z kolei dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uważa, że póki co ceny nieruchomości w Polsce – nawet przy rocznym wzroście rzędu 20–30 proc. wciąż należą do jednych z najniższych w Europie. Nie oznacza to jednak że polskim nabywcom jest dzięki temu łatwiej.

Co robić? Kupić, wynająć, budować?

Z badań wynika, że oczekiwana przez klientów cena m.kw. mieszkania to wartość 7,5 tys. zł. Tymczasem deweloperzy przyznają, że ze względu na rosnące koszty (gruntów, materiałów i pracy) cena ofertowa na rynku pierwotnym za m.kw. wynosi już ponad 10 tys. zł.

Kłopot w tym, że nie wszystkich na to stać. Wysokie pensje są nieosiągalne dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy. Nie są w stanie ani kupić, ani też wynająć, bo ofert tych ostatnich jest coraz mniej, a jeśli są – to drogie.

Może więc budować? Niestety, w tym przypadku – jak podkreśla prof. Półtorak – koszty pchają nożyce cenowe w górę. Czy jest na to rozwiązanie?

– Mieszkam we Wrocławiu i zauważam ucieczkę z dużego miasta do mniejszych okolicznych miejscowości. Głównie tam, gdzie dociera Kolej Dolnośląska, oznacza to, że trend wędruje w ślad za infrastrukturą – zaznacza. – Prac zdalna ten proces ułatwia i również przyspieszyła – dodaje.

Co więc jako inwestorzy powinniśmy robić?

– Jeśli mamy gotówkę, warto przemyśleć i kupić nieruchomość pod wynajmem długoterminowy, jeśli jej nie mamy – nie ryzykujmy – ostrzega mec. Ewa Klos-Rychter. Dodaje, że przeciętny Kowalski, który liczy na okazję i kredyt hipoteczny, będzie miał problem z zakupem nieruchomości. Albo wyprzedzi go inwestor, albo klient premium, albo osoba z zagranicy – każdy z nich z gotówką.

Nadal jednak – według ekspertów – zakup nieruchomości to wciąż najbezpieczniejsza inwestycja. Należy jednak być ostrożnym w podejmowaniu decyzji, szczególnie gdy mamy się zadłużać.

Konsekwencje kryzysu

Według wspomnianego raportu w kolejnych kwartałach – ze względu na sytuację niepewności, politykę banków i stopy procentowe – nastąpi dalsze hamowanie popytu, szczególnie w zakresie dużych mieszkań, domów i działek. Mniejsze mieszkania nadal będą poszukiwane.

Czy problem ze spłacaniem rat spowoduje, że na rynku pojawią się nowe oferty? Okazyjne? Niekoniecznie. – Polacy są przywiązani do swojej własności – mówi prof. Półtorak. Oznacza to, że będą walczyć o swoją nieruchomość sami albo z pomocą rodziny.

Gdyby inwestor pozbył się mieszkania lub domu, jaką miałby alternatywę? Niewielką, a wybór będzie mocno ograniczony. Wynajem zaś jest bardzo drogi.

Prognozy na przyszłość?

– Raczej negatywne dla dużych nieruchomości, pozytywne dla kawalerek i małych mieszkań – podsumowuje Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomsci-online.pl.

Katalizatorem pozytywnych zmian mogłyby być nowe inwestycje finansowane ze środków unijnych, które zapewne wpłynęłyby na stabilizacje warunków makroekonomicznych – tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu.

Natomiast odbudowa popytu kredytami hipotecznymi będzie ściśle związana z zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych, a to łączy się ze zrównoważeniem przyczyn zjawisk inflacyjnych i nastąpi pod warunkiem, że nie dojdzie w efekcie stagflacji do skokowego wzrostu bezrobocia – czytamy.

Czy tak się stanie? Zobaczymy. Na pewno nie wcześniej niż za kilka kwartałów. Tego bowiem eksperci są pewni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Partner artykułu: Nieruchomosci-online.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Franc
11 miesięcy temu
Jednak trzeba taki kapitał (spory) zamrozić na 5 lat by nie płacić podatku .
Popyt i podaż
11 miesięcy temu
W dużych miastach ok 30% lokali stoi pustych, bo kupiono je wyłącznie w celach inwestycyjnych. Jeżeli ceny przestaną rosnąć - a to właśnie się stało - inwestorzy zechcą realizować zyski. Czyli nastąpi na rynku wysyp nieruchomości.
emigrant
11 miesięcy temu
Kto kupuje te mieszkania w Polsce ? Otoz te mieszkania kupuje okoliczna wies ktora wyjechala na zarobek na zachod. Maja wlasne domy i caly czas za ich UGORY ktore dostali z parcelacji ziemi przez PKWN w 1944 roku zgarniaja z Uni doplaty do hektarow. Przywiezli kapital a poniewaz maja swoje domy to chca ten kapital ulokowac w bezpieczny sposob. Wplata kapitalu na konta w Banku nawet na inwestment to jest to strata kapitalu a wiec kupuja posiadlosci w tym rowniez mieszkania. Tak ulokowane kapitaly nie traca na wartosci chocby te mieszkania nawet staly puste. Robotnik z miasta ktory wyjechal na zachod nie wraca bo nie ma do czego wracac, a gdyby nawet wrocil i kupil mieszkanie to nie ma dla niego pracy w Polsce na tyle przynoszacej dochod aby utrzymal rodzine i musi znowu jechac na zarobek. Jezeli ma przyjezdzac i tracic i znowu jechac to juz lepiej zostac na emigracji gdzie ma tez opieke lekarska i tam o ile go na to stac to kupic mieszkanie, a na starosc dostanie emeryture. Czym wieksze ZADUPIE tym wiecej tych ze wsi ktorzy siedza na hektarach wyjedza na zarobek i przywozi kase. To oni wlasnie podbijaja ceny mieszkan wlasnie tam gdzie nie ma pracy. O tak wyglada prawda o tych co kupuja mieszkania.
Hermiona
11 miesięcy temu
Każdemu rozsądnemu doradzam poczekać kilka miesięcy z zakupem , kryzys potrwa kilka lat i rynek będzie ewoluował wyraźnie .
3232
11 miesięcy temu
Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.… planuje jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrezbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona