Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał sponsorowany przez przez Stena Recycling

Kurs Lider_ka Cyrkularności – rozwiń swoje kompetencje o działania cyrkularne

Podziel się:

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesowym, rosnące wymagania regulacyjne związane z obszarem zrównoważonego rozwoju oraz rosnąca świadomość społeczna stawiają przed firmami nowe wyzwania. Odpowiedzią na nie jest gospodarka o obiegu zamkniętym - idea, która jest jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju. Kurs "Lider_ka Cyrkularności w firmie" - organizowany przez Stena Recycling - przedstawia nie tylko istotę tego podejścia, ale również pozwala na ułożenie pojęć związanych ze zrównoważonym rozwojem, GOZ i ESG. Poszerza także wiedzę na temat możliwości mierzenia projektów oraz pokazuje, jak ją wykorzystywać przy raportowaniu zrównoważonego rozwoju firmy.

Kurs Lider_ka Cyrkularności – rozwiń swoje kompetencje o działania cyrkularne
(materiały partnera)

Gospodarka cyrkularna redefiniuje pojęcie "odpadów", przekształcając je w "zasoby". Zamiast tradycyjnego modelu "wyprodukuj, użyj, wyrzuć", GOZ promuje cykl, w którym każdy koniec życia produktu jest nowym początkiem. Ma to fundamentalne znaczenie dla przedsiębiorstw, które pragną nie tylko redukować negatywny wpływ na środowisko, ale muszą też szybko dostosować się do nowych regulacji prawnych. W dobie globalnej konkurencji i rosnącej presji związanej z ochroną środowiska, zdolność do zarządzania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju staje się już nie atutem, ale koniecznością dla nowoczesnych liderów.

Od teorii do praktyki

Kurs "Lider_ka Cyrkularności w firmie", organizowany przez Stena Recycling, wpisuje się w ten kontekst, oferując firmom i osobom biorącym udział w szkoleniu praktyczne narzędzia do przekształcenia wyzwań związanych z GOZ w szanse biznesowe. Daje możliwość uporządkowania wiedzy, poszerzenia swoich kompetencji o działania cyrkularne, ale również kompleksowo pokazuje obecne na rynku praktyki oraz wspiera raportowanie i działania w obszarze ESG.

Swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielą się w trakcie szkolenia zarówno praktycy ze Stena Recycling, jak i eksperci zewnętrzni – m.in. dr Ewa Jastrzębska - Szkoła Główna Handlowa czy Magdalena Obłoza – Ekspertka ESG.

Małgorzata Greszta z CSR Consulting wzbogaci kurs o praktyczne spojrzenie na GOZ w różnych branżach. Jej wkład w kurs, jak sama mówi, ma na celu ukazanie praktycznego zastosowania modeli biznesowych i różnych strategii GOZ. - "Są one fundamentem dla innowacyjności, a jednocześnie budowania konkurencyjności firm. Mój moduł pokaże, jak przeprowadzić proces wyboru najlepszego modelu GOZ dla danej firmy, a przykłady wdrożeń z różnych branż pomogą dostosować wybrane rozwiązania do specyfiki własnej organizacji. Będzie to bardzo praktyczne podejście!"- dodaje.

Mateusz Anasiak, specjalista ds. projektów technologicznych w Stena Recycling, poprowadzi natomiast moduł, którego część stanowić będą informacje dotyczące optymalizacji systemu gospodarowania odpadami. Jest to bardzo ważny krok w kierunku budowania cyrkularnych praktyk. "Wdrażanie GOZ zaczyna się od zrozumienia, gdzie w organizacji są największe szanse na zamknięcie obiegu. Nasz moduł to nie tylko teoria, ale przede wszystkim przedstawienie wdrożeń i przykładów które już miały miejsce, pokazanie na liczbach co może dać kompleksowa optymalizacja tego obszaru. " – wyjaśnia.

Aleksandra Surdykowska, PR &Marketing Manager w Stena Recycling opowie z kolei, jak komunikować sukcesy w obszarze GOZ, budując w ten sposób markę swojej firmy jako lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. 

Marta Kukowska, Koordynatorka ESG & Komunikacji w Stena Recycling, opowie, jak dynamicznie zmienia się podejście do ról i funkcji związanych z zarządzaniem zrównoważonym rozwojem w biznesie oraz gdzie szukać wiedzy, wsparcia i nowinek w obszarze GOZ.

Dla Stena Recycling jako lidera rozwiązań w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego, promowanie idei GOZ jest wpisane w DNA działalności firmy. "Wiemy, że zarządzanie GOZ to wielkie wyzwanie, które wymaga szerokiej wiedzy i współpracy na wielu różnych poziomach – zarówno w samej organizacji, jak i z partnerami biznesowymi. Zarówno GOZ jak i ESG to wdrożenia angażujące wielu interesariuszy. Dlatego Stena Recycling posiadająca kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży recyklingowej zaplanowała ten kurs w sposób przystępny, chcąc przekazać wiedzę na temat GOZ, która pomoże wdrażać cyrkularne praktyki w organizacji" mówi Marta Kukowska, Koordynatorka ESG & Komunikacji w Stena Recycling. Chcąc edukować i inspirować polski biznes do wybierania cyrkularnych rozwiązań Stena Recycling stworzyła w 2017 roku konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Sześć edycji konkursu stanowi dowód na to, że zasady cyrkularności mogą wdrażać zarówno duże, międzynarodowe koncerny, średnie i małe przedsiębiorstwa, jak i startupy.

Wszystko o GOZ

Począwszy od podstawowych pojęć związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, przez szczegółową analizę wskaźników efektywności GOZ, po sposoby raportowania i prezentacji wyników. Każdy moduł kursu jest bogaty w interaktywne sesje, studia przypadków oraz warsztaty praktyczne, co sprawia, że wiedza jest przekazywana w sposób dynamiczny i przyswajalny.

Jednym z kluczowych elementów kursu jest analiza wskaźników GOZ. Uczestnicy uczą się, jak identyfikować i mierzyć wskaźniki kluczowe dla oceny efektywności projektów GOZ. Mogą one obejmować wskaźniki zużycia surowców, wskaźniki recyklingu, a także bardziej złożone mierniki, jak wskaźniki zrównoważonego rozwoju czy innowacyjności. Praktyczne warsztaty pokazują, jak analizować dane i wykorzystywać je do optymalizacji procesów w firmie.

Korzyści z kursu dla firmy - innowacje, oszczędności i reputacja

Jakie korzyści mogą odnieść firmy ze szkolenia Stena Recycling? Zacznijmy od konkurencyjności na rynku. Firmy stosujące zasady GOZ często są pionierami w tworzeniu nowych, zrównoważonych produktów i usług, które odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na rozwiązania przyjazne dla środowiska. To nie tylko wprowadza innowacyjność w serce strategii firmy, ale również może stać się źródłem przewagi konkurencyjnej na rynku.

Wg najnowszego badania Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na to, że chcą kupować produkty, które można ponownie przetworzyć - aż 72% respondentów uważa to za ważną kwestię. Co więcej, aż 59% badanych stwierdziło, że powinno się zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać procesowi recyklingu. To pokazuje, że dla konsumentów niezmiennie ważne jest, aby biznes podchodził do kwestii produkcji w sposób zrównoważony. Jeśli chodzi o to, kto powinien przewodzić w dążeniu do zwiększenia wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu, to 38% badanych Polaków uważa, że największą odpowiedzialność ponoszą firmy.

Firmy, które aktywnie komunikują swoje działania związane z GOZ i wykazują się przejrzystością w swoich procesach, dostosowują się do regulacji unijnych często doświadczają wzrostu zaangażowania zarówno pracowników, jak i klientów, dostawców oraz inwestorów. Pracownicy chętniej identyfikują się z misją firmy, która wpisuje się w ich osobiste wartości dotyczące zrównoważonego rozwoju, co może przekładać się na wyższą produktywność i innowacyjność wewnątrz organizacji

W stronę zrównoważonej przyszłości

Kurs "Lider_ka cyrkularności" to nie tylko szkolenie, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość przedsiębiorstw, które aspirują do roli liderów w zrównoważonym rozwoju. Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym to już nie tylko trend, ale konieczność, która staje się integralną częścią strategicznego myślenia o biznesie na globalnym rynku. Wymaga też tego od firm coraz więcej regulacji prawnych. Wprowadzenie zasad gospodarki cyrkularnej do działalności firmy nie tylko minimalizuje jej negatywny wpływ na środowisko, ale również otwiera nowe możliwości dla innowacji, zwiększa efektywność operacyjną i buduje trwałą wartość marki.

Więcej informacji o kursie "Lider_ka GOZ" dostępnych jest tutaj.

Materiał sponsorowany przez Stena Recycling

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl