Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Latamy coraz częściej. Polska wśród liderów wzrostów

2
Podziel się:

Polacy coraz chętniej wybierają podróże samolotem. Jesteśmy na 3. miejscu w Unii Europejskiej co do wzrostu liczby pasażerów transportu lotniczego, a ruch na portach lotniczych w kraju jest coraz bardziej wzmożony.

W Polsce przybywa pasażerów lotów. Jesteśmy wśród liderów UE
W Polsce przybywa pasażerów lotów. Jesteśmy wśród liderów UE (East News)

Polska znajduje się w czołówce państw z największym przyrostem liczby pasażerów transportu lotniczego - podaje PAP, powołując się na Polski Instytut Ekonomiczny. Z wynikiem 16,1 proc. jesteśmy na 3. miejscu w UE, za Litwą i Słowacją.

Czołowa piątka krajów pod względem liczby pasażerów - Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy - nie zmieniła się od 2017 r. i obsłużyła 93 proc. wszystkich pasażerów Unii Europejskiej. Analitycy PIE, powołując się na najnowszą publikację Eurostatu, wskazali, że w 2018 r. z transportu lotniczego skorzystało 1,1 mld obywateli Unii Europejskiej. To blisko 63 mln pasażerów więcej niż w 2017 r. i oznacza wzrost o prawie 43 proc. w stosunku do 2010 r.

Lotniska w Polsce, jak wyliczyli analitycy PIE, obsłużyły 43,7 mln pasażerów w 2018 r. wobec 37,7 mln pasażerów rok wcześniej. "W 2017 r. Polska również zanotowała wzrost o 16,8 proc. w stosunku do 2016 r., ale nie wystarczyło to wtedy, aby znaleźć się na podium. Królowały wówczas Słowenia, Luksemburg, Estonia i Bułgaria" - podaje PIE.

Zobacz także: Obejrzyj: CPK. "Obiecydwanie gruszek na wierzbie"

Eksperci zwrócili uwagę, że wśród 30 największych portów lotniczych w Europie, drugi najwyższy wzrost pasażerów zanotowało Lotnisko Chopina w Warszawie (12,8 proc.), które obsłużyło niemal 16 mln pasażerów. "Największe polskie lotnisko nie pierwszy raz znajduje się na podium wzrostu. W 2017 r. zanotowało wzrost o 22,7 proc. w stosunku do 2016 r., co dało wówczas 1. miejsce w UE" - czytamy.

Według PIE, najczęstszymi kierunkami, z których wylatują samoloty z Polski są kraje w obrębie UE. W takich lotach bierze udział 72 proc. wszystkich podróżnych. Na drugim miejscu znajdują się loty poza granice Unii Europejskiej, które zabierają 24 proc. pasażerów. Najmniej, 4 proc., podróżuje lotami w obrębie kraju - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Yoda
4 lata temu
Podpisz petycję Nie dla CPK i podaj dalej https://www.petycjeonline.com/nie_dla_cpk
ewrw
4 lata temu
O tej porze lotnisko w WAW świeci pustkami. Nie kłamcie. Tylko w sezonie pęka w szwach.