Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oktawian Góral
|

Łatwiej o mieszkanie? Ważny projekt skierowany do konsultacji

16
Podziel się:

Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych trafił na strony Rządowego Centrum Legislacji oraz został skierowany do konsultacji publicznych. Celem jest zwiększenie dostępności tanich mieszkań w Polsce.

Łatwiej o mieszkanie? Ważny projekt skierowany do konsultacji
Na strony RCL trafiła projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Dzięki nim o tanie mieszkania ma być łatwiej . (money.pl, Rafał Parczewski)

Do publicznych konsultacji skierowano projekt ustawy o tworzeniu kooperatyw mieszkaniowych. Główną myślą projektu jest uregulowanie statusu kooperatyw mieszkaniowych oraz zasad zbywania nieruchomości należących do gminnych zasobów.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że w Polsce już powstało kilka budynków, których inwestorami były osoby działające właśnie na zasadzie kooperatywy mieszkaniowej, mimo że status tejże nie jest ugruntowany w prawie. Resort rozwoju obserwując zainteresowanie tą formą współpracy przy budowie nowych mieszkań, widzi potencjał i możliwości rozwoju. Przez uregulowanie kooperatyw zdaniem ministerstwa wzrośnie powszechność takich form budownictwa.

Zobacz także: Mieszkania bez wkładu własnego. Wiceminister tłumaczy zasady nowego programu

Projekt zakłada, że kooperatywę mieszkaniową będą mogły utworzyć co najmniej 3 osoby fizyczne, które zwiążą się umową o kooperatywie lub założą spółkę cywilną.

Tanie mieszkania dla wszystkich?

Jednym z podstawowych założeń projektu jest to, że działania w takiej formule nie mają być przedsięwzięciami inwestycyjnymi nastawionymi na zysk ze sprzedaży nieruchomości. Działania kooperatyw skupiać się mają na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych uczestników kooperatyw i osób z nimi mieszkających. W projekcie czytamy, że odbywać się to może poprzez: nabycie nieruchomości gruntowej i budowę co najmniej jednego budynku wielorodzinnego lub zespołu budynków jednorodzinnych albo nabycie nieruchomości gruntowej zabudowanej co najmniej jednym budynkiem i przeprowadzeniu w tym budynku robót budowlanych.

Ocena skutków regulacji wskazuje, że rozwój tego typu inwestycji przyczynić się może do zwiększenia dostępności mieszkań oraz stworzeniem realnej alternatywy dla zakupu mieszkań od deweloperów. Resort rozwoju zwraca uwagę na osobiste zaangażowanie się w budowę mieszkań przez członków kooperatywy.

Dużo zależy od samorządu

Zdaniem autorów ustawy, mieszkania powstałe w wyniku kooperatyw mogą być nawet o 30 proc. tańsze niż te dostępne od deweloperów. Wynika to z faktu, że członkowie kooperatyw mogą wykonywać część prac we własnym zakresie, co pozwala ominąć marże podwykonawców oraz zyski deweloperów.

W projekcie ustawy zaznaczono dużą rolę samorządów. Gminy będą mogły po preferencyjnych cenach sprzedawać nieruchomości pod budowę mieszkań w ramach kooperatyw lub nowych spółdzielni, czy rozkładać na raty należności za sprzedane nieruchomości. W zamian za preferencyjne traktowanie kooperatyw, gminy będą mogły liczyć na zwrot części ceny przez otrzymanie od nabywcy mieszkania powstałego w ramach kooperatywy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
gość
3 lata temu
Nawet nie deweloperzy są tacy źli, to kościół posiada najwięcej ziemi i co gorsza co chwilę dostaje ją za grosze i dostaje kasę od rządzących. My Polacy wkrótce będziemy robić u plebana, mieszkać na jego ziemi a to wszystko zawdzięczamy PISowi i Milerowi (komisja majątkowa i konkordat).
R55
3 lata temu
Polski rząd doprowadził do tego wszystkiego, tylko nowe podatki a miało być tak dobrze, Polak na swoim
ghju
3 lata temu
Niepodległym narodem jesteś wtedy jak masz ziemie. Bez własnej ziemi jesteśmy niczym. Największą HAŃBĄ jest postepowanie naszych władz . Jeszcze niedawno skamleli jak szczeniaki o nasze glosy, Dzisiaj pod hasłem publicznych inwestycji zagrabiają dorobki życia, za psie pieniądze. Po wywłaszczeniu przekształca grunty pod zabudowę wielorodzinna , dla zaprzyjaźnionych deweloperów. I w ten sposób skończymy na stancji w deweloperskich blokach należących do "czosnkowch obwateli", wypędzeni z własnej ojcowizny.. (Zgadnijcie, jakiej narodowości jest nasz premier? Tylko ogólnonarodowy bunt może coś zmienić
abcd
3 lata temu
Nie wybierajcie posłów, samorządów które "układają" się z deweloperami. Nie sprzedajcie ziemi deweloperom ani samorządom, Wybierajcie ludzi którzy szanują waszą własność i niezależność. W przeciwnym razie będziecie skazani na zamieszkanie w gettcie -blokowisku, na "stancji" we własnym kraju. Bez skrawka zieleni ciszy, spokoju. Nasi "wybrańcy" ograbiają nas ze zdrowia spokoju i godnego życia
cba
3 lata temu
Rząd naszego kraju powinien byc podany do trybunału UE za przepisy pozwalające na ciasna zabudowę, za likwidacje terenów zielonych, za wpychanie narodu do klitek deweloperskich, za przyzwolenie na generowanie hałaśliwego środowiska i rakotwórczego smogu spalin samochodowych itd... Deweloper nie buduje tego w czym by chcieli mieszkać ludzie, buduje to na czym ma największe zyski. Ludzie potrzebują nie tylko dachu nad głowa , ale również godnego , życia i zdrowego środowiska. Ludzie kupują to co jest dostępne a nie to co by chcieli. Władza dba o dewelopera nie o nasz bezpieczny byt i zdrowie, pamiętajcie o tym na wyborach..