Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Lekarze stażyści z pensjami poniżej płacy minimalnej. Przez opieszałość ministerstwa

27
Podziel się:

Absolwenci kierunków lekarskich, którzy odbywają obowiązkowy staż, zarabiają mniej niż najniższa krajowa. Ministerstwo Zdrowia nie wydało odpowiedniego rozporządzenia, by wyrównać ich pensje.

Lekarze stażyści wciąż z pensją poniżej minimalnej krajowej
Lekarze stażyści wciąż z pensją poniżej minimalnej krajowej (East News)
bECSDEad

Mimo iż od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2600 zł brutto, resort zdrowia nie wydał stosownego rozporządzenia, więc absolwenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, którzy odbywają obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, wciąż zarabiają 2509 zł brutto - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ministerstwo Zdrowia zapewnia w komunikacie, że "w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych, co do wysokości przysługującego lekarzowi stażyście wynagrodzenia zasadniczego, dokonana zostanie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie, a zapisy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r.".

bECSDEaf

To oznacza, że lekarze stażyści mogą liczyć na wyrównanie ich wynagrodzeń, gdy tylko rozporządzenie wejdzie w życie. Członkowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) uważają jednak, że resort powinien wcześniej zadbać o nowelizację rozporządzenia tak, aby lekarze stażyści jako jedni z nielicznych nie znajdowali się pod progiem.

– Wydawałoby się, że Ministerstwo Zdrowia powinno zadbać o to, by lekarze podczas stażu podyplomowego nie zarabiali mniej niż personel pomocniczy szpitala. Takie zachowanie pokazuje, że wykształcenie lekarza nie ma żadnego znaczenia i może on zarabiać poniżej progu. A przecież wysokość płacy minimalnej była znana od dawna – mówi "Rzeczpospolitej" Damian Patecki, współzałożyciel PR OZZL.

Zobacz także: Obejrzyj: Kolejki do lekarzy. Minister odsyła do infolinii
bECSDEal

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECSDEaG
KOMENTARZE
(27)
AZ
2 lata temu
To wszystko dla chwały ukochanego przywódcy Jarka K i Beaty i jej syna księdza -pedofila . Ktoś musi płacić za ich wyczyny . Jak u Orwela są równi i równiejsi a nawet mniej równi ( lekarze i inne wykształciuchy) Patrz działania POL-Pota w Kambodży .
to ja
2 lata temu
Na początek wystarczy.
gg
2 lata temu
niech rozpoczną naukę u srockiego, on im powie po ile ma być w kopercie.
bECSDEaH
Franz
2 lata temu
W biurze pracy w Nowym Sączu proponują pracę,nazwaną dla niepoznaki jako "staż" za 1050brutto.Tak omija się najniższą krajową.Pozdro z "zagłębia milionerów".
Przestańcie k...
2 lata temu
Ciekawe skąd się wziął majątek KOPERTfilda z Senatu.... z nędznej pensyjki.
...
Następna strona