Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KB
|

Lex TVN. To jeszcze nie koniec. Co dalej z ustawą?

5
Podziel się:

Uchwalenie przez Sejm ustawy "Lex TVN" to dopiero początek drogi – choć od tej chwili nie mówi się już o projekcie, lecz o ustawie. Trafi ona teraz do Senatu, który ma 30 dni na przyjęcie jej bez poprawek (wtedy trafia na biurko prezydenta) lub na wniesienie poprawek albo odrzucenie jej w całości.

Lex TVN. To jeszcze nie koniec. Co dalej z ustawą?
wynik głosowania lex anty-TVN (PAP, Wojciech Olkuśnik)
bEIVovpN

Po Sejmie, teraz czas na pracę senatorów. Jeśli w ciągu 30 dni nie zdążą przyjąć poprawek, do ustawy, przyjmuje się, że ustawa została przyjęta w brzmieniu sejmowym.

Poprawki senackie Sejm musi przyjąć lub odrzucić bezwzględną większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Zobacz także: Polski Ład. Wzrosną podatki, wzrosną ceny. Ekonomista broni tego pomysłu
bEIVovpP

Gdy Sejm nie odrzuci uchwały Senatu, postępowanie ustawodawcze zostaje zakończone, a ustawa odrzucona.

W innym przypadku trafia ona na biurko prezydenta RP. Ten ma 21 dni na swoją decyzję: podpisać i zarządzić ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw lub zawetować – wtedy jego weto (poparte uzasadnieniem) musi rozpoznać Sejm (do odrzucenia weta potrzeba większości trzech piątych głosów i obecności co najmniej 231 posłów).

bEIVovpV

Prezydent może też skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego – w całości przed złożeniem podpisu lub też podpisać, a te fragmenty ustawy, które budzą jego wątpliwości, poddać kontroli TK.

Ustawa wchodzi w życie po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, we wskazanym w niej terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIVovqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kriss
2 miesiące temu
Ta ustawa to ustawka . Ma narobić szumu i robi to skutecznie .Ma za zadanie przykryć dokument 1449 który właśnie wszedł do sejmu po cichu.Dokument ten dotyczy funduszu odszkodowawczego za NOP!!!!!!
Faron
2 miesiące temu
Czy Radio Maryja i Tv Trwam też stracą koncesje? Przecież prowadzący ja księża i biskupi są w 100% zależni od Watykanu, który nie jest w UE ani w EOG?? !!
loee
2 miesiące temu
Koncern medialny USA i media z USA gwarantuja ze do PL nie wejdzie kapital z Rosji i Chin. Natomiast nowa ustawa da furtke do wejscia kapitalu z Rosji i Chin tyle ze tylnymi drzwiami poprzez rozne podmioty np Niemieckie, Wloskie, Francja itd , gdyz Rosja juz lokuje swoje wplywy ikapital np w Niemczech . Ta nowa ustawa to albo wymysl urojen kogos lub calkiem mozliwe ze pod wplywem np Rosji mogacej miec jakies niewygodne materialy !. Sprawa jest dosc podejrzana gdyz skoro politycy wladzy mowia ze chca ta ustawa zablokowac kapital Rosji czy Chin to tylko koncern medialny USA to gwarantuje , natmiast przyjeta ustawa daje wrecz otwarte drzwi do przejecia mediow przez kapital z Rosji lub wplywanie w PL poprzez podmioty i kraje w UE gdyz to w krajach UE wlasnie Rosja i Chiny juz maja wplywy finansowe !. Wiec wladza tworzy kuriozum lub ktos sie wpisuje w plan Rosji ! ot zagadki
bEIVovqr
Ania
2 miesiące temu
A ten podpisze wszystko co mu podsuną...
Seti
2 miesiące temu
Witek ogłosi w lex TVN w Dzienniku Ustaw jeszcze zanim Senat zacznie ją procedować. I co jej zrobicie?