Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Skarbówka nie taka sprawna. W Polsce opłaca się nie płacić podatków

77
Podziel się:

Walka z mafiami vatowskimi, którą PiS miał na sztandarach w drodze do wyborów, okazała się pustym hasłem. System egzekucji podatków jest nieskuteczny a kwoty nieściągalnych zaległości szybko rosną. W kasie państwa brakuje prawie 120 mld złotych.

Skarbówka nie taka sprawna. W Polsce opłaca się nie płacić podatków
Minister finansów Tadeusz Kościński nie jest w stanie skutecznie ściągać podatków? Zaległości firm i obywateli wobec fiskusa szybko rosną, skuteczność ściągania podatków spada (Getty Images, Artur Widak/NurPhoto)

Na koniec 2020 r. łączne zaległości podatników ze wszystkich rodzajów podatków oraz ceł wyniosły ok. 119 mld zł - pisze "Puls Biznesu". Ta kwota rośnie. Rok wcześniej było ich o 2 mld zł mniej. W stosunku do 2018 roku dziura powiększyła się o 7 mld złotych.

"PB" przypomina, że w 2020 roku wszystkie wpływy podatkowe do budżetu sięgnęły 441 mld zł. Podatkowe długi to niemal jedna czwarta wpływów. Co gorsza - są to zaległości skumulowane z lat poprzednich, co pokazuje rosnącą skalę problemu.

Najwięcej długów wobec państwa mają płatnicy VAT - to aż 96,6 mld zł, w kasie brakuje też 9,6 mld z akcyzy, 8,2 mld zł z PIT i 5,6 mld z CIT. W każdej z tych kategorii zaległości wobec fiskusa rosną.

Zobacz także: Polski Ład sfinansują nowe podatki? "Mamy dwie propozycje"

"PB" zauważa, że jednocześnie spada skuteczność egzekucji należności. Obecnie wynosi ona jednynie 2,7 proc. W praktyce służby w 2020 roku odzyskały 2,3 mld zł z VAT-u, 0,8 mld z PIT, 147 mln CIT i 10 mln z akcyzy. Łącznie 3,3 mld zł. W roku 2019 skuteczność egzekucji wyniosła 4,3 proc. a służby odzyskały 5 mld zł.

Dziennik przypomina też raporty Najwyższej Izby Konrtoli, która wytykała fiskusowi poważne awarie PoltaxB Plus, systemu informatycznego polskiej skarbówki.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, zauważa, iż im państwo więcej żądań dopłaty podatku wystawi, tym więcej zaległości mają podatnicy. Na dodatek ciągle bardzo łatwo wyłudza się nienależne zwroty VAT, zaś służby skarbowe są tak obłożone pracą, że nie są w stanie wszystkiego weryfikować.

- Oddaje się rocznie ponad 100 mld zł z VAT i wiele takich zwrotów jest niezasadnych. Tych pieniędzy też nie da się odzyskać. Jednak największym problemem egzekucji zobowiązań podatkowych jest brak majątku, z którego te długi można ściągać – twierdzi prof. Modzelewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
dsds
2 lata temu
OD NOWEGO ROKU NIE BĘDZIE PODATKÓW OD PRZEDSIĘIORCÓW - dług nieściągalncyh podatków zacznie więc relatywnie spadać ;) Nie będzie przyrostu bo NIE BĘDZIE TU FIRM. I oczywiśćie - to będzie sukces ! "Firmy coraz rzadziej zalegają z podatkami" - taki będzie pewnie przekaz po opuszczeniu 2-ej części "bo jest coraz mniej firm które miałby z podatkami zalegać"
Stefano
2 lata temu
W tym kraju nawet przekręt nie jest w stanie się wzbogacić. Sama klasa średnia, a majątku brak. Coś kłamczuszki rządowe koloryzują rzeczywistość na bogato, tymczasem skrzypi ona z biedy i dziadostwa.
krzysiek
2 lata temu
"największym problemem egzekucji zobowiązań podatkowych jest brak majątku, z którego te długi można ściągać" o to coś jak u morawieckiego
Mediafun
2 lata temu
Czemu Orlen kupuje media bez przetargu drogo? Szanowni Internauci, proszę sprawdźcie co napisałem. Nie pisze Wam że jak to robia, łatwo sprawdzić..
Choc 3 szare ...
2 lata temu
Większość tych podatków to fikcja. W Europie należność podatkowa jest przywiązania do ruchu pieniądza a nie papieru w postaci fv. Co z tego że wystawisz fakturę jak za nią kasy nie dostaniesz ? A zbójom przy korycie musisz zabulić
...
Następna strona