Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Marcin Matczak narzeka na młodych. Ekonomista nie wytrzymał i pokazał wykres

76
Podziel się:

Prof. Marcin Matczak, ojciec młodego rapera Maty, słynie z narzekania na młode pokolenie, które "nie jest gotowe pracować tak ciężko" jak poprzednie. Tym razem na jego wpis zareagował Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I skonfrontował przekonania profesora z danymi.

Marcin Matczak narzeka na młodych. Ekonomista nie wytrzymał i pokazał wykres
Marcin Matczak znów narzeka na młode pokolenie. (facebook, Facebook)
bETYsTCJ

"Ciężka praca jest wartością, nie grzechem. Mam prawo mówić, że jest w Polsce problem z etosem pracy – że młodzi ludzie nie są gotowi pracować tak ciężko jak moje pokolenie. Nie jest to wyraz niezrozumienia. Przecież wszyscy piszecie, że tak jest" - napisał na Twitterze prof. Marcin Matczak.

Na jego wpis zareagował wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który opublikował wykres pokazujący, jak bardzo współczesna rzeczywistość różni się od tej, przywoływanej z nostalgią przez prof. Matczaka.

"W Pana pokoleniu więcej młodych w ogóle nie pracowało i nie uczyło się Dane OECD i Eurostatu dość jasno to pokazują. Odsetek biernych młodych z 2000 roku spadł o polowe, gdy porównamy z danymi z 2019 roku. Obecnie odsetek młodych pracujących jest o 30 proc. wyższy niż w 2000 roku" - pisze Kubisiak.

bETYsTCL

16 godzin na dobę

Profesor Matczak, prywatnie ojciec rapera Maty, zasłynął niedawno z licznych komentarzy na temat etosu pracy młodego pokolenia, z których bije wręcz pochwała dla pracoholizmu.

"Wątpię, aby tacy ludzie (młodzi o lewicowych poglądach - przyp. red.) byli gotowi pracować po 16 godzin na dobę, żeby osiągnąć sukces" - takie słowa prof. Marcina Matczaka przytacza "Polityka".

bETYsTCR
Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Jego teza wywołała ostrą dyskusję na Twitterze. Nie zgadzają się z nim nie tylko zabierający głos w mediach społecznościowych politycy (jak lider partii Razem Adrian Zandberg) czy pisarze (jak Jakub Żulczyk), ale także eksperci, z którymi rozmawialiśmy.

Więcej nie znaczy lepiej

- Długość czasu pracy nie zawsze przekłada się na wymierne wyniki, a na świecie coraz częściej dąży się do tego, by ją skracać - punktuje w rozmowie z Money.pl dr Marta Żerkowska-Balas z SWPS. Jako przykład wskazuje Hiszpanię, gdzie każdego miesiąca kolejne firmy decydują się wprowadzać czterodniowy tydzień pracy.

bETYsTCS

Polacy, na tle Europy, są raczej narodem przepracowanym. Jak wynika z danych OECD za 2019, Polacy w pracy spędzają przeciętnie 41,4 godzin tygodniowo, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej jest o 42 minut krótsza. Pracujemy więc ok. 8 godzin i 20 minut dziennie.

Polak pracuje średnio 1806 godzin rocznie, podczas gdy Niemiec 1386 godzin, czyli średnio aż o 420 godzin mniej. Średnio tygodniowo Niemcy spędzają w pracy 8 godzin mniej niż my.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETYsTDm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Młode_pokolen...
4 tyg. temu
Młode pokolenie jest bardzo mądre i odważne! Nie będą tyrać za czapkę czereśni a tacy jak ON się bogacić i palić dolarami w kominku. Chcesz być bogaty to zawijaj rękawy i pobrudź ręce.
Oak
miesiąc temu
Mata siedzi na schodkach i zarabia
stary zgred
miesiąc temu
Najlepiej jest pracować na pół etatu. Na emeryturze okaże się, że masz więcej niż ci, którzy pracowali na półtora etatu. Dodatek mieszkaniowy, dodatek socjalny, większy przyrost rewaloryzacji, "wyrównywanie szans"...
bETYsTDn
Etat
miesiąc temu
Epoka niewolnictwa praca za miskę ryżu i dach nad głową, liczy się tylko popularność i to jest najlepiej płatne zajęcie.
Dawid
miesiąc temu
Tak w Hiszpanii wprowadzili 4 dni pracy i 3 wolnego ale te 4 dni pracujesz po 12 godzin 😂😂😂
...
Następna strona