Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Marcin Matczak narzeka na młodych. Ekonomista nie wytrzymał i pokazał wykres

86
Podziel się:

Prof. Marcin Matczak, ojciec młodego rapera Maty, słynie z narzekania na młode pokolenie, które "nie jest gotowe pracować tak ciężko" jak poprzednie. Tym razem na jego wpis zareagował Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I skonfrontował przekonania profesora z danymi.

Marcin Matczak narzeka na młodych. Ekonomista nie wytrzymał i pokazał wykres
Marcin Matczak znów narzeka na młode pokolenie. (facebook, Facebook)

"Ciężka praca jest wartością, nie grzechem. Mam prawo mówić, że jest w Polsce problem z etosem pracy – że młodzi ludzie nie są gotowi pracować tak ciężko jak moje pokolenie. Nie jest to wyraz niezrozumienia. Przecież wszyscy piszecie, że tak jest" - napisał na Twitterze prof. Marcin Matczak.

Na jego wpis zareagował wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który opublikował wykres pokazujący, jak bardzo współczesna rzeczywistość różni się od tej, przywoływanej z nostalgią przez prof. Matczaka.

"W Pana pokoleniu więcej młodych w ogóle nie pracowało i nie uczyło się Dane OECD i Eurostatu dość jasno to pokazują. Odsetek biernych młodych z 2000 roku spadł o polowe, gdy porównamy z danymi z 2019 roku. Obecnie odsetek młodych pracujących jest o 30 proc. wyższy niż w 2000 roku" - pisze Kubisiak.

16 godzin na dobę

Profesor Matczak, prywatnie ojciec rapera Maty, zasłynął niedawno z licznych komentarzy na temat etosu pracy młodego pokolenia, z których bije wręcz pochwała dla pracoholizmu.

"Wątpię, aby tacy ludzie (młodzi o lewicowych poglądach - przyp. red.) byli gotowi pracować po 16 godzin na dobę, żeby osiągnąć sukces" - takie słowa prof. Marcina Matczaka przytacza "Polityka".

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Jego teza wywołała ostrą dyskusję na Twitterze. Nie zgadzają się z nim nie tylko zabierający głos w mediach społecznościowych politycy (jak lider partii Razem Adrian Zandberg) czy pisarze (jak Jakub Żulczyk), ale także eksperci, z którymi rozmawialiśmy.

Więcej nie znaczy lepiej

- Długość czasu pracy nie zawsze przekłada się na wymierne wyniki, a na świecie coraz częściej dąży się do tego, by ją skracać - punktuje w rozmowie z Money.pl dr Marta Żerkowska-Balas z SWPS. Jako przykład wskazuje Hiszpanię, gdzie każdego miesiąca kolejne firmy decydują się wprowadzać czterodniowy tydzień pracy.

Polacy, na tle Europy, są raczej narodem przepracowanym. Jak wynika z danych OECD za 2019, Polacy w pracy spędzają przeciętnie 41,4 godzin tygodniowo, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej jest o 42 minut krótsza. Pracujemy więc ok. 8 godzin i 20 minut dziennie.

Polak pracuje średnio 1806 godzin rocznie, podczas gdy Niemiec 1386 godzin, czyli średnio aż o 420 godzin mniej. Średnio tygodniowo Niemcy spędzają w pracy 8 godzin mniej niż my.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
WYRÓŻNIONE
30tka
3 lata temu
Och skończmy już na litość boską z tymi mitami o ciężkiej pracy. W życiu chodzi o to, by uczciwie zarobić a się nie narobić i to jest prawdziwy sukces, a nie by się zajechać po pachy i paść na twarz, bo tak to każdy potrafi. Ciężka praca przepisem na sukces i bogactwo? Bzdura. Pielęgniarki zasuwają ciężko i co z tego mają? Całe wielkie G. Zresztą nie tylko one. Bardzo dobrze, że młode pokolenie w końcu zaczęło cenić siebie i swój czas i nie zamierza dawać się r*chać januszom za pół darmo jak niewolnik. Bo niby z jakiej racji? U nas wszystko jak zawsze stoi na głowie. Najlepiej harować jak wół, z wdzięcznością, że ktoś nam zrobił łaskę dając pracę, za pół darmo. Praktyki i staże za free. Na start najniższa krajowa lub niewiele ponad, której kwota ledwo starcza na wynajęcie mikro klitki w większym mieście. Młodzi - ceńcie się i znajcie swoją wartość! Nie dajcie sobie wmówić, że macie zaiwaniać po naście godzin dziennie, robić coś za darmo i godzić się na podłe traktowanie. Koniec już z tymi kapitalistycznymi bajeczkami o ciężkiej pracy i sukcesie. Bzdury jakich mało. Chcemy godnej pracy i godnej płacy.
ASu
3 lata temu
Panie Kubisiak, co za manipulacja i bezczelność. Zapomniał Pan, że rząd Buzka i Balcerowicza zafundował, przede wszystkim młodym bezrobocie na poziomie 23% w 2001 r. Nasze pokolenie (głównie X i starsze) żebrało o pracę. "na twoje miejsce jest 20-tu chętnych" - tak witano pracownika, codziennie. Neoliberalni geniusze uśmieciowili pracowników i rynek pracy. czy Pan w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia szarej strefy? Ile osób musiało tyrać bez umowy albo na śmieciówkach, które nie były rejestrowane w Pana tabelkach jako praca? czy Pan w ogóle wie ile osób uciekło z tego kraju w poszukiwaniu pracy? czy Pan zdaje sobie sprawę, że wydajność to nie tylko ludzie ale technologie: internet, komputery, samochody, samoloty. Teraz to wszystko jest dostępne. Ile samochodów jeździło w Polsce w 2000r.?? Proszę zerknąć na tabelki. Ile kosztowało sprowadzenie auta w 2000r. jakie były cła, które narzucili neoliberalni geniusze z lat 90-tych? Pamiętam tych "ekspertów" ekonomicznych z lat 90-tych i późniejszych. I wie pan co? Dzisiaj można się z tych mundrości tylko śmiać. To była czysta manipulacja. Oczywiście rynek pracy ucywilizował się głównie dzięki Unii. Oczywistą sprawą jest, że pan Matczak wygaduje głupoty o 16h, w dodatku na umowie o pracę. To czysty wyzysk i kompletny bezsens. I cieszę się, że Polacy wreszcie mądrzeją i cywilizują rynek pracy, który był przez wiele lat dżunglą. Ale jak się coś pisze to trzeba się do tego przyłożyć, Drogi Panie. A ekonomia to nauka humanistyczna i interdyscyplinarna i nie wystarczy jedna tabelka. Trzeba to mieć na uwadze, Drogi Panie wypowiadając się publicznie.
Niemagłupich
3 lata temu
Młodzi po prostu nie są głupi...widzą jak kończy się harowanie w wolsce. Ludzie potrafią emerytury nie dożyć, a jak dożyją to są tak schorowani i zniszczeni życiem, że bardziej wygląda to jak kara za swoje starania. Warto za trochę lepszy samochód, mieszkanie, trochę większą działkę czy parę egzotycznych wakacji? Bo milionerami raczej się nie stali.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (86)
Pracownik
4 miesiące temu
W Hiszpanii firmy wprowadzają 4 dniowy tydzień w pracy. Za to w Polsce, hiszpańskie firmy każą pracować Polakom w niedziele, święta i na trzy zmiany. Dodam, że nie jest to służba zdrowia, policja ani żywność. I rząd Polski na to pozwala.
Elka
2 lata temu
Po pierwsze współcześni młodzi mają większe obciążenia już w szkole w porównania z Pana pokoleniem. Psycholodzy biją na alarm, że pojawił się problem wypalenia wśród 20-latków. Młode osoby są zmuszone pracować na swoje utrzymanie już na pierwszym i drugim roku studiów. Kiedyś to była rzadkość... Cóż, Pan o tym nie wie, albo nie chce wiedzieć. Zresztą skoro Pan pracował po kilkanaście godzin, a to żona ogarniała sprawy domowe, z dzieckiem... To skąd ma Pan to wiedzieć... A co jeżeli dwoje rodziców ma aspiracje zawodowe i chce się realizować. Co wtedy z etosem pracy? Czy ma być tylko przypisany facetowi? Czy obydwoje mają zasuwać po 16 godzin, a dziecko podrzucić babci, opiekunce... A może w ogóle nie powinni zakładać rodziny - no bo co wtedy z etosem pracy? Pan Matczak jest wyłączony z realiów. Młodzi współcześni pracują dużo, często za dużo... Przydałoby się Panu odrobinę lewicowej wrażliwości... Jest wielu aktywistów lewicowych pracujących pro publico bono... Ile czasu Pan w młodości poświęcił na taką działalność?
Leo70
2 lata temu
nieważne jest ile godzin się pracuje ale ważne są efekty pracy.Jako przykład ; Niemcy brukarz pracuje sam , u nas też ale jeszcze trzech sie przygląda.
Zorro
2 lata temu
Ale co w związku z tym, że kolejne pokolenie chce pracować mniej i lżej niż rodzice? To normalna kolej rzeczy. Na tym polega postęp. Czy mamy wrócić do koczowniczego trybu życia i zbieractwa, bo nasi przodkowie tak robili? Każde pokolenie de facto pracuje na to, aby kolejnemu było łatwiej. Proces myślowy Matczaka jest charakterystyczny dla fali w wojsku "Skoro ja byłem kocony to nowi też muszą". Nie, nie muszą i nie muszą zapier... po 16h.
Dobitny
2 lata temu
Do ciężkiej fizycznej pracy Bóg stworzył konia , każdemu człowiekowi dał rozum aby swoją pracę uczynił lżejszą. Może to nie jest zbyt odkrywczę ale praca , pracy nie jest równa.
...
Następna strona