Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Sąsiada
Tomasz Sąsiada
|

Maszt z polską flagą w każdej gminie. Samorządy chwalą pomysł PiS

213
Podziel się:

Rząd chce finansować wznoszenie masztów z biało-czerwoną flagą w całej Polsce. Ma to być "godne upamiętnienie" rocznicy Bitwy Warszawskiej. O pieniądze wnioskować mają mieszkańcy. Gminy komentują: to zdecydowanie dobry pomysł.

Maszt z polską flagą w każdej gminie. Samorządy chwalą pomysł PiS
Mateusz Morawiecki chce, by gminy stawiały maszty z polską flagą (PAP, PAP, Łukasz Gągulski)
bELyqysB

We wtorek Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd może dać pieniądze każdej z 2477 gmin w naszym kraju na budowę masztu z polską flagą. Cel? Upamiętnić setną rocznicę zwycięstwa nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej, promować nowoczesny patriotyzm. Warunek? Muszą o to zawnioskować mieszkańcy.

Popierających projekt musi być odpowiednio wielu. Na przykład w gminach do 20 tys. mieszkańców potrzeba co najmniej 100 głosów "za". Im gmina większa, tym więcej musi być głosów. Poparcie należy wyrazić w internecie, na stronie, którą przygotuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jest entuzjazm

Co na to samorządy? Zapytaliśmy o to w gminach, których mieszkańcy mają zupełnie odmienne preferencje polityczne.

bELyqysD

Gmina Kobylin-Borzymy na Podlasiu. Tutaj w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 90,5 proc. głosów. Wójt, Dariusz Józef Sikorski (niezwiązany z PiS) ocenia:

- Ciekawy pomysł. Dobry sposób, by upamiętnić bardzo istotne wydarzenie, jakim była Bitwa Warszawska - uważa gospodarz.

Zobacz także: Obejrzyj też: Koronawirus kontratakuje. Emilewicz zapewnia: nie ma rozmów o lockdownie
bELyqysJ

Jak przyznaje, pod urzędem gminy nie ma już miejsca na taki maszt, bo dwa już stoją. Na jednym powiewa flaga biało-czerwona, a na drugim z barwami gminy.

- Gdyby jednak postawić go w reprezentacyjnym miejscu, to jestem za. Na przykład pod nowym domem kultury, na dofinansowanie którego czekam - dodaje.

Czy mieszkańcy jego gminy zbiorą się i wystąpią o finansowanie?

bELyqysK

- Myślę, że byłoby zainteresowanie, ale to oczywiście moja ocena - kończy wójt.

Maszt pomoże w integracji mieszkańców

Entuzjazm słychać też w Urzędzie Gminy Białe Błota w województwie kujawsko-pomorskim. Tutaj w ostatnich wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski dostał 66,5 proc. głosów.

- Bardzo fajna inicjatywa. Takie rzeczy jednoczą lokalną społeczność - komentuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy gminy.

bELyqysL

- Po pierwsze, musi się zebrać grupa ludzi, która podpisze się pod wnioskiem o finansowanie. Po drugie, przy takim maszcie będzie można spotykać się podczas świąt narodowych. Kto wie, może obok uda się też ustawić kamień z tablicą, że ten maszt powstał właśnie dzięki inicjatywie mieszkańców - tłumaczy.

Jak dodaje, lokalna społeczność działa bardzo prężnie, ludzie na własną rękę założyli na przykład eko-patrol, który dba o środowisko.

Kosiedowski przyznaje, że gmina monitoruje dosłownie wszystkie ogłoszenia o możliwości zgłaszania się po fundusze - czy to rządowe, czy europejskie. I jeśli tylko się da, wnioskuje o pieniądze.

bELyqysM

- W okresie, w którym budżety samorządów ucierpiały na pandemii koronawirusa, każdy zastrzyk gotówki jest bardzo, bardzo cenny - komentuje. I zapewnia, że władze będą zachęcały mieszkańców, by zawnioskowali o pieniądze na maszt.

Maszt ze znakiem zapytania

Głosy poparcia dla poszczególnych gmin rząd będzie zbierał do 11 listopada tego roku. Projekt "Pod biało-czerwoną" - bo taka jest jego oficjalna nazwa - ma natomiast zostać zrealizowany do końca czerwca przyszłego roku.

Głosy poparcia dla poszczególnych gmin rząd będzie zbierał do 11 listopada tego roku. Projekt "Pod biało-czerwoną" - bo taka jest jego oficjalna nazwa - ma natomiast zostać zrealizowany do końca czerwca przyszłego roku.

Na razie wokół rządowego pomysłu jest jeszcze wiele niejasności. Nie wiadomo, ile pieniędzy rząd ma na stawianie masztów ani skąd je weźmie - zwłaszcza że budżet mocno ucierpiał przez pandemię koronawirusa.

Nie wiadomo też, ile będzie kosztowało stworzenie specjalnej strony internetowej, na której będzie można oddać głos poparcia i jakie będą koszty obsługi całego przedsięwzięcia. Po ogłoszeniu programu te pytania zadaliśmy kancelarii premiera i Ministerstwu Cyfryzacji. Odpowiedzi opublikujemy, gdy tylko je otrzymamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELyqyte
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
cdn
5 miesięcy temu
Pieniądze wyrzucone w błoto. Chwali to się tylko sam pisland. Chorych nie ma za co i kto leczyć? Oto mamy marnotrawny nierząd.
Szamil
rok temu
Dobra inicjatywa. Popieram!
j23
rok temu
Gminy chwala prosze nie przesadzać raptem 2, a czy na tych masztach morawiecki wywiesi swoje i żony oświadczenie majątkowe
bELyqytf
kryminaltango
rok temu
***może obok uda się też ustawić kamień z tablicą, że ten maszt powstał właśnie dzięki inicjatywie mieszkańców - tłumaczy.*** Przeciez to inicjatywa pisowców ?!
Ronin
rok temu
A portrety Kaczyńskich w każdym urzędzie i szkolnych klasach też będą wisieć?
...
Następna strona