Notowania

brexit
17.10.2019 15:48

Mateusz Morawiecki o nowej umowie brexitowej: Jestem usatysfakcjonowany

- Jestem usatysfakcjonowany, że nasze postulaty, które podnosiliśmy, zostały przyjęte - w ten sposób na informacje o wynegocjowaniu nowego porozumienia rozwodowego Londynu z Brukselą zareagował premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki (Fot: Paweł Supernak)

Informacja o nowej treści porozumienia brexitowego jest wiadomością dnia w Brukseli. Boris Johnson zdołał przekonać unijnych liderów do otwarcia negocjacji i usunięcia zapisu o tzw. backstopie. Zamiast tego do dokumentu wprowadzono pomysł utrzymywania dwóch reżimów celnych na terenie Irlandii Północnej.

Boris Johnson tryumfuje, choć może mieć problem z poparciem nowej wersji umowy
Brexit. Jest porozumienie Londyn-Bruksela. Nowe zapisy dot. Irlandii Północnej

- Jestem usatysfakcjonowany, że nasze postulaty, które podnosiliśmy zostały przyjęte. Zawsze chcieliśmy, żeby doszło do pewnej formy umowy. Kiedy Wielka Brytania zaproponowała nową umowę prowadziliśmy rozmowy na poziomie dyplomatycznym. Chcielibyśmy, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, ale szanujemy wolę Brytyjczyków. Dążymy, by nie było bezumownego brexit, a polskie interesy były zabezpieczone - skomentował informacje o osiągnięciu porozumienia Mateusz Morawiecki, który jest w Brukseli na dwudniowym szczycie Rady Europejskiej.

Liderzy państw unijnych w trakcie szczytu muszę teraz zatwierdzić nowy tekst umowy, by móc przekazać go do ratyfikacji w Londynie. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował do europejskich kolegów o poparcie dokumenty.

Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Ostatecznie jednak o tym, czy umowa wejdzie w życie, zdecydują brytyjscy parlamentarzyści na nadzwyczajnym posiedzeniu zaplanowanym na sobotę 19 października. Do brexitu, zgodnie z groźbami premiera Borisa Johnsona, z umową lub bez niej, dojdzie 31 października.

Pierwotnym terminem był 29 marca, jednak wobec braku zgody Izby Gmin na poprzednią wersję umowy, termin ten został przesunięty na 31 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

fififiSamochwala w kącie stała.A może powie że to on wszystko zalatwił za Anglików i Unię .Co za człowiek!

17-10-2019

bezdomny z ToruniaAkurat Ty Morawiecki będziesz miał najwięcej dopowiedzenia. Majowa była chwaliłeś Jonsona chwalisz i tam gdzie wiatr zawieje.

17-10-2019

kljI wygrałem pod Grunwaldem.

Rozwiń komentarze (5)