Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

MF: e-bilet autostradowy ważny 48 godzin. Co zrobić, gdy wjechaliśmy na płatną drogę bez biletu?

88
Podziel się:

E-bilet wnoszony za przejazdy autostradą w systemie e-TOLL ważny jest 48 godzin od rozpoczęcia podróży- przypominają Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. Co zrobić, gdy wjechaliśmy na odcinek płatny i zorientowaliśmy się, że nie mamy ważnego biletu? Kontynuować przejazd. "Zatrzymywanie się przy wjeździe na autostradę, by kupić e-bilet może powodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym" - czytamy w komunikacie.

MF: e-bilet autostradowy ważny 48 godzin. Co zrobić, gdy wjechaliśmy na płatną drogę bez biletu?
Od ponad roku na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4, zarządzanych przez GDDKiA, przejazd odbywa się płynnie, bez zatrzymywania przed szlabanami (East News, Damian Klamka)

Od ponad roku na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4, zarządzanych przez GDDKiA, nie funkcjonuje Manualny System Poboru Opłat. Przejazd odbywa się płynnie, bez zatrzymywania przed szlabanami. Użytkownicy pojazdów i zespołów pojazdów o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykli opłacają przejazdy autostradą w systemie e-TOLL.

Nie zatrzymuj się przy wjeździe na autostradę

Według resortu, wygodną formą wnoszenia opłaty jest zakup e-biletu autostradowego. "Należy kupić e-bilet autostradowy przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Można to zrobić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres ważności e-biletu autostradowego to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki go zakupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu" - podano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy sposób płatności na A1 i A4. "Wygodnie i szybko"
Jeżeli kierowca wjechał na odcinek płatny i zorientował się, że nie ma ważnego biletu, powinien kontynuować przejazd. Zatrzymywanie się przy wjeździe na autostradę, by kupić e-bilet autostradowy, może powodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przejazd należy opłacić jak najszybciej, np. korzystając z pomocy pasażera - informuje MF.

Dodano, że jeżeli kierowca zdecyduje się w tym celu zatrzymać w trakcie podróży, powinien to zrobić w sposób bezpieczny, w miejscu do tego przeznaczonym. Może wówczas kupić e-bilet w aplikacji e-TOLL PL BILET lub w aplikacjach partnerów. Może również kupić taki e-bilet na najbliższej stacji paliw partnerów e-TOLL.

W trakcie przejazdu pojazd może jednak podlegać kontroli mobilnej lub kontroli drogowej, a za poruszanie się po płatnym odcinku bez wniesionej opłaty za przejazd na kierowcę zostanie nałożona kara grzywny w postaci mandatu.

W przypadku gdy kierowca nie kupił brakującego e-biletu autostradowego w czasie przejazdu i nie została na niego nałożona kara grzywny w wyniku kontroli drogowej, może kupić e-bilet autostradowy na przejechany już odcinek autostrady. Zakup taki jest możliwy w aplikacji e-TOLL PL BILET, aplikacjach partnerów lub na stacjach paliw partnerów e-TOLL w ciągu 3 dni od daty i godziny zakończenia przejazdu.

Dokupując e-bilet zarówno w trakcie przejazdu, jak i po jego zakończeniu, należy jako początek okresu ważności biletu podać datę i godzinę zgodną z momentem wjazdu na płatny odcinek autostrady - informuje resort.

Naliczanie opłat z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych

KAS przypomina, że użytkownicy pojazdów lekkich mogą opłacać przejazdy autostradą, korzystając również z aplikacji e-TOLL PL (to inna aplikacja niż e-TOLL PL BILET). Aplikacja e-TOLL PL jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich, jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL, konieczna jest rejestracja w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu, dlatego w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą, wykorzystując zainstalowane w pojazdach urządzenia pokładowe OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane GPS pojazdu do tego systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
asia
8 miesięcy temu
Jeśli chodzi o nabycie biletów, istnieje również możliwość zakupu poprzez aplikację mPay. Działa ona efektywnie i przede wszystkim umożliwia zaoszczędzenie cennego czasu, więc moim zdaniem to będzie świetny wybór
zuzka
rok temu
Z tego co słyszałam to mozna sobie tez ułatwić zakup biletów przez mPay. Sama mam w planach postawić na tą aplikację, ponieważ słyszałam, że posiada ona sporo możliwości i jest też prosta w obsłudze
Rocco
rok temu
Kolejny bat inwigilacyjny, dlaczego ktoś ma mnie kontrolować gdzie, kiedy i jak często jeżdżę autem? To ja się pytam!
Max
rok temu
Przecież w tym porąbanym kraju nic nie może być proste trzeba człowiekowi utrudnić życie Najgłupszy system poboru opłat jedne z najdroższych autostrad cóż więcej dodac
andrz
rok temu
To co u nas się dzieje z płatnościami za autostrady to szok.Przykro mi za kierowców zagranicznych,ktorzy tu przyjadą turystycznie.
...
Następna strona