Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MF podaje prognozy. Deficyt większy niż zakładano

120
Podziel się:

Ze względu na włączenie tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) do wyniku sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) deficyt w tym ujęciu wzrośnie w tym roku do 12 proc. PKB wobec prognozowanych wcześniej 8,4 proc., poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Ministerstwo Finansów podaje prognozy. Deficyt większy niż zakładano.
Ministerstwo Finansów podaje prognozy. Deficyt większy niż zakładano. (Ministerstwo Finansów)
bEKtABVN

- Podstawowa informacja jest taka, że tarcza PFR będzie wliczana do deficytu general government i to oznacza, że deficyt ten będzie w tym roku wyższy niż prognozowaliśmy w APK i wyniesie 12 proc. PKB - powiedział Patkowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Według kwietniowej aktualizacji programu konwergencji (APK) tzw. deficyt general government miał wynieść 8,4 proc. PKB.

Przygotowanie programu konwergencji i jego coroczna aktualizacja są elementem procesu nadzoru budżetowego w Unii Europejskiej i obowiązkiem wszystkich państw członkowskich UE spoza strefy euro. Coroczna aktualizacja programu konwergencji zawiera prognozy podstawowych zmiennych makroekonomicznych.

bEKtABVP
Zobacz także: Będą cięcia w administracji. Minister komentuje

Mamy trzy źródła finansowania skutków walki z kryzysem wywołanym pandemią. Pierwszym jest budżet państwa, jednak wydatki budżetowe nie uwzględniają Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 ani tarczy PFR.

Jeśli chodzi o sam deficyt budżetowy, to według prognoz Ministerstwa Finansów w tym roku ma on wynieść 4,9 proc. PKB. Mowa o deficycie według ustawy o finansach publicznych.

bEKtABVV

Natomiast deficyt general government, liczony według metodologii unijnej, wyniesie właśnie 12 proc. proc. PKB. Już wcześniej Ministerstwo Finansów zastrzegało, że ten wskaźnik może ulec pogorszeniu, jeżeli zostanie w nim uwzględniona tarcza PFR i tak też się stało.

Natomiast w 2021 roku deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 3,5 proc. PKB, a deficyt general government ma wynieść 6 proc. PKB, wynika z najnowszych prognoz MF.

bEKtABVW

W przyjętym dziś przez rząd projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok założono, że deficyt budżetu państwa w wyniesie 82 mld zł. Przypomnijmy, że według nowelizacji ustawy budżetowej w 2020 roku deficyt wzrośnie do 109 mld zł. Rok temu wyniósł 13,7 mld zł.

Dług publiczny

Wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego Marek Szczerbak poinformował podczas spotkania, że na koniec tego roku dług publiczny według polskiej metodologii wyniesie 50,5 proc. PKB, a w przyszłym roku - 52,9 proc. PKB.

Natomiast według definicji unijnej, dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 62,2 proc. PKB na koniec tego roku oraz 64,7% proc. w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEKtABWq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(120)
hahaha
rok temu
Ot i będzie 4 Rozbiór Polski . Tym razem za długi .
nieekonomista
rok temu
A wyliczenia profesjonale ekonomiczne czy sufitowe jak za Balcerka na polecenie Deflacja albo Inflacja zależy od okresu? I kurs EURO też jak wypłaty dla rolników to kurs minimalny, albo kurs funta w 2010 roku jak szły przelewy odpraw ze zwolnień grupowych?
agatka
rok temu
pamiętacie ten wrzask gdy za Tuska dług zbliżał sie do 1 bln zł? dziś spoko mamy już 1,5 biliona i na rządzących nie robi to żadnego wrażenia....
bEKtABWr
macwieś
rok temu
"Wystarczy nie kraść" czy jakoś tam inaczej.
tumi
rok temu
co tam deficyt i zadłużenie proporcjonalnie większe niż za Gierka(on przynajmniej coś wybudował) najważniejsze że złodzieje z pisu obłowili się po uszy...
...
Następna strona