Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Mieszkań cały czas przybywa, ale ich ceny nie spadają. Eksperci tłumaczą powód

15
Podziel się:

Liczba oddawanych mieszkań w Polsce cały czas rośnie, a w ostatnich dwóch latach biła rekordy. "To by wskazywało, że podaż mieszkań jest na odpowiednim poziomie, żeby wyhamować dwucyfrowe wzrosty ich cen. Jednak tak się nie dzieje" - podkreślają autorzy raportu Cenatorium "Rynek nieruchomości w Polsce. Nowe trendy".

Mieszkań cały czas przybywa, ale ich ceny nie spadają. Eksperci tłumaczą powód
Mimo że mieszkań jest coraz więcej, to ich ceny nie spadają. Jest kilka powodów (Adobe Stock, ryniu)

Na koniec grudnia 2021 r. średnia 24-miesięczna liczba oddanych mieszkań osiągnęła poziom 18 987 szt. To wzrost o 16,1 proc. w stosunku do grudnia 2019 r., czyli tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. Ale wzrosty są widoczne nawet w czasie, gdy gospodarka otrzymała potężne uderzenie ze strony skutków koronawirusa. W całym 2021 r. oddano do użytkowania 234 tys. 718 mieszkań, czyli o 6,3 proc. więcej niż w pandemicznym 2020 r.

Dlaczego zatem ceny mieszkań nie spadają? "Wynika to z faktu, że dynamika oddanych mieszkań w niektórych z największych miast jest o wiele słabsza niż w przypadku średniej dla całej Polski" - podkreślają eksperci Cenatorum w najnowszym raporcie.

Zobacz także: Przełomowe decyzje KE ws. Rosji. "Zachód porzucił lęk"

Coraz więcej oddawanych mieszkań

Dla przykładu, w Warszawie średnia 24-miesięczna liczba oddanych mieszkań spadła o 6,3 proc. do poziomu 1759 lokali w grudniu 2021 r. Podobnie było w Krakowie, gdzie spadek wyniósł 10,4 proc. do 845 mieszkań. "Natomiast wzrosty odnotowaliśmy w pozostałych miastach, z tym że tylko w Poznaniu były one większe niż średnia dla całego kraju" - czytamy w raporcie.

Eksperci sprawdzili też, jak wygląda liczba wydawanych nowych pozwoleń na budowę w porównaniu z liczbą oddawanych do użytku mieszkań w ostatnich 24 miesiącach.

Tu wnioski są bardzo niepokojące, bo dla Warszawy, Wrocławia i Krakowa liczba wydawanych pozwoleń na budowę lokali jest mniejsza niż liczba oddawanych lokali. Natomiast jeśli chodzi o Poznań oraz Gdańsk i Gdynię, to sytuacja jest w miarę stabilna - ostrzegają autorzy raportu.

Jak wyliczają, najgorsza sytuacja jest w Warszawie i Wrocławiu, gdzie ten wskaźnik kształtuje się na poziomie 0.82x oraz 0.84x odpowiednio, nieznacznie lepiej jest w Krakowie, gdzie wyniósł on w grudniu 2021 r. 0.94x.

Wniosek jest taki, że w żadnym z tym miast nie widzimy szans na istotny wzrost liczby budowanych i oddawanych do użytkowania mieszkań. Być może stoją za tym nie tylko biurokratyczne przeszkody, ale również poważne ograniczenia urbanistyczne, które nie pozwolą na wzrosty tych poziomów - napisano dalej.

W oparciu o te dane eksperci uważają, że rynek warszawski będzie cenowo rósł mocniej niż inne duże miasta. "Sądzimy, że bieżący rok przyniesie na tym rynku wzrost cen na poziomie ok. 12 proc. Jest to uzasadnione tym, że dostępność gruntów inwestycyjnych w relacji do popytu jest tu najniższa i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja uległa zmianie" - napisali w raporcie.

"Dodatkowo obserwujemy na rynku nowe zjawisko w postaci przejmowania giełdowych deweloperów, dysponujących dużym bankiem ziemi, szczególnie w Warszawie, przez prywatne podmioty" - dodają analitycy Cenatorium.

Co wpływa na ceny mieszkań?

Zaznaczają przy tym, że dla dynamiki cen mieszkań na danym rynku duże znaczenie ma również poziom wynagrodzeń w konkretnym mieście. To właśnie w Warszawie wynagrodzenia w skali kraju są najwyższe. "Niemniej średnie wynagrodzenia w Warszawie rosły w okresie ostatnich 15 lat najwolniej spośród największych miast – na poziomie 4,7 proc. rocznie. Dla porównania we Wrocławiu było to 5,8 proc. rocznie" - dodano. Z drugiej strony to Warszawa pozostaje najbardziej dynamicznym miastem, gdy chodzi o dochód rozporządzalny, czyli środki, które mieszkańcom pozostają do faktycznej dyspozycji.

Według analityków, czynnikiem, który może okazać się istotny, jest również starzenie się mieszkań i stopniowa wymiana starej budowy. Remonty mogą przedłużać ich "żywotność", ale do czasu. "Do tej pory ten problem był marginalizowany, jako że najstarsze bloki pochodziły z lat 50-tych, a więc aktualnie są w użytkowaniu od ponad 70 lat. Zbliżamy się do momentu, kiedy poziom wyeksploatowania może w części przypadków uniemożliwić ich zamieszkiwanie" - napisano.

Ostatni element to imigracja do Polski, która pomimo pandemii bardzo mocno rośnie szczególnie w takich miastach jak Warszawa. Nie jesteśmy do końca w stanie przełożyć tego procesu na popyt na mieszkania, ale przyrost osób ubiegających się o stały pobyt w Polsce o ok. 26 tys. pomiędzy 2021 a 2020 r. dla samej Warszawy może oznaczać wzrost popytu na mieszkania o ok. 1500 szt - czytamy w raporcie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Emil
2 lata temu
Jak dostępność kredytów hipotecznych spada, to ceny idą w dól. Bo przeciętny Kowalski finansuje zakup mieszkania na kredyt (i ma pewnie max. 20% gotówki). Bank kasy nie da, a jak da to 30% mniej niż 6 miesięcy temu. I będzie jeszcze gorzej, bo stopy RPP idą w górę z powodu inflacji. A potem wszyscy zdziwieni że jest krach na rynku nieruchomości.. Kto nie ma wiedzy polecam: Trader 21: "Wpływ inflacji na ceny nieruchomości".
ona
2 lata temu
przez obecną sytuację na pewno mieszkania tańsze nie będą, ja w ostatnim momencie kupiłam mieszkanie od fabryki domów, jeszcze przed wirusem. teraz to wiele więcej bym za nie musiała zapłacić.
Darek
2 lata temu
Niestety, i to szybko się nie zmieni. Mieszkania w Gdańsku są drogie i będą drogie :/ To nie są dobre wieści dla człowieka, który szuka czegoś skromnego dla siebie, co widać po dobrych ofertach na mieszkania jak Nowa Letnica czy Zajezdnia Wrzeszcz - parę dni, czy tygodni i wszystko jest porezerwowane. Trzeba cisnąć.
xdd
2 lata temu
A co ma liczba oddanych mieszkań do cen? Na ceny wpływają popyt i podaż. Oddane mieszkania są już dawno sprzedane więc nie wpływają na podaż. W podaży znajdują się rozpoczynane budowy, a te poleciały na łeb, na szyję.
mój-nick
2 lata temu
Mieszkania poszłyby by w dół - bo Ci co mieli kupić za gotówkę uciekając przed Inflacją już kupili - i stąd był ten wzrost w 21`- a teraz inni mają mniejszą a nie większą zdolnośc kredytową i będą mieć coraz mniejszą (podwyżka stopy% już we Wtorek do 3,25-3,5 a wg prognoz 5-5,5% docelowo). Tak się nie stanie bo wjechało b.dużo uchodzców (0,5 MLN, a będzie więcej) i na pewno cześć z tych ludzi zostanie w dużych miastach typu WAW,KRA,WRO... i gównie via rynek najmu uratuje rynek mieszkań w dużych miastach (stabilizacja lub lekki skok do góry)