Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
Artykuł sponsorowany

Mikroapartamenty – ile kosztują i jak ubezpieczyć?

Podziel się:

Posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób, również bardzo młodych, które nie mają jeszcze odłożonych dużych sum. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się zakupienie mikroapartamentu. Ile kosztuje tak małe mieszkanie i co trzeba zrobić, by je ubezpieczyć?

Mikroapartamenty – ile kosztują i jak ubezpieczyć?
Mikroapartamenty – ile kosztują i jak ubezpieczyć? (Pexels)

Cena mikroapartamentu

Mikroapartamenty są mniejsze niż standardowe mieszkania, często nie przekraczając 25 m2. Oznacza to, że ich cena okazuje się niższa. Jej stosunek do metrażu wcale nie jest jednak tak korzystny, jak mogłoby się wydawać. W większych miastach ceny za niewielkie mieszkania mogą wynosić nawet od 10 do 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W dalszym ciągu jest to jednak mniej niż w przypadku standardowych lokali mieszkalnych. Wiele osób decyduje się więc na kupienie mikroapartamentu pod wynajem lub jako inwestycja, którą po dozbieraniu pieniędzy wymieni na większe mieszkanie.

Mikroapartamenty zwykle znajdują się w atrakcyjnych dzielnicach, często w centrach dużych miast. Ma to ogromny wpływ na ich cenę, ale jednocześnie pozwala na zamieszkanie w dobrze skomunikowanej okolicy bez konieczności gromadzenia bardzo dużej sumy. Jest to więc rozwiązanie wybierane przez osoby młode, mieszkające w pojedynkę i pracujące w centrum. Takie mieszkania nadają się doskonale również pod wynajem, szczególnie w sytuacji, gdy znajdują się blisko uczelni. Ich wyposażenie w wysokim standardzie jest znacznie tańsze, a odpowiednie umeblowanie zapewnia komfort użytkowania nawet tak bardzo małej przestrzeni.

Ubezpieczenie mikroapartamentu

Mikroapartament różni się od standardowego mieszkania jedynie metrażem. Z tego powodu może być on objęty przez klasyczną polisę mieszkaniową. Takie ubezpieczenie występuje w wielu wariantach, od podstawy zabezpieczającej jedynie mury, aż po rozszerzone opcje pozwalające na wypłacenie odszkodowania w razie zniszczenia rzeczy znajdujących się w lokalu czy ich kradzieży. Wiele osób decyduje się też na wykupienie OC w życiu prywatnym czy assistance. Pierwszy produkt chroni przed kosztami związanymi ze szkodami, które wyrządzisz innej osobie. Drugi natomiast pozwala na bezpłatne skorzystanie z pomocy specjalistów w razie awarii konkretnych instalacji i urządzeń.

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia mieszkania, z rankomat.pl znajdziesz odpowiednią propozycję zupełnie bez wychodzenia z domu. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą szybko porównać dostępne produkty, włącznie z ich ceną, maksymalną wartością wypłacanej kwoty czy zakresem. Każda polisa mieszkaniowa działa bowiem w nieco inny sposób, dlatego tak ważne jest sprawdzenie jej szczegółów przed zdecydowaniem się na konkretne ubezpieczenie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w porównywarce online.

Mikroapartament a cena ubezpieczenia

Skoro mikroapartamenty są o wiele mniejsze niż klasyczne mieszkania, wiele osób zastanawia się nad ceną ich ubezpieczenia. Jej wartość jest wyliczana na podstawie standardowych czynników, takich jak lokalizacja, metraż, rok powstania budynku czy dodatkowe zabezpieczenia. Cena jest więc niższa już ze względu na wielkość mieszkania. Wynosi ona zwykle około 100-200 zł w przypadku podstawowych polis.

Jeśli chcesz, możesz wykupić kompletne pakiety obejmujące ochronę murów, ruchomości domowych, OC w życiu prywatnym czy assistance. Wówczas jednak trzeba liczyć się z wyższymi kwotami. Nie są one jednak na tyle zawrotne, by nabycie polisy stawało się nieopłacalne.

Ubezpieczenie mikroapartamentu a wynajem

Mikroapartamenty są w większości przypadków oddawane w najem, dlatego w przypadku takich lokali trzeba postawić na nieco inne formy ubezpieczenia. Oczywiście, przyda się klasyczna polisa na mury, ale najemca powinien wykupić również OC w życiu prywatnym. W jego interesie często jest również zabezpieczenie wyposażenia mieszkania, chyba że jest ono w całości zakupione przez właściciela. Czasami osoby oferujące najem mikroapartamentów wymagają zakupienia specjalnej polisy, która pozwoli na pokrycie wszelkich szkód wyrządzonych przez najemcę lub zdarzenia losowe.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl