Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miliard złotych może być przeznaczony na pomoc pracodawcom. Jest także propozycja dla przewoźników

Miliard złotych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może być przeznaczone na pomoc pracodawcom poszkodowanym wskutek zagrożenia koronawirusem - poinformowała we wtorek minister rodziny i pracy Marlena Maląg. To jedno z rozwiązań przygotowywanych przez rząd w ramach tzw. pakietu pomocowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter Ministerstwo Pracy)
Minister Marlena Malag mówiła m.in. o zmianach w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Fot: -)

- Chcemy, aby pracodawcy mogli wnioskować o wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – powiedziała Maląg. Jak wyjaśniała, chodzi o firmy, których obroty spadną o co najmniej 15 proc., przy czym pod uwagę będą brane dane z dwóch ostatnich miesięcy, a nie tak jak dotychczas - z sześciu.

- Wysokość Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to ponad miliard zł - podała, zaznaczając, że to właśnie jest wsparcie, które może "pójść do pracodawców". Jak dodała, rozmawia nie tylko z przedstawicielami firm, ale także ze związkami zawodowymi. - W trosce o naszych pracodawców, ale także pracowników będziemy starali się ten pakiet tak rozszerzyć, aby on był komplementarny, aby obejmował wszystkie możliwości wsparcia - podkreślała.

Przez epidemię nowego wirusa sytuacja motoryzacyjnych gigantów robi się dramatyczna.
Koronawirus uderza w branżę motoryzacyjną. Zapaść na rynku w Chinach

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się branża transportowa.

Obejrzyj: Koronawirus w Zielonej Górze. Księża przypominają wiernym zasady higieny

- Międzynarodowy transport osób i rzeczy jest jedną z branż najbardziej zagrożonych przez epidemię, która szaleje w Europie. Przedsiębiorcy organizujący przewóz pasażerów dzisiaj już nie funkcjonują. Autokary, które dziś widzimy na drogach, to pojazdy, które przywożą Polaków z zagranicy – powiedział.

Przypomniał właścicielom firm transportowych, że rząd odpowiada na ich postulaty i na bieżąco spotyka się z przedstawicielami branży.
Konkretną propozycją dla firm transportowych jest możliwość zawieszenia linii międzynarodowej, jeśli jej utrzymanie stało się nadmiernie drogie.

- Takie firmy będą mogły zawiesić trasy międzynarodowe bez szkody finansowej – zapewnił.

Głos zabrała również minister Jadwiga Emilewicz. Przyznała, że w chwili obecnej nie da się przewidzieć, jak będzie się rozwijała sytuacja. - Nie mamy żadnych wiarygodnych danych, sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień - powiedziała. Z informacji, które docierają rządu, już widać jednak, że polskie firmy tracą. Dotyczy to szczególnie branży turystycznej, gdzie liczba rezerwacji spadła nawet o 80 proc., i transportowej.

- Proponujemy aktywności, by ograniczyć straty - poinformowała minister rozwoju. - Profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę ma odegrać pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - dodała.

Pakiet osłonowy dla firm ma zawierać m.in. możliwość odroczenia składek na ZUS, tanie pożyczki i gwarancje z Banku Gospodarstwa Krajowego, czy ochronę miejsc pracy dla firm zmuszonych do przestojów. Projekt specustawy ma być gotowy na początku przyszłego tygodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

MarekOdroczenie składek ??? A potem pracodawcy zapłacą podwójnie składki ??? Aż szkoda komentować

10-03-2020

wniosekNieodpowiedzialni polityce zasiali panike na calym swiecie

10-03-2020

logicznyDziałania naprawcze podobne do zastosowanych przez Radę tv, która zwolniła Kurskiego ze stanowiska prezesa, w domyśle chyba za złe zarządzanie no bo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)