Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Miliardy z KPO bliżej? Jest dokument niezbędny dla wypłaty pieniędzy

61
Podziel się:

Komisja Europejska przyjęła tzw. ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. Jest to dwustronna umowa techniczna, która musi być jeszcze podpisana przez Polskę i KE. To dokument niezbędny, by uruchomić wypłaty z polskiego KPO.

Miliardy z KPO bliżej? Jest dokument niezbędny dla wypłaty pieniędzy
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. Obie strony muszą podpisać tzw. ustalenia operacyjne. Dokument jest niezbędny, aby uruchomić wypłaty KPO (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Z informacji PAP wynika, że podpisanie uzgodnień operacyjnych może zająć do kilku tygodni.

KE, odpowiadając na pytanie PAP, wyjaśniła, że "jest to umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, która określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO".

Komisja wskazała, że po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem że osiągnęły odpowiednie kamienie milowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS wpadł we własne sidła. "Ziobro ma ogromną wiedzę"

KPO dla Polski. Ważne kamienie milowe

"W przypadku Polski są to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa. Komisja będzie miała wtedy do dwóch miesięcy na rozpatrzenie tego wniosku o płatność i przedstawienie wstępnej oceny Komitetowi Ekonomiczno-Finansowemu Rady, który z kolei powinien przedstawić swoją opinię w ciągu miesiąca" - wyjaśniła KE.

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że przyjęta przez Sejm ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną SN jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej"

Rada UE zatwierdziła polski KPO 17 czerwca. Opiewa on na 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek. Umowa finansowa i umowa pożyczki między Komisją a władzami polskimi zostały sfinalizowane i weszły w życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Janusz Olszty...
rok temu
A mnie Janusza chcą pozbawić życia Administrator i Zarząd wspólnoty. Zlecają napady przez pijanego naćpanego który grozi mi śmiercią i moim wiekowym Sąsiadom.Ze chcemy podzielniki ciepła. Żeby nie płacić za innych którzy mają dodatkowe ogrzewanie podłogowe.Dlatego teraz chcą kredyt żeby nas pozbawić mieszkań , leków i jedzenia. Jak Rosjanie Ukrainców.
Mlody
rok temu
Nue łudzmy sie ...ci oszusci NIE WYPŁACA POLSCE zadnych pieniedzy .....czekaja na Tuska .....
dsd
rok temu
Rudy przejmie władzę weźmie kasę z UE, a odda im drugą ręką (wcześniej to się nazywało "wał na vacie" wyprowadzany na największą skalę przez firmy zachodnie, a teraz znajdzie się nowy sposób, aby spłacić swoim mocodawców)
dziwne
rok temu
szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła że "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Przecież nawet TSUE stwierdził że sędziowie nie mają prawa kwestionować statusu sędziego SN a to właśnie status tych sędziów był podważany. To skoro nie maja takiego prawa to muszą ponosić konsekwencje łamania prawa jak inni obywatele. Status sędziowski ma ich chronić przed karami za łamanie prawa?
gosc
rok temu
Nie dawajcie żadnych pieniędzy dla PIS-dzielców!!! Te pieniądze nie trafia do Polski a na ukrainę!!! Oczywiście Polacy będą spłacali..
...
Następna strona