Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Mniej ofert pracy w lipcu. W tych sektorach jest najgorzej

30
Podziel się:

Jak wynika z Barometru Ofert Pracy, w lipcu spadła liczba ogłoszeń pracodawców dotyczących chęci zatrudnienia nowych osób. Według analizy wysoka inflacja ogranicza inwestycje, a to powoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów. Zjawisko dotyczy głównie sektora usług, a także firm szukających pracowników fizycznych.

Mniej ofert pracy w lipcu. W tych sektorach jest najgorzej
W lipcu spadła liczba ofert pracy (Adobe Stock, Impact Photography)

Przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Barometr Ofert Pracy wskazuje na zmiany liczby publikowanych w sieci ogłoszeń o zatrudnieniu. W lipcu wskaźnik spadł ponownie - do 373,9 pkt. z 389,8 pkt. w czerwcu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Urlopy tacierzyńskie. Ojcowie dostaną 9 tygodni wolnego?

Spada liczba ogłoszeń ws. pracy. Oto gdzie jest najgorzej

Jak podkreślili analitycy, w lipcu po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym we wszystkich województwach było mniej internetowych ofert zatrudnienia niż przed miesiącem. Relatywnie najmniejszy spadek liczby wakatów odnotowano w woj. mazowieckim, śląskim oraz łódzkim, a największy w woj. świętokrzyskim, lubelskim oraz zachodniopomorskim. Spadki liczby ofert pracy były ogólnie mniejsze w województwach o niższej stopie bezrobocia - wskazano.

W ocenie autorów opracowania negatywne nastroje panujące w gospodarce w lipcu przyczyniły się do spadków we wszystkich grupach zawodowych.

Ostro zanurkowała liczba wakatów skierowanych do przedstawicieli prac fizycznych. Na razie wydaje się to być jednak korektą wzrostowej tendencji, gdyż grupa zawodów fizycznych pozostaje liderem pod względem wzrostów w okresie pokowidowej odbudowy. Wyraźnie mniej niż przed miesiącem ukazało się również wakatów w zawodach usługowych. Relatywnie najmniejsze spadki z kolei odnotowano dla zawodów technicznych i inżynieryjnych - czytamy w Barometrze Ofert Pracy.

Kondycja polskiego rynku pracy

Według autorów analizy ogólne tendencje panujące na polskim rynku internetowych ofert pracy sygnalizują narastające spowolnienie napływu nowych ofert. Jak podkreślono, pojawia się również problem spadku realnych dochodów społeczeństwa, gdyż wzrost wynagrodzeń nie nadąża za inflacją, co obniża zdolność konsumencką i w konsekwencji popyt krajowy, który w ostatnich latach był motorem napędowym polskiej gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
oferty pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Radykał
2 lata temu
Brak rąk do pracy a narzekać z braku pracy to wielu narzeka ale to chodzi o pracę lżejszą od spania a wynagrodzenie większe od Obajtka
normalny
2 lata temu
W Polsce nic się nie zmieni dopóki degenerat z Żoliborza nie odejdzie z tego świata, ponieważ jest on wyłącznym gwarantem przestępczego rozdawnictwa .
PIS
2 lata temu
Super. Da sie podwyzki urzednikom, poslom i oczywiscie kadrowej w ministerstwie finansow bo na to zasluguja.
olo
2 lata temu
Dzień bez złej wiadomości jest dniem straconym !!! Czekamy na kolejne złe wiadomości !!!
rzeczywistość
2 lata temu
drukowanie pustych pieniędzy czyli życie na kredyt to nie są pieniądze z nieba i na dłuższą metę mają swoje konsekwencje = INFLACJA
...
Następna strona