Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Mniej pozwoleń i rozpoczętych nowych budów. Nowe dane GUS

10
Podziel się:

W tym roku oddano do użytku już ponad 156 tys. mieszkań. To dużo, ale ich budowy zaczęły się jeszcze przed pandemią. Kryzys odbił się za to na liczbie pozwoleń i rozpoczynanych nowych budów, których jest o kilka procent mniej.

Mniej pozwoleń i rozpoczętych nowych budów. Nowe dane GUS
W tym roku rozpoczęto budowę mniejszej liczby mieszkań.

Główny Urząd Statystyczny opublikował statystyki dotyczące budownictwa mieszkaniowego za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku. Okazuje się, że do użytkowania oddano o 7,4 proc. więcej mieszkań niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Mowa o 156,5 tys. lokali.

Sam tylko wrzesień był nawet rekordowy. Takich wyników nie było od co najmniej 30 lat. Trzeba jednak pamiętać, że te budowy rozpoczęły się jeszcze przed pierwszą falą koronanwirusa, w czasie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej.

Prawdopodobnie znacznie gorzej wypadną analogiczne statystyki za rok, bo najnowsze dane GUS pokazują wyraźny spadek nowo rozpoczętych budów i mniejszą liczbę pozwoleń wydawanych przez urzędników.

Zobacz także: Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 191,8 tys. mieszkań. To o 4,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (114,5 tys.), ale w porównaniu z poprzednim rokiem jest ich mniej o 7 proc. Nieco inaczej wygląda sytuacja z rodzinami i inwestorami indywidualnymi, którzy na własną rękę budują. Im wydano 75 tys. pozwoleń, a więc minimalnie więcej - o 0,3 proc.

Mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku odnotowano mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, w budownictwie spółdzielczym (1 126 mieszkań wobec 1 255 poprzednio) oraz w pozostałych formach budownictwa (1 118 wobec 1 913).

W okresie styczeń-wrzesień rozpoczęto też budowę 167,3 tys. mieszkań, tj. o 6,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Z tego na deweloperów przypada 93,8 tys. mieszkań (o 8,3 proc.) a inwestorów indywidualnych 70,8 tys. (spadek o 2,4 proc.).

Najwięcej mieszkań buduje się w województwie mazowieckim oraz wielkopolskim. Również w województwie mazowieckim zanotowano największą liczbę mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się województwo dolnośląskie.

Daleko w tyle zostają najmniejsze województwa. Stawkę zamyka opolskie i świętokrzyskie, gdzie buduje się ledwie jedną trzecią lub jedną czwartą mieszkań budowanych na Śląsku czy Pomorzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Stan
2 lata temu
Jak w każdym kryzysie ceny nieruchomości pójdą ostro w dół. Jeszcze deweloperzy próbują propagandą namawiać do inwestycji jako lokaty kapitału. I to wydaje się korzystne patrząc na nadciągający kryzys i inflację. Kryzys to jednak również bezrobocie, silne rozwarstwienie dochodów i zdecydowane zawężenie ilości ludzi, którzy będą sobie mogli pozwolić na kosztowne inwestycje. Zawężona grupa ludzi, którzy nadal będą mieli szanse nieźle zarabiać w zdecydowanej większości ma już swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokojone. Idą więc czasy kiedy rynek mieszkań i domów zdecydowanie będzie musiał obniżyć ceny. Przykładem są Stany Zjednoczone ze swoim kryzysem gospodarczym, gdzie ceny mieszkań i domów spadały na rynku wtórnym do 60-65% cen z rynku pierwotnego.
budujący dome...
2 lata temu
Po 3 miesiącach urzędnicy napisali w związku z sytuacja związaną z COVID19 przedłużamy termin wydania decyzji o 2 miesiące Potem napisali, że sprawa skomplikowana i następne 2 miesiace
qdam
2 lata temu
.... w czasie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej" - jakoś wcześniej to wp tylko psioczyła na to, co dzieje się w Polsce, aż tu nagle pojawia się coś zupełnie innego! czyżby wymskne lo się poza kontrolą?
ja
2 lata temu
gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Ploki
2 lata temu
Szanowny Autorze Powiedz proszę jaki sens ma porównywanie opolskiego czy świętokrzyskiego z mazowieckim czy śląskim? Województwa pięciomilionowego z milionowym?