Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Morawiecki wypomina Warszawie prywatyzację spółki. Kilka lat temu jego bank zachwalał tę transakcję

136
Podziel się:

Mateusz Morawiecki wypomniał władzom stolicy, że w 2011 r. sprzedały komunalną spółkę ciepłowniczą francuskiej spółce. Nie dodał, że w tym czasie BZ WBK, którego był prezesem, doradzał w tej sprawie miastu. Podlegli mu analitycy przekonywali, że nie ma argumentów przeciwko prywatyzacji.

Jeszcze kilka lat temu instytucja kierowana przez Mateusza Morawieckiego rekomendowała prywatyzację sieci ciepłowniczej w stolicy
Jeszcze kilka lat temu instytucja kierowana przez Mateusza Morawieckiego rekomendowała prywatyzację sieci ciepłowniczej w stolicy (East News)

- Zdałem sobie sprawę... Wiecie, jak to jest w Warszawie? Otóż: prąd dostarczają Niemcy, ciepło dostarczają Francuzi. Ostatnio wyszło na jaw, że przewozy komunikacją miejską obsługują również częściowo Niemcy. Tramwaje budują Koreańczycy, metro budują Włosi i Turcy. Myślicie, że może na przykład wypożyczalnie rowerów są polskie? Nie. Wypożyczalnie rowerów też są niemieckie. To tak ma wyglądać Polska, panie Rafale? – powiedział Mateusz Morawiecki 7 lipca, zwracając się do sympatyków w Chodzieży.

Tymi "Francuzami", którzy dostarczają ciepło, jest Veolia Energia Warszawa (jeszcze kilka lat temu działała pod nazwą Dalkia Warszawa).

Wstępne oferty na kupno SPEC-u złożyły również m.in. fiński Fortum, czesko-słowacka Silesia, słowacko-czeska Penta Investments, a także Kulczyk Holding, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Polska Grupa Energetyczna - informuje serwis "Konkret 24", który ujawnia kulisy sprawy.

Zobacz także: Obejrzyj: Prof. Jarosław Flis: pomiędzy kandydatami zapowiada się „wyrównana walka”

Dalkia Warszawa za 1,44 mld zł kupiła 85 proc. akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC), a 15 proc. trafiło nieodpłatnie do pracowników. Warszawski samorząd zatrzymał dla siebie tzw. złotą akcję, która daje miastu kontrolę nad spółką, tzw. złotą akcję.

Tak w 2011 Wirtualna Polska opisywała transakcję: "Warszawa sprzedaje SPEC!"

Dzień po tym, jak Morawiecki zarzucił rządzącej Warszawa od kilku lat Platformie Obywatelskiej, że wyprzedała miejskie "srebro rodowe", do sprawy odniosła się rzeczniczka stołecznego Ratusza Karolina Gałecka. Przypomniała, że w 2011 r. obecny premier był prezesem Banku Zachodniego WBK, który jako doradca Warszawy, przygotował strategię prywatyzacji. Po przeanalizowaniu sprawy eksperci banku pozytywnie zaopiniowali plan prywatyzacji.

Sprzedaży od początku przeciwstawiali się samorządowcy i politycy Prawa i Sprawiedliwości. Straszyli warszawiaków, że efektem prywatyzacji będą wyższe rachunki i wzywali ich do stworzenia ruchu społecznego, który zaprotestuje przeciwko temu pomysłowi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił wtedy, że nie należy prywatyzować spółek, które mają monopolistyczną pozycję na rynku.

26 lipca 2011 roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej ogłosiła, że SPEC zostaje kupiony przez firmę Dalkia. Wkrótce po tym sprzedaż zatwierdziła - po burzliwej sesji – zdominowana przez PO Rada Miasta na prywatyzację wyraziła zgodę również Komisja Europejska.

BZ WBK doradzał przy różnych prywatyzacjach

"Konkret 24" przywołuje słowa Rafała Skowrońskiego, dyrektora departamentu doradztwa, obszaru rynków kapitałowych w Banku Zachodnim WBK SA, który przekonywał, że oferta firmy Dalkia Warszawa "zapewniała maksymalizację we wszelkich możliwych aspektach korzyści zarówno dla spółki, jak i dla miasta".

Opozycyjni radni, eksperci i lokalne media zarzucali stołecznym urzędnikom brak transparentności w procesie prywatyzacji. Dziennikarze "Konkret 24" wystąpili do ratusza o udostępnienie dokumentów związanych z przetargiem i późniejszym postępowaniem, ale urzędnicy odmówili. Dokumenty są zastrzeżone.

W czasie, gdy Mateusz Morawiecki był prezesem BZ WBK, bank doradzał również przy innych prywatyzacjach, np. prywatyzacji PKP Cargo (również w 2011 r.), a Dom Maklerski BZ WBK pośredniczył w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Ciech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(136)
Dno
4 lata temu
Ale ekonomiści z wp. Wiadomo że jak był prezesem WBK to musiał mieć inne cele do zrealizowania. A co miał doradzać jak "jego" pracodawca zarobił z kilka milionów na transakcji. Artykuł tylko dla ciemnych sPO-KO
Marek
4 lata temu
A ja jednak bym wprowadził rozróżnienie. Interes rynkowy czy prywatnej firmy nie musi być tożsamy z interesem publicznym. Jako firma było to atrakcyjne i sensowne rozwiązanie, jako stracenie kontroli nad tak istotnym obszarem miasta już nie .
Polak
4 lata temu
Jak widać przestał w nim pracować i zajął się polityką. Poczatkowo jak większość źle określił strony ale połapał się. Może właśnie dlatego jest tu gdzie jest.
teqilus
4 lata temu
Morawiecki i wszystko .........jasne???
Hel
4 lata temu
Prywatyzację zawdzięczamy Solidarności to wy jesteście winni
...
Następna strona