Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Muszą się wyprowadzić. Ekspertyza potwierdza fatalny stan kultowego Trzonolinowca

24
Podziel się:

Ekspertyza sporządzona przez naukowców Politechniki Wrocławskiej potwierdziła, że Trzonolinowiec jest w złym stanie technicznym i powinien zostać wyremontowany. Charakterystyczny budynek składa się z 44 mieszkań, które powinny być jeszcze w tym roku opuszczone. Miasto deklaruje pomoc.

Muszą się wyprowadzić. Ekspertyza potwierdza fatalny stan kultowego Trzonolinowca
Trzonolinowiec był budowany w latach w latach 1961-67. Jego konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie (PAP, Maciej Kulczyński)

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zaprezentował ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego Trzonolinowca. Potwierdziła ona fatalny stan słynnego budynku. Wynika z niej, że charakterystyczny budynek musi przejść remont.

Korozja lin i przeciążenie konstrukcji

Będzie to wymagało ingerencji w strukturę budynku, za którą pójdzie potrzeba wykwaterowania lokatorów. Mamy tu korozję lin. Elementy konstrukcyjne są przeciążone. Budynek należy wzmocnić. Jest to jednak obiekt jak najbardziej możliwy do uratowania – powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Krzysztof Schabowicz z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Budynek powinien zostać opuszczony do połowy roku. Łącznie zameldowanych jest w nim 80 osób, spośród 44 lokali 11 należy do miasta. Podczas czwartkowego spotkania z mieszkańcami prezydent Jacek Sutryk zaoferował pomoc.

"Trzonolinowiec jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków powojennego Wrocławia. Niedawno konserwator wojewódzki ogłosił wpisanie go do rejestru zabytków, mimo że obiekt powstał dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Jego rola w pejzażu Wrocławia jest niepodważalna, ale nie możemy pozostać też obojętni na żyjących w nim ludzi. Zrobimy, co w naszej mocy, aby zaopiekować się wszystkimi lokatorami" - zadeklarował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z deweloperem, który sprzedał 9 tysięcy mieszkań - Michał Sapota - Biznes Klasa #2

Koszt remontu nieznany

Nie wiadomo ile może kosztować remont. Wpis do rejestru zabytków może w przyszłości pomóc w pozyskiwaniu funduszy.

Pierwsza ekspertyza dotycząca Trzonolinowca pojawiła się z inicjatywy zarządcy obiektu w połowie 2023 roku. Wynikało z niej, że budynek jest w złym stanie technicznym i grozi mu nawet rozbiórka.

Wówczas Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał ją za nierzetelną i podpisano umowę na nową ekspertyzę z Politechniką Wrocławską. Jednocześnie rozpoczęto starania o wpis budynku do rejestru zabytków.

Trzonolinowiec to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu. Zyskał wręcz miano kultowego.

Trzonolinowiec powstał w latach 1961-67, autorami projektu byli Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Cała konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą 12 stalowych lin. Z tego względu blok był budowany od góry, wykonane z prefabrykatów płyty były podnoszone za pomocą siłowników hydraulicznych. Na 12 kondygnacjach mieszczą się 44 mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
sergiej
3 miesiące temu
Jeśli dla Ciebie ważna jest bliskość terenów zielonych i jednocześnie dostęp do miejskiej infrastruktury, Home Group Black jest deweloperem, który łączy te dwa aspekty w swoich projektach.
Daniel
3 miesiące temu
Gorąco polecam portal nieruchomości od Wiedzy i Praktyki za intuicyjną obsługę ułatwiającą wyszukiwanie ofert.
Danka
3 miesiące temu
Straszny jest ten budynek, powinien zostac wyburzony!
blokers
3 miesiące temu
Co w nim kultowego ? Jakby taka technologia budowy się sprawdzała to dziś niemal każdy deweloper by tak budował. A jednak buduje się tradycyjnie czyli najpierw fundament/piwnica a potem mury do góry. I takie budynki stoją po 100 a nawet kilkaset lat. Poza tym jeśli mieszkania są własnościowe to na jakiej podstawie miasto chce finansowo pomagać ich właścicielom ? Za remonty i utrzymanie budynku wielorodzinnego odpowiada zarządca czyli wszyscy właściciele mieszkań
Zaznajomiony
3 miesiące temu
Deweloperzy będą cisnęli na rozbiórkę żeby kupić ten grunt
...
Następna strona