Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

To się niestety dzieje. Nadchodzą zwolnienia. Na rynku pracy dobrze już było

136
Podziel się

W najbliższych miesiącach coraz więcej Polaków przejdzie na bezrobocie - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Przyczyną takiego stanu rzeczy będą m.in. restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Eksperci PIE swoje prognozy oparli na danych GUS, które pokazują pogorszenie się sytuacji na rynku pracy.

To się niestety dzieje. Nadchodzą zwolnienia. Na rynku pracy dobrze już było
Zatrudnienie w Polsce spada. PIE: będzie gorzej. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYUSseZ

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że zatrudnienie w październiku spadło o 1 proc. w ujęciu rok do roku. Jednocześnie, przy porównaniu październikowych i wrześniowych danych zatrudnienie wzrosło 0,1 proc.

Analitycy PIE zwracają uwagę, że co prawda spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku rok do roku był mniejszy od mediany rynkowych prognoz (-1,1 proc.). Zastrzegają zarazem, że dane te obejmują wyłącznie okres, w których obostrzenia związane z pandemią dotknęły przede wszystkim gastronomii.

"W listopadzie należy spodziewać się słabszych wyników z uwagi na zawieszenie funkcjonowania galerii handlowych" - ocenili i podkreślili, że straty w tych branżach dotychczas miały w znacznej mierze charakter czasowy, ponieważ "zatrudnienie odbijało w momencie znoszenia obostrzeń".

bDYUSsfb
Zobacz także: Zobacz: Przebranżowienie sposobem na kryzys? "Są na to pieniądze"

Analitycy z Instytutu podnoszą, że Polacy mniej obecnie obawiają się utraty pracy, niż jeszcze w kwietniu. Twierdzenie to podpierają analizą danych, które dostarcza Google Trends.

bDYUSsfh

PIE zwraca też uwagę na mniejszą liczbę zawieszeń gospodarczych w listopadzie br. przy porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, na co wskazują dane CEIDG.

Natomiast liczba wznowień była niższa o 20-30 proc. niż rok temu. Sugeruje to niższy popyt na prace sezonowe w okresie przedświątecznym. "Spodziewamy się, że spadek zatrudnienia w IV kw. dla danych z gospodarki narodowej będzie istotnie głębszy niż w sektorze przedsiębiorstw" - ocenili.

A co z wynagrodzeniami? PIE przeanalizowała dane GUS, z których wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku wyniosło 5 tys. 458,88 zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku.

bDYUSsfi

"W listopadzie wynik będzie niższy z uwagi na wypłatę świadczeń postojowych dla pracowników handlu, rekreacji i kultury oraz gastronomii" - zaznaczyli analitycy. W ich ocenie "sektorowy charakter nowej tarczy" będzie skutkować dużo niższym osłabieniem niż na wiosnę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYUSsfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(136)
borysek
6 miesięcy temu
Jak jeszcze rząd zgodnie z zapowiedziami podniesie pensje po kilka tysięcy złotych na miesiąc dla swoich z (grzeczności nie napiszę dla kogo) to średnia pensja w grudniu będzie 6 tys zł,a może nawet więcej.
marcy
6 miesięcy temu
Zdalna praca to robota na pół gwizdka. Zaczynają się też wydzwaniania akwizytorow i in Najlepiej to zablokować i uznać za nękanie, ja nawet nie slucham o co chodzi. W pracy w urzedzie w firmie osobiście wszystko załatwia się inaczej i wszystko wyglada inaczej. Na miejscu spraw jest sto razy tyle, zdalnie robi się tylko to co konieczne lub jak ktoś się upomni. To nie jest dobre rozwiązanie zamiast. Poza tym człowiekowi potrzebny jest kontakt z innymi , inaczej się nie rozwija inaczej wszystko działa gdy ludzie sie widzą i wymieniają uwagi , inspirują się.wzajemnie.
wojciech51
6 miesięcy temu
było,jest i będzie po .ch ..... w tym trwającym prl/u
bDYUSsfD
poszukiwacz
6 miesięcy temu
Do pracy i tak przeważnie przyjmują po znajomościach całe rodziny w jednym zakładzie tylko nazwiska inne
Lila
6 miesięcy temu
Zwolnienia?? Kur.. Co Wy piszecie w każdej firmie brakuje pracowników teraz sami komputerowcy o dobrego pracownika jest ciężko.. Bzdura totalna
...
Następna strona