Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nadgodziny nie dla policjantów i pograniczników. Idą do Trybunału Konstytucyjnego

125
Podziel się

Dodatek funkcyjny wyklucza wypłatę nadgodzin dla funkcjonariuszy policji i straży granicznej. Związkowcy chcą iść z tą sprawą do Trybunału Konstytucyjnego, bo obecne prawo pozbawia ich do rekompensaty za dłuższą służbę.

Policja i Straż Graniczna zmaga się z nierozliczonymi nadgodzinami. Funkcjonariusze bez prawa do pieniędzy, bo mają dodatek funkcyjny
Policja i Straż Graniczna zmaga się z nierozliczonymi nadgodzinami. Funkcjonariusze bez prawa do pieniędzy, bo mają dodatek funkcyjny (East News)
bDyyrWol

Średni dodatek funkcyjny w policji to 1215 zł, a służbowy - 431 zł, z kolei w Straży Granicznej to kolejno 1290 zł i 545 zł. Zdaniem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, to wystarczająca rekompensata za ponadnormatywny czas służby, czyli nadgodziny. Do tego mundurowi na kierowniczych lub samodzielnych stanowiskach nie mają też możliwości odbioru wolnego po dłuższej służbie. Jednak, jak wynika z odpowiedzi na dezyderat Komisji do spraw Petycji Sejmu RP, właśnie dlatego wypłaca się im dodatek funkcyjny, który znacznie przewyższa dodatek służbowy.

Minister Kamiński w swoich zapewnieniach powołuje się na orzecznictwo sądów, jak na przykład Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że dodatek funkcyjny stanowi odpowiednią rekompensatę. "Do policjantów nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy. Służba ma charakter stosunku administracyjnego, w którym organ jednostronnie i władczo kształtuje sytuację prawną funkcjonariusza. Oznacza ona również dyspozycyjność policjanta i odrębność rozwiązań dotyczących stosowania czasu służby w policji" - stwierdził NSA.

bDyyrWon

Do 30 czerwca w policji nierozliczone pozostawały 2 mln 691 tys. 63 nadgodziny - wynika z danych NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Jak mówi "Rzeczpospolitej" podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, pozbawienie części policjantów możliwości uzyskania rekompensaty za nadgodziny dyskryminuje tę grupę. - Skierujemy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 33 ust. 4 ustawy o Policji z ustawą zasadniczą. Dodatek funkcyjny otrzymują nie tylko komendanci, ale też np. kierownicy sekcji, ogniw, dowódca plutonu – funkcjonariusze na podstawowych stanowiskach w hierarchii policyjnej. Dodatki nie rekompensują ich służby po godzinach. Problem nie jest marginalny. Dotyczy kilkunastu procent wszystkich policjantów - tłumaczy.

Jednak zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o Policji - za nadgodziny trzeba zapłacić. W zamian za czas służby przekraczający normę, funkcjonariuszowi nadal przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Przepisy pozwalają jednak przełożonemu rozliczyć nadgodziny tylko w okresie rozliczeniowym. Jeżeli tego nie uczyni, policjantowi automatycznie będzie przysługiwała rekompensata pieniężna, chyba że sam w ciągu dziesięciu dni zwróci się o udzielenie czasu wolnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Nauczyciele i policjanci rzucają pracę. Wolą prowadzić Żabki
bDyyrWot

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyyrWoO
KOMENTARZE
(125)
Policjant.
rok temu
Do narzekających na policjantów. Jak jest tak super to dlaczego nie wstapicie do Policji? Wakatów jest dużo a chętnych niewielu.
Więcej wyrozu...
rok temu
Widzę, że w Polsce zawiść zwycięża. Opowiem Wam o moim bliskim, został policjantem w wieku 35 lat, więc będzie pracował tak długo jak my na etatach. Wcześniej pracował tak jak my wszyscy, a chciał zmienić zawód, bo łudził się, że może uda mu się komuś pomóc i przynajmniej jedno życie już uratował, więc cel osiągnął ale już po ok. roku pracy przyszło rozczarowanie, bo okazało się, że życie rodzinne się sypie. W pracy mnóstwo ludzi po rozwodach, bo żony nie mogły zaakceptować 15 godzin w służbie, samotnych weekendów i alarmów w środku nocy... Zastanówcie się co byłoby, gdyby nie było policji...
ekspert
rok temu
Nadgodziny? Dobrze, ale w pakiecie z powszechnym wiekiem emerytalnym 60/65 lat.
bDyyrWoP
gość
rok temu
Ludzie co wy wygadujecie. Policjant to też pracownik, ma harować za darmo? Widzę że co 2 osoba patrzy przez palce na policjantów, nie każdy jest zły. Jeśli mówicie o emeryturach, to czy po 25 latach pracy odchodząc na emeryturę ma 100%, no właśnie nie. Musi dalej pracować żeby wyżyć. To dlaczego dla żołnierza przysługują nadgodziny a dla policjanta, czy strażnika granicznego ma nie być?
Byłe. Widział...
rok temu
Wszyscy róbcie tak dalej. Niebawem obywatel będzie czekał na pomoc policji w takiej kolejce i w takim czasie jak pacjent na zabieg refundowany przez NFZ. Powodzenia.
...
Następna strona