Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Nadgodziny nie dla policjantów i pograniczników. Idą do Trybunału Konstytucyjnego

125
Podziel się:

Dodatek funkcyjny wyklucza wypłatę nadgodzin dla funkcjonariuszy policji i straży granicznej. Związkowcy chcą iść z tą sprawą do Trybunału Konstytucyjnego, bo obecne prawo pozbawia ich do rekompensaty za dłuższą służbę.

Policja i Straż Graniczna zmaga się z nierozliczonymi nadgodzinami. Funkcjonariusze bez prawa do pieniędzy, bo mają dodatek funkcyjny
Policja i Straż Graniczna zmaga się z nierozliczonymi nadgodzinami. Funkcjonariusze bez prawa do pieniędzy, bo mają dodatek funkcyjny (East News)

Średni dodatek funkcyjny w policji to 1215 zł, a służbowy - 431 zł, z kolei w Straży Granicznej to kolejno 1290 zł i 545 zł. Zdaniem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, to wystarczająca rekompensata za ponadnormatywny czas służby, czyli nadgodziny. Do tego mundurowi na kierowniczych lub samodzielnych stanowiskach nie mają też możliwości odbioru wolnego po dłuższej służbie. Jednak, jak wynika z odpowiedzi na dezyderat Komisji do spraw Petycji Sejmu RP, właśnie dlatego wypłaca się im dodatek funkcyjny, który znacznie przewyższa dodatek służbowy.

Minister Kamiński w swoich zapewnieniach powołuje się na orzecznictwo sądów, jak na przykład Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że dodatek funkcyjny stanowi odpowiednią rekompensatę. "Do policjantów nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy. Służba ma charakter stosunku administracyjnego, w którym organ jednostronnie i władczo kształtuje sytuację prawną funkcjonariusza. Oznacza ona również dyspozycyjność policjanta i odrębność rozwiązań dotyczących stosowania czasu służby w policji" - stwierdził NSA.

Do 30 czerwca w policji nierozliczone pozostawały 2 mln 691 tys. 63 nadgodziny - wynika z danych NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Jak mówi "Rzeczpospolitej" podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, pozbawienie części policjantów możliwości uzyskania rekompensaty za nadgodziny dyskryminuje tę grupę. - Skierujemy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 33 ust. 4 ustawy o Policji z ustawą zasadniczą. Dodatek funkcyjny otrzymują nie tylko komendanci, ale też np. kierownicy sekcji, ogniw, dowódca plutonu – funkcjonariusze na podstawowych stanowiskach w hierarchii policyjnej. Dodatki nie rekompensują ich służby po godzinach. Problem nie jest marginalny. Dotyczy kilkunastu procent wszystkich policjantów - tłumaczy.

Jednak zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o Policji - za nadgodziny trzeba zapłacić. W zamian za czas służby przekraczający normę, funkcjonariuszowi nadal przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Przepisy pozwalają jednak przełożonemu rozliczyć nadgodziny tylko w okresie rozliczeniowym. Jeżeli tego nie uczyni, policjantowi automatycznie będzie przysługiwała rekompensata pieniężna, chyba że sam w ciągu dziesięciu dni zwróci się o udzielenie czasu wolnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Nauczyciele i policjanci rzucają pracę. Wolą prowadzić Żabki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(125)
Nick Green
4 lata temu
Po pierwsze średnia emerytura mundurowego po 15 latach służby to około 1600 - 1800 PLN. Po drugie wypowiedź "utrzymuje ich z moich podatków" jest nietrafiona bo mundurowi też płacą podatki jak wszyscy. Po trzecie zaopatrzeniowy czyli oddzielny system emerytalny dla służb mundurowych istnieje w Polsce jeszcze od czasów sprzed drugiej wojny światowej. Po czwarte na wrzucenie wszystkich mundurowych pod ZUS budżetu państwa zwyczajnie nie stać. Wyobraźcie sobie że nagle do tego systemu trafia 300 tys ludzi i trzeba zapłacić za nich składki....nie tylko obecne. Te zaległe za wszystkie lata ich służby również. Podejrzewam że kwota przy składce oscylującej w granicach 1400 PLN byłaby dla przeciętnego obywatela trudna do narysowania. Po piąte wszyscy zawsze wypominają tzw przywileje. A to mundurowym a to nauczycielom czy innym grupom zawodowym. A czy kiedykolwiek ktokolwiek z tych ludzi zastanowił się dlaczego owe grupy tak mają? To nie tyle przywileje ile rekompensata za obciążenia i odpowiedzialność w pracy. Ile lat np strażak da radę wynosić ludzi z ognia lub patrzeć na zwęglone ciała z pożaru? Ile lat policjant jest w stanie patrzeć na bite dzieci, żony, wypadki śmiertelne lub samobójstwa? Takich przykładów jest cała masa....owszem w innych krajach jest dłuższa służba ale są też inne uwarunkowania jeśli chodzi o obciążenie praca...
emeryt
4 lata temu
To już przerabiali zawodowi strażacy. W polsce przed naszym Trybunałem przegrali , natomiast w Strasburgu wygrali. I tylko tam mundurowi mogą liczyć na sprawiedliwość. Nasz Trybunał był za PO i jest za PIS-u tzw kierunkowy , w prawach pracy nie idzie za pracownikiem tylko za jakim ministrem kacykiem partyjnym. Zyczę powodzenia !
sssssssssssss...
4 lata temu
po 10 latach służby mieć dodatek służbowy 340 zł, to jednak mniej niż wasze dane statystyczne, może czas najwyższy ujednolicić zasady przyznawania grup, dodatków
Bimber
4 lata temu
A po 40tce do urzędu na ciepłą posadkę. I emerytura i pensyjka z budżetu.
Mieszkaniec
4 lata temu
To co wyszło w szkole w Szczytnie. Sprawdzić tego typa z nominacji Zielińskiego.Jezeli to prawda odebrać tytuł i wywalić z resortu. Niech idzie do ekonoma
...
Następna strona