Notowania

Nadzór mógł zmniejszyć rozmiary afery GetBacku. Zabrakło wnikliwości

Pół roku przed wybuchem afery z udziałem GetBacku KNF miała szansę powstrzymać emisje kolejnych obligacji i wykryć, że Idea Bank sprzedaje je bez zezwolenia – ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do afery z udziałem GetBacku doprowadziły prawdopodobnie umyślne błędy w zarządzaniu, niedostateczna ostrożność analityków, audytu i agencji ratingowych, a także nadzoru (Fot: Marek Konrad/REPORTER)

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała okres od powstania GetBacku w 2012 r. do stycznia 2018 r., czyli trzy miesiące przed wybuchem afery. NIK zarzuca Komisji Nadzoru Finansowego, że nie kontrolowała nie tylko GetBacku, ale również podmiotów, które oferowały i sprzedawały jego obligacje.

Getback - historia afery, która wstrząsnęła całą Polską

Kontrolerzy zauważyli, że nadzór nie skupiał się na tym, jak windykacyjna spółka zarządza funduszami sekurytyzacyjnymi. Te znajdowały się w TFI współpracujących z GetBackiem i do nich trafiały portfele wierzytelności, które spółka kupowała od banków czy firm telekomunikacyjnych, by następnie odzyskiwać przedawnione długi – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Kontrolerzy są zdania, że jeszcze przed anonimowym donosem na GetBack uzrędnicy nadzoru mieli możliwość wyłapania nieprawidłowości związanych z naruszeniem obowiązków informacyjnych. NIK uważa, że KNF bardziej uważnie powinien przyglądać się sprawozdaniu finansowemu windykatora za III kwartał 2017 r.

Obejrzyj: Klienci GetBacku mogą zgłaszać się do Rzecznika Finansowego

Część zarzutów, które stawia NIK, było już przedmiotem publicznej debaty. Uwagi formułowane przez polityków opozycji, dziennikarzy i ekspertów doprowadziły do zmian w funkcjonowaniu nadzoru finansowego, co miało zapobiec w przyszłości podobnym aferom jak ta z udziałem GetBacku.

Dla obligatariuszy GetBack jest coraz mniej pieniędzy
GetBack podał wyniki. Nawet przychody były ujemne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera getback, knf, nik, getback, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

prosteKNF pod rządami Pisu to lobby bankowe, działające na szkodę państwa polskiego i obywateli.

20-08-2019

karlTylko nie piszcie, że poprzednicy, że 8 lat temu i że to wina Tuska, bo to jest wina teraz rządzących!!!

20-08-2019

NikCzyli Państwa z dykty część druga... PIS to taka sama ściema jak PO, trzeba głosować na kogoś innego...

Rozwiń komentarze (9)