Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Najchętniej spisują się na Śląsku. Już ponad 6 mln osób wzięło udział w spisie powszechnym

3
Podziel się:

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 najchętniej biorą udział mieszkańcy województwa śląskiego. Najgorzej jest w lubuskim. Jak na razie spisało się niecałe 6,4 mln osób.

Najchętniej spisują się na Śląsku. Już ponad 6 mln osób wzięło udział w spisie powszechnym
Spis powszechny trwa - za udział w nim można wygrać samochód. (PAP, Łukasz Gągulski)

W ciągu pierwszych 40 dni Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 spisało się już 6 431 202 osób. Jest 16, 81 proc. Wszystkich osób, które są zobligowane do wzięcia udziału w spisie.

Jak na razie najlepiej spis idzie w województwie śląskim. Tam w pierwszych 40 dniach akcji spisało się już 20,1 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie, w którym swój obowiązek spełniło już 19,5 proc. obywateli. Podium najbardziej zdyscyplinowanych uczestników spisu zamyka województwo dolnośląskie, gdzie spisanych jest już 18,7 proc. uczestników.

Ślązacy nie mogą wybrać narodowości i języka śląskiego. Mieszkańcy tego regionu krytykowali spis z tego powodu. Wszyscy, którzy deklarują narodowość śląską mogą ją dopisać w spisie. Niezadowolenie mieszkańców województwa śląskiego mogło wpłynąć na frekwencję w tym regionie.

W 2011 roku podczas poprzedniego spisu powszechnego narodowość śląską zadeklarowało 809 tys. osób (w tym jako pierwsza 418 tys.).

Najgorzej sytuacja wygląda w województwie lubuskim (11,2 proc.), podlaskim (13,1 proc.) i warmińsko-mazurskim (13,7 proc.).

Zobacz także: Jest praca "od ręki" Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

Od 4 maja w spisie pomagają rachmistrzowie, którzy kontaktują się drogą telefoniczną. Możemy zweryfikować rachmistrza poprzez stronę internetową rachmistrz.stat.gov.pl/ lub telefonicznie kontaktując się z infolinią.

Wszyscy, którzy wezmą udział w spisie mogą też wziąć udział w loterii. Do wygrania są karty przedpłaconych o wartości 500 i 1000 zł oraz 14 aut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
wolny
rok temu
Od dłuższego czasu słychać narzekania wielu Polaków, że zostali zapisani do kościoła katolickiego bez pytania o zgodę, a potem kościół nie daje im żadnej szansy, żeby się z niego wypisać. Trwający spis powszechny daje wam jednak taką możliwość. Możecie go wypełnić w Internecie, więc żaden rachmistrz nie podejrzy i nie ujawni waszych odpowiedzi. Jedno z pytań dotyczy "tożsamości wyznaniowej". Jeśli jesteście "katolikami z przymusu", możecie tu wpisać, że NIE JESTEŚCIE KATOLIKAMI. Da to więcej, niż wszystkie wywalczone z trudem potwierdzenia wystąpienia z kościoła, których kościół w żaden sposób nie musi ujawniać. Tu powstaje twardy zapis w danych statystycznych, publikowanych przez niezależny GUS, przeczący mitowi, że 95% Polaków to katolicy. Pamiętajcie, że wasze odpowiedzi są chronione tajemnicą spisową i już sama próba ustalenia jak odpowiedzieliście na konkretne pytanie jest przestępstwem. Nie musicie się obawiać. Raz na dziesięć lat mamy taką szansę.
Co to
rok temu
jeżyk śląski?
Jan
rok temu
Ktoś w PiS chyba ohójał myśląc że dobrowolnie podam im wszystkie dane o sobie.