Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Najwyższy wyburzany budynek Warszawy. Po słynnym Ilmecie przyjdzie pora na coś... jeszcze wyższego

63
Podziel się:

Ilmet był częścią warszawskiego krajobrazu od 1997 roku. Jego wyburzanie zajmie kilkanaście miesięcy. Potem rozpocznie się budowa nowego, wieżowca o wysokości 188 metrów. Ilemt ma 83 m.

Najwyższy wyburzany budynek Warszawy. Po słynnym Ilmecie przyjdzie pora na coś... jeszcze wyższego
Rozbiórka zaczęła się w czerwcu tego roku od zdemontowania loga producenta samochodów. (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Tego w Warszawie jeszcze nie było. Rozpoczęła się rozbiórka 83-metrowego budynku Ilmet przy rondzie ONZ. Za sprawą rozmiaru obiektu będzie to nie lada operacja. Nigdy wcześniej w stolicy nie wyburzano tak dużego budynku.

Jest to też rzadkość w skali kraju. Rozbiórkę w Warszawie można porównać tylko z tą z Wrocławia. Przed laty w stolicy Dolnego Śląska z panoramy miasta zniknął 92-metrowy Poltegor Centre.

Podobnie będzie z nieco niższym Ilmetem. Dobrze znaną konstrukcję, którą od ponad 25 lat ozdabiało potężne trójramienne logo Mercedesa, zastąpi nowy, większy budynek.

Zobacz także: Groźne sinice w jeziorze Wigry. Popularne kąpielisko na Suwalszczyźnie zamknięte

Ilmet już od dawna nie jest używany, w większości opustoszał w 2016 roku. Po wyprowadzce biur i firm wieżowiec kupiła Skanska. Teraz chce w miejscu Ilmetu wybudować nowy biurowiec.

Wiosną tego roku wyprowadziła się z parteru apteka. Zlikwidowano również działający jeszcze parking podziemny.

Rozbiórka zaczęła się w czerwcu tego roku od zdemontowania loga producenta samochodów. Kilka dni temu rozpoczęły się pierwsze prace wyburzeniowe, ale na razie mają miejsce w środku. Dlatego zewnętrzna bryła jest jeszcze nienaruszona.

Mieszkańcy Warszawy będą mieli jeszcze dużo czasu na pożegnanie się z budynkiem. Jak szacuje Skanska, rozbiórka zajmie co najmniej kilkanaście miesięcy. Co pojawi się na miejscu Ilmetu?

Warsaw One ma mieć wysokość 188 metrów. Jednak projekt, który można obecnie znaleźć w internecie, może nie być już aktualny. Skanska kupiła go w 2011 r. i teraz pewnie będzie modyfikowany.

Ilmet zbudowano w 1997 r. W wieżowcu najwięcej było powierzchni biurowych. Na parterze i częściowo na pierwszym piętrze był pasaż handlowy i punkty gastronomiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
gośćwdom
3 lata temu
Nowy budynek powinien być wyższy niż 188 m, bo tak byli by tylko do przodu na 85m ( tzn do góry), a tyle zachodu. Lepszej działki w centrum nie mozna sobie wyobrazić.
Warszawiak od...
3 lata temu
A kiedy pałac imienia Józefa Stalina ( napis widoczny) nazywany Pałacem Kultury.
Mazurek77
3 lata temu
Pracowałem przy budowie Ilmetu w Ilbau.
Atoidi
3 lata temu
A kiedy przyjdzie pora na PKiN ? To dopiero jest szpetota.
Ann
3 lata temu
No, nie pobył za długo. Tyle są warte współczesne budowle. Nie mają szans, by znaleźć się w rejestrze zabytków.
...
Następna strona