Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Horała rozliczył się z CPK. "Za dwa tygodnie może mnie tu nie być"

300
Podziel się:

To już się stało - przekonuje Marcin Horała, odpowiadając na pytanie o wbicie pierwszej łopaty i symboliczne rozpoczęcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dlatego zamiast ceremonii zorganizowano "konferencję podsumowującą CPK". Wiceminister powiedział, że to forma "rozliczenia" przed wyborami.

Horała rozliczył się z CPK. "Za dwa tygodnie może mnie tu nie być"
Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK (GETTY, NurPhoto)

Na przełomie sierpnia i września rząd PiS miał wbić pierwszą łopatę na budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zrezygnowano z tego pomysłu i zamiast symbolicznej uroczystości zorganizowano "konferencję podsumowującą CPK" z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Głosu na konferencji nie zabrał nikt z zarządu celowej spółki CPK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaorają projekt CPK? "Pisowska megalomania"

Pełnomocnik rządu ds. CPK o wbiciu łopaty. "To już się stało"

Marcin Horała przekonywał, że wbicie pierwszej łopaty jest niepotrzebne, bo prace na terenie przyszłego lotniska już się toczą. - Odpowiadałem na liczne pytania, kiedy wbicie pierwszej łopaty, ale prace budowlane widoczne gołym okiem, kiedy wjeżdża sprzęt budowlany i pracuje, to już się stało - przekonywał wiceminister.

Dopytywany przez dziennikarzy, co konkretnie dzieje się na placu budowy CPK, wyjaśnił:

Jest kategoria prac budowlanych, które nazywają się 'przygotowawczymi'. W normalnym procesie inwestycyjnym rozpoczynają się po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zgodnie ze specustawą i szczególnym reżimem prawnym tej inwestycji, w przypadku CPK, mogły się one zacząć po wydaniu decyzji środowiskowej.

Chodzi m.in. o prace rozbiórkowe i wyburzeniowe, przygotowanie bazy materiałowej na placu budowy, niwelowanie terenu, usuwanie górnej warstwy gleby (tzw. biologicznie czynnej), odwierty geologiczne. - Gdy uzyskamy pozwolenie na budowę, pewnie gdzieś na przełomie roku, rozpoczną się wtedy wszystkie prace budowlane - dodał Marcin Horała.

Podkreślił, że sam plac budowy CPK jest "rozproszony", bo prace są prowadzone w miarę postępów w odkupowaniu gruntów pod budowę lotniska. Do pierwszego etapu spółka nabyła już ponad 750 ha gruntów, a łącznie dysponuje ponad 1000 ha.

Konferencja CPK w czasie kampanii wyborczej

Konferencję podsumowującą Centralnego Portu Komunikacyjnego zorganizowano w studiu telewizyjnym ATM w Warszawie. Dlaczego akurat na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, w czasie kampanii wyborczej? Marcin Horała ponownie kandyduje do Sejmu z list PiS.

- Każdy z nas, pełniących funkcje publiczne, jest rozliczany w cyklu kadencyjnym. Być może mnie za dwa tygodnie w tej roli już nie będzie, jeśli taka będzie decyzja wyborców albo decyzja co do rozstrzygnięć personalnych, bo zakładam, że Zjednoczona Prawica utrzyma władzę. Wypada kończąc pewien etap misji, zdać z niego sprawozdanie i powiedzieć, co udało się zrobić - stwierdził Horała, odpowiadając na pytanie money.pl.

Podkreślił, że nadal podtrzymuje 2028 r. jako termin rozpoczęcia rejsów z Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaznaczył, że to "nadal bardzo ambitny termin", który oznacza dorównanie tempu budowania dużych lotnisk w Turcji i Chinach.

Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(300)
Twój nick
2 miesiące temu
W listopadzie mgły i kiepska pogoda ale jemu na długo zacznie świecić słoneczko w kratkę 😜
proste
2 miesiące temu
Idź sobie i nigdy nie wracaj
Złotówa
2 miesiące temu
Bierze pieniądze z kolesiami za ludzką krzywdę ale 15.10 zrobimy z nimi porządek. Niech zapełnią najpierw te pociągi które kursują i niech nas nie zadłużają niemoty na wieki. Np Toruń Katarzyna.
Bik
2 miesiące temu
Krol jest nagi
Spoko
2 miesiące temu
Założymy ci garnitur w paski i zostawimy tam żebyś po sobie posprzątał.
...
Następna strona