Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Nie jest dobrze. Co trzeci dom bez węgla na zimę

100
Podziel się:

36 proc. ogrzewających domy węglem nie ma żadnych zapasów tego surowca na nadchodzący sezon grzewczy, a 71 proc. przewiduje problemy z zaopatrzeniem - pisze "Gazeta Wyborcza".

Nie jest dobrze. Co trzeci dom bez węgla na zimę
ponad połowa badanych obawia się, że będzie miała problemy z ogrzaniem domu lub mieszkania w tym sezonie grzewczym - pisze "Wyborcza" (Adobe Stock, DarSzach)

Jak czytamy, z najnowszego badania CBOS wynika, że na początku sezonu grzewczego wielu Polaków cały czas nie ma zapewnionego opału na zimę. Sytuacji nie poprawia fakt, że importowany węgiel z zagranicy - jak pisaliśmy w money.pl - pozostawia wiele do życzenia.

Powołując się na badanie CBOS, "Wyborcza" wskazuje, że co trzecie gospodarstwo domowe (36 proc.) palące węglem nie ma żadnych zapasów. "To o 4 pkt proc. mniej niż we wrześniu. Z kolei 71 proc. przewiduje problemy z zaopatrzeniem" - pisze dziennik.

Problem z węglem

Dodaje, że duża grupa badanych (29 proc., o 6 punktów mniej niż poprzednio) nadal twierdzi, że ma jedynie niewielkie zapasy węgla. "Kolejne 16 proc. przyznaje, że ma już spore zapasy, ale nie wystarczą one na cały sezon grzewczy" - zauważa gazeta.

Ogółem ponad połowa badanych obawia się, że będzie miała problemy z ogrzaniem domu lub mieszkania w tym sezonie grzewczym, w tym blisko co piąty boi się tego w dużym stopniu - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny węgla zwariowały. Ale jest dobra informacja

Węgiel od samorządów

Problem z zakupem przez Polaków węgla ma pomóc zaangażowanie się w sprzedaż przez samorządy.

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
pppolak
rok temu
to już nie "warto" zamarzać, głodować i płacić wyższych rat i podatków za ukr a inę onucę? inaczej gadaliście w marcu, kwietniu, maju.
Arek
rok temu
Czym różni się wyborcza od sputnika ,tym że jedni piszą po polsku a drudzy po rosyjsku. Ale i jedni i drudzy cyrylicą .
Witek
rok temu
Problem z węglem ? jaki problem bez żadnego problemu można go dostać.. Ja nawet zrezygnowałem ze swojej puli od gminy bo już mi wystarczy. Wszyscy moi znajomi też mają węgiel a ci którzy nie mają to nie mają dlatego bo czekają aż cena będzie bardziej atrakcyjna.
Gwoli prawdy
rok temu
Socjotechnika ogłupiania ludzi zatacza coraz szersze kręgi wykorzystując monet.pl i Gazetę Wyborczą
Grzegorz
rok temu
JAKI łagodny tytuł tym razem.
...
Następna strona