Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Nie poparł umowy z Saudyjczykami. Stracił stanowisko

75
Podziel się:

Paweł Przychodzeń został odwołany z rady nadzorczej Rafinerii Gdańskiej. Z ustaleń Business Insider wynika, że wstrzymał się od głosu w sprawie umowy zawartej przez Orlen z Saudi Aramco. Chodzi o sprzedaż części Rafinerii Gdańskiej Saudyjczykom.

Nie poparł umowy z Saudyjczykami. Stracił stanowisko
Paweł Przychodzeń został odwołany z rady nadzorczej Rafinerii Gdańskiej. (East News, Piotr Hukalo)

"Przychodzeń, miał szereg zastrzeżeń dotyczących zapisów, które znalazły się w dokumentach" - informuje Business Insider. Z rady nadzorczej Rafinerii Gdańskiej został odwołany 30 listopada. W ten dzień Orlen ogłosił finalizację umów z Saudyjczykami.

Sam zainteresowany w rozmowie z biznesowym portalem nie chciał komentować przyczyn, przez które stracił stanowisko.

Kontrowersje wokół umowy z Saudyjczykami

Sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej arabskiemu potentatowi naftowemu, to element fuzji Orlenu z Lotosem. Umowy budzi coraz więcej wątpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fuzja Orlenu z PGNiG. "Popyt na paliwa spadnie o 40 proc. Koncerny paliwowe muszą budować strategię na nowo"

Przypomnijmy, że "Gazeta Wyborcza" napisała, że sprzedaż przez Orlen części Lotosu spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Zaś w reportażu wyemitowanym w programie TVN24 "Czarno na białym", jego autorzy przestrzegają, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską.

W sobotę politycy PO z Pomorza poinformowali, że przesłali do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie możliwych nieprawidłowości przy umowie z Saudi Aramco.

Prezes Orlenu odpowiedział na zarzuty dotyczące tego, że w umowie nie ma zabezpieczenia przed odsprzedaniem rafinerii np. Rosjanom.

- Ci to ruszają, którzy sprzedali pół gospodarki. Wszystko można odsprzedać pod warunkiem, że będzie wola rządu. Nie ma sprzedaży niekontrolowanej - zapewniał prezes i dodał, że wbrew oczekiwaniom opozycji nie pokaże umowy, bo takie praktyki nie są stosowane w świecie biznesu.

Dodał, że nie zamierza komentować zapisów umowy, a zabezpieczenie interesów mniejszościowego akcjonariusza to kwestia uregulowana w prawie.

Współpraca Orlenu z Saudi Aramco

Orlen przekazywał, że wynegocjował z Saudi Aramco długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Docelowy pułap dostaw arabskiej ropy powinien w tym roku osiągnąć 400 tys. baryłek dziennie (20 mln ton rocznie). Składają się na to dostawy wynikające z kontraktu z saudyjskim koncernem i z transakcji sprzedaży 30 proc. udziałów w rafinerii. Orlen oszacował, że dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie i w Czechach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(75)
Ob.pl
rok temu
A tak plują na Po że wszystko wyprzedali obcym krajom a sami robią przekręty i rujnują gospodarkę. To robi PiS. Kasa na lewo się dla nich liczy.
Na orlenie
rok temu
robię tylko siku
Polak nie tar...
rok temu
Bardzo dobra decyzja szkodników Polski należy usuwać
polak
rok temu
W końcu kto tak dba o polski interes jak gw i TVN ile dobrego zrobił Balcerowicz tak chwalony przez we.
Manek
rok temu
Zawsze byli eksperci co szkodzili Interesom którzy uwkaszczali się na majątku Polakow Dzielili Majątek Narodowy na spółki Prywatne Zarządami uwłaczając Rady Nadzorcze obsadzane Stanowisk Z Kosmicznymi Wynagrodzeniami W każdych zakładach uwkaszczali się Tworząc Spółki Prywatne dzieląc Matki córki Zarządami Radami Nadzorczyni Tworząc spółkę z wyłączność bywaniem towaru przez spółkę co Płacą haracz kontrahenci Spółce córce sitowie to my Polacy Płacimy drożej bo tym PO srednikom Spółek Spółki Prywatne Logistyczne z wyłączności usług swoich sitw Spółek Spółki które pozbywają prawo do rzetelnej konkurencji z zwyklymi Przewoźnikami którzy uwkaszczali swoje i sprzedają ładunki w swoich Spółkach szkodząc Obywatela regenerując ogromne koszty Każdy zakład i powinien mieć robiony audyt wewnętrzny Spółek Kosztów Wynagrodzeń W jedynym zakładzie były komórki działy produkcji teraz są spółki Prywatne Zarządami Radami komórki zaopatrzenia teraz Spółki od Oleju smaru Spółka Spedycyjna Spółka Transportu Kolejowego Spółka Ochronny Spółka Kadr 10 Związków zawodowych To jest ten Rząd ci z PO cu uwkaszczali się Tworząc Spółki
...
Następna strona