Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Niemcy hamują. Nowa prognoza zapowiada recesję

33
Podziel się:

Pięć czołowych niemieckich ośrodków analitycznych spodziewa się w najnowszej prognozie, że w tym roku PKB Niemiec się skurczy. Tymczasem jeszcze w poprzedniej publikacji z wiosny tego roku eksperci zakładali niewielki wzrost gospodarczy.

Niemcy hamują. Nowa prognoza zapowiada recesję
Rządzone przez gabinet Olafa Scholza Niemcy hamują. Nowe prognozy zapowiadają recesję (PAP, CLEMENS BILAN, EPA)

"Wspólną prognozę gospodarczą" publikują dwa razy w roku najważniejsze w Niemczech ośrodki analityczne. Pod jesienną prognozą, która ujrzała właśnie światło dzienne, podpisali się eksperci z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych DIW Berlin, Instytutu Badań Ekonomicznych imienia Leibniza w Halle, Instytutu ifo z Monachium, Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii i Instytutu RWI w Essen.

Przemysł i konsumpcja odradzają się wolno

Ekonomiści spodziewają się, że w tym roku PKB Niemiec skurczy się o 0,6 proc., podczas gdy wiosną prognozowali wzrost gospodarczy na poziomie 0,3 proc. Skąd ta zmiana? – Najważniejszym powodem jest to, że przemysł i konsumpcja prywatna odradzają się wolniej, niż oczekiwaliśmy wiosną – tłumaczy Oliver Holtemöller, wiceprezes Instytutu Badań Ekonomicznych imienia Leibniza w Halle, cytowany przez Deutsche Welle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

Autorzy prognozy oceniają też, że "nastroje biznesowe ostatnio ponownie się pogorszyły, między innymi z powodu zwiększonej niepewności politycznej".

Recesja ma jednak trwać krótko. Twórcy "Wspólnej prognozy gospodarczej" spodziewają się, że już w 2024 roku PKB Niemiec urośnie o 1,3 proc., a w 2025 roku wzrost sięgnie 1,5 proc.

Jeśli chodzi o inflację, to eksperci szacują, że w tym roku wyniesie ona 6,1 proc. i będzie niższa od odczytu z ubiegłego roku o 0,8 punktu procentowego. Kolejne lata mają przynieść mocniejsze wyhamowanie. W 2024 roku wzrost cen będzie wynosił już tylko 2,6 proc., a w 2025 roku 1,9 proc.

Z kolei stopa bezrobocia ma w tym roku wzrosnąć o 0,3 punktu procentowego do 5,6 proc. i utrzymać się na takim poziomie również w przyszłym roku. W 2025 roku spodziewany jest natomiast spadek bezrobocia do poziomu 5,3 proc.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale tego roku niemiecka gospodarka znalazła się w stagnacji - wzrost PKB Niemiec był zerowy w ujęciu kwartał do kwartału. Tymczasem prognozy zakładały wzrost o 0,1 proc. "Niemcy pozostały najgorzej radzącą sobie główną gospodarką strefy euro w drugim kwartale, podczas gdy gospodarki Francji i Hiszpanii rosły w stałym tempie dzięki silniejszemu eksportowi i turystyce" - komentowała agencja Reutera.

Strategia rządu pomoże?

Na początku września sprawująca władzę koalicja SPD-Zieloni-FDP przedstawiła strategię walki z kryzysem. Poprawę kondycji niemieckiej gospodarki mają przynieść ulgi podatkowe dla firm, a także ograniczenie biurokracji i przyspieszenie cyfryzacji. "Ogłoszony w Mesebergu pakiet działań rządu jest jednak zbyt mały i pojawia się zbyt późno, aby znacząco pobudzić wzrost i uniknąć recesji w tym roku. To raczej etap pośredni w procesie przygotowywania szerszej strategii reform ekonomicznych, która może zostać ogłoszona jesienią" - komentowali te pomysły eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
dzik
4 tyg. temu
Tusk przyrzekał ,że będzie taniej i bezpieczniej. A co się dzieje wszystko drożeje i będzie podpisana zgoda na przyjmowanie tak zwanych migrantów .Tusk się nie zmieni on musi spłacać dług wdzięczności dla Merkel i Putina a Polskę i Polaków ma w ..... . On zawsze kłamał ,kłamie i tak pozostanie . Polacy nie możemy zgodzić się na przyjęcie tych gwałcicieli ,złodziei ,przestępców trzeba w obronie naszej ojczyzny wyjść na ulice by pokazać co o tym myślimy .
dsf
5 miesięcy temu
patrząc obiektywnie to Polska powinna utrzymywać kontakty gospodarcze z Niemcami ale o wiele ważniejsze są kontakty na każdej płaszczyźnie z USA co powinno mieć miejsce od 25 lat przynajmniej, jeżeli będzie odwrotnie to Polska będzie państwem bardzo słabym, Niemcy w swojej doktrynie od XVIII wieku mają zapisaną współpracę z rosją, ten układ dla Polski nigdy się nie sprawdził
Jacek3
5 miesięcy temu
Same trolle na forum,cieszą się,że w Niemczech będzie niewielka recesja w tym roku,to wszystko ma ukryć przed "ciemnym ludem" fakt,że w Polsce pisowskiej też będzie recesja i spadek PKB w tym roku.
Kunta-Kinte.
5 miesięcy temu
Cyt. Niemcy hamują. Nowa prognoza zapowiada recesję... Nie Niemcy hamują tylko miliony pontonowych lekarzy i inżynierów darmozjadów i roszczeniowców zaproszonych przez nich łaskawie i przyjętych z honorami do leżenia pod gruszą ich hamują ! Bądźcie uczciwi !
Rainchold
5 miesięcy temu
To co powjadacie ze trzeba polske po swiecic, i pod POrzadkowac administracyjnie ,by ratowac Wielka IV Rzesze; oddajac wszystko co mamy,az do Wisly?Nu Kanieszna!!!
...
Następna strona