Niemcy wyraźnie zmieniają podejście do zbrojeń i obronności po trzech latach trwania pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Wolę wzmacniania sił zbrojnych deklarują za Odrą nie tylko przedstawiciele władzy, ale sami mieszkańcy.
Niemcy za większymi zbrojeniami. Sondaż
W sondażu Politbarometer zapytano Niemców o to, czy zgodziliby się na zmianę konstytucji, by zwiększone wydatki na zbrojenia nie przekładały się na rosnące zadłużenie. 64 proc. respondentów zgadza się na taki obrót spraw, a niespełna co trzeci z zapytanych (32 proc.) jest temu przeciwny.
W badaniu zapytano także o trwające rozmowy między USA i Rosją na temat zawieszenia broni w Ukrainie. Większość respondentów z Niemiec (77 proc.) wątpi, że rosyjski przywódca Władimir Putin jest poważnie zainteresowany zawieszeniem broni, a wierzy w to 17 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bundesrat zatwierdza zmianę konstytucji Niemiec
W piątek Bundesrat (Rada Federacji, druga izba niemieckiego parlamentu) zatwierdził tę zmianę konstytucji, znoszącą ograniczenia budżetowe w wydatkach na obronność i bezpieczeństwo oraz umożliwiającą zwiększenie inwestycji w infrastrukturę.
Wcześniej Bundestag uchwalił ustawę autorstwa CDU/CSU i SPD, reformującą zapisany niemieckiej konstytucji "hamulec zadłużenia", zakazujący zwiększania deficytu budżetowego powyżej 0,35 proc. PKB. Wprowadzone zmiany przewidują, że wydatki na wojsko, obronę cywilną, służby i cyberbezpieczeństwo, przekraczające 1 proc. PKB, nie będą podlegać ograniczeniom budżetowym, a na ich sfinansowanie możliwe będzie zaciąganie kredytów.