Radio Zet oraz Bloomberg informują, że dwóch poważnych inwestorów stanęło do konkursu o zakup telewizji TVN od Warner Bros. Discovery. Michał Sołowow, numer jeden na liście najbogatszych Polaków, ofertę miał złożyć przez swój austriacki fundusz - podaje rozgłośnia. Potwierdził to w rozmowie z Bloombergiem rzecznik Sołowowa Maciej Gorzeliński. Stwierdził on, że złożono "niewiążącą ofertę".
Według informacji radia, "WP wystąpiła z ofertą w konsorcjum z innym podmiotem, który może być powiązany z miliarderem i biznesmenem Rafałem Brzoską".
"Z zasady nie komentujemy tematów związanych z M&A. Niezależnie od tego, czy jesteśmy nimi zainteresowani, czy nie" - oświadczył rzecznik Wirtualna Polska Holding Michał Siegieda.
Rafał Brzoska w ostatnim wywiadzie dla Bloomberga stwierdził, że nie planuje angażować się w politykę ani nabywać stacji TVN od Warner Bros. Discovery. - Wyzwania biznesowe są mi bliższe - podkreślił.
Zakup TVN. Ile warta jest stacja?
Termin składania wstępnych ofert na zakup TVN mija 31 stycznia, a koncernowi Warner Bros. doradza w tym procesie bank JPMorgan. Aktywa polskiej telewizji, według Bloomberga, warte są ok. 1,2 mld dol., czyli ok. 5 mld zł.
Latem 2024 r. dziennik "Financial Times" poinformował, że Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż polskiego TVN. Ten ruch ma poprawić wyniki finansowe grupy w trudnej sytuacji rynkowej.
Po fuzji Discovery i WarnerMedia w 2022 roku, zamiast oczekiwanych zysków, firma odnotowuje niższe przychody, niż przewidywano. W związku z tym rozważane są różne opcje, w tym sprzedaż poszczególnych aktywów firmy - TVN oraz udziały w biznesie gier wideo (Warner Bros. Discovery posiada własność intelektualną do gier o Harrym Potterze) - informował dziennik.
TVN wpisany na listę strategicznych spółek
W grudniu 2024 r. rząd przyjął rozporządzenie ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie, do którego wpisane mają być telewizje TVN i Polsat. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej Donald Tusk. Na listę trafią też inne firmy: P4 (operator sieci Play), T-Mobile i WB Electronics.
Ta decyzja powoduje, że TVN nie może zostać sprzedany bez zgody rządu. W ten sposób gabinet Donalda Tuska zareagował na informacje dotyczące prawdopodobnego zakupu TVN-u przez węgierski fundusz związany z Viktorem Orbanem.