Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Nord Stream 2. Premier Morawiecki: antyunijny projekt

178
Podziel się:

Chociaż zgadzam się z prezydentem Niemiec, że powojenne długi nie zostały spłacone, to Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji - podkreślił w czwartek we wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Nord Stream 2. Premier Morawiecki: antyunijny projekt
Nord Stream 2. Premier Mateusz Morawiecki kolejny raz podkreśla sprzeciw Polski wobec inwestycji. (KPRM, Krystian Maj)
bEDPugwR

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Nord Stream 2 "zwiększa zależność" Unii Europejskiej, a także "osłabia ekonomię i bezpieczeństwo". "Czas to powstrzymać" - napisał szef polskiego rządu.

W niedawnej rozmowie z gazetą "Rheinische Post" prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier został zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Stream 2 i czy niemieckie interesy są bardziej związane z bezpieczeństwem energetycznym, czy lojalnością wobec USA.

- Gdyby to było takie proste... Ale przede wszystkim: dialog z nową administracją amerykańską w tej sprawie nawet się nie rozpoczął - ocenił prezydent Niemiec.

bEDPugwT
Zobacz także: Otwarcie hoteli. "Wielu nie doczekało końca lockdownu. Nadal będzie ciężko"

Bronił też samej inwestycji. Argumentował, że "po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą".

- Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć [...]. Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia? - powiedział Steinmeier.

bEDPugwZ

Niemiecki prezydent przekonywał też, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny, i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 roku.

- Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy - powiedział niemiecki prezydent.

Natomiast minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostrzegł w środę w Bundestagu, że rezygnacja z gazociągu Nord Stream 2 zbliży Rosję do Chin. Zarówno wypowiedź Maasa, jak i Steinmeiera, skomentował szef KPRM Michał Dworczyk.

bEDPugxa

- Polscy politycy myślę, że bardzo krytycznie podchodzą do obu tych wypowiedzi. Zastanawiają się, co mają powiedzieć Białorusini, co mają powiedzieć Ukraińcy, czyli narody, które poniosły olbrzymie straty w wyniku II wojny światowej, a których suwerenność, których bezpieczeństwo uderza w projekt Nord Stream 2 - powiedział Dworczyk.

21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do "natychmiastowego wstrzymania" budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

Na początku grudnia 2020 roku prace nad tym projektem o wartości 9,5 mld euro, mającym stworzyć podmorski gazociąg z Rosji do Niemiec o długości 1200 km, zostały wznowione na wodach niemieckich po zawieszeniu na blisko rok na skutek sankcji amerykańskich.

bEDPugxb

Układanie gazociągu Nord Stream 2 jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich. Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDPugxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(178)
POLAK!@#
7 miesięcy temu
Niech niemiecki prezydent zwróci uwagę na fakt że to Niemcy razem z Rosja zaatakowały Polskę niszcząc nasz kraj i zabijajac Polaków -za co do dzisiaj sie jeszcze nie rozliczyli! A tu naraz próbuja wcisnac światu że muszą zapłacić Rosji za jej zniszczenia wojenne! Ten człowiek jest albo chory umysłowo albo sponsorowanym przez Putina!!!
Ten to
7 miesięcy temu
już sam nie wie, co by tu walnąć, byle małemu się przypodobać
c34c34
7 miesięcy temu
EU, rzad PIS i ROSJA sa niepotrzebne POLSCE
bEDPugxv
bogdan p.
7 miesięcy temu
Polak mądry po szkodzie - a po co było zakazywać Ruskim budowy Jamał2 po terytorium Polski do Niemiec !!!!
Rygac
7 miesięcy temu
morawiecki ostro😂😂😂😂😂
...
Następna strona