Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Nowe dane GUS. Budowlanka rozczarowała. Wzrost cen materiałów hamuje aktywność

22
Podziel się

Miesiąc temu dynamika produkcji budowlano-montażowej po raz pierwszy w tym roku wyszła na plus. Jednak najnowsze dane GUS za czerwiec rozczarowały. Czynnikiem hamującym aktywność w budowlance jest znaczący wzrost cen materiałów.

Nowe dane GUS. Budowlanka rozczarowała. Wzrost cen materiałów hamuje aktywność
Produkcja budowlano-montażowa. Nowe dane GUS za czerwiec rozczarowały. (Adobe Stock)
bErtLmXp

Produkcji budowlano-montażowa spadła z 4,7 proc. do 4,4 proc. Ten wynik rozczarowuje, okazał się bowiem znacznie niższy od mediany rynkowych prognoz, która wynosiła 7,1 proc.

GUS wskazuje, że wciąż kurczy się segment związany z budową budynków. Wzrost widoczny jest w przypadku projektów infrastrukturalnych, czyli obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz specjalistycznych robót budowlanych.

bErtLmXr

- Spodziewamy się, że budownictwo osiągać będzie wzrost w drugiej połowie roku, równocześnie ciężko oczekiwać znaczącego przyśpieszenia. Ważnym czynnikiem hamującym aktywność jest znaczący wzrost cen materiałów - ocenia Michał Gniazdowski, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Zobacz także: Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"

Z kolei ekonomiści PKO BP oceniają, że dane o poziomach produkcji na rynku budowlanym wskazują na trwającą od kilku lat stabilizację w inżynierii lądowej (rozrusza ją napływ środków unijnych) oraz wzrost wartości produkcji w segmencie robót specjalistycznych.

bErtLmXx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtLmXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Buckofita
1 tyg. temu
Spekulanci robią biznes na materiałach.!
Matt
1 tyg. temu
2 letni spadek koniunktury budowlanej....conajmniej przed NAMI... Siedze w tym od 2006 roku, srednio co 3 lata kryzys, przetargi o ktore walcza wszyscy, a pozniej upadlosci. Tak wyglada budownictwo na uslugach koropracji.....
dajspokoj
1 tyg. temu
mieszkanie w bloku za ścianą sąsiad z wielka mordą 500 000zł. gratuluję - trzeba być kompletnym idiotą, żeby tyle dać a kredyt wziąć to już mistrzostwo świata. Już teraz wiecie dlaczego Was matematyki nie uczyli, a premierem jest gość od banku :)
bErtLmXT
Pracodawca
1 tyg. temu
Ludzie! Poczekajcie przynajmniej do przyszłego roku. Mam firmę budowlaną i klienci mnie wykańczają błagając abym im cokolwiek zrobił. Przełóżcie na następne lata i znajomym powiedzcie żeby też tak zrobili.
CCCCCCCCCCCCC...
1 tyg. temu
tylko podatek katastralny uratuje sytuację od wartości miliona zł.
...
Następna strona