Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Nowe ogniska koronawirusa w Polsce. Rośnie bilans zachorowań po Franciszkańskim Spotkaniu Młodych

138
Podziel się:

Spośród 91 uczestników Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, u 50 stwierdzono koronawirusa. Testy nadal trwają. Rzeczniczka Spotkania zapewnia, że wszyscy zakażeni to osoby młode i bardzo łagodnie przechodzą chorobę.

Na tegoroczne spotkanie w Kalwarii Pacławskiej nie przyjechali uczestnicy "z zewnątrz", a jedynie organizatorzy
Na tegoroczne spotkanie w Kalwarii Pacławskiej nie przyjechali uczestnicy "z zewnątrz", a jedynie organizatorzy (Wikimedia Commons)
bEDquICt

Nieznany jest bilans zakażeń, do których doszło na odbywającym się od 26 lipca do 1 sierpnia Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

Do środy podkarpacki sanepid potwierdził 50 przypadków zakażeń, ale jak mówi w rozmowie z money.pl Marta Górka, rzeczniczka prasowa FSM, nie wszyscy uczestnicy zostali poddani testowi. Dotyczy to osób z Małopolski i wynika z tego, że tamtejsze laboratoria mają bardzo dużo pracy i nie nadążają z wykonywaniem testów.

Od ostatniego dnia Spotkań minęły już niemal trzy tygodnie. W tym czasie część osób zdążyło już wyzdrowieć, co potwierdziły testy kontrolne.

bEDquICv

- Mamy więc taką sytuację, że wśród kadry są zarówno osoby, które nie miały jeszcze przeprowadzanych testów i czekają na nie w kwarantannie, jak ozdrowieńcy – podsumowuje Marta Górka.

Tegoroczne spotkania w Kalwarii Pacławskiej odbywały się w formule online. Na miejscu znajdowała się tylko 86-osobowa kadra organizatorów oraz pięcioro Franciszkanów, ale nawet tak mała liczba uczestników nie uchroniła przed zakażeniem.

Jak się zaczęło? 2 sierpnia jeden z kadrowiczów poczuł się źle i poszedł do lekarza. Następnego dnia dostał wynik pozytywny. Organizatorzy od razu przekazali pełną listę uczestników do sanepidu, a ten zadecydował o kwarantannie wszystkich członków kadry.

bEDquICB

Marta Górka przyznaje, że członków kadry z zasady wybierano spośród osób młodych. Najstarsza osoba miała 35 lat. Był to celowy zabieg mający chronić uczestników w razie wystąpienia zakażeń.

Jak informuje podkarpacki sanepid, w tym samym regionie nowym ogniskiem koronawirusa jest także Zakład Odzieżowy "Alex" z Przeworska. Odnotowano tam łącznie 16 zakażeń: 12 zakażonych to pracownicy, cztery kolejne przypadki to osoby z kontaktu.

Po tym jak 12 sierpnia stwierdzono przypadek koronawirusa u jednego z pracowników, zamknięto zakład. Pracownicy przebywają na tzw. postojowym.

Początkowo sanepid zadecydował o objęciu kwarantanną 7 pracowników z rodzinami, ale 17 sierpnia zapadła decyzja o objęciu kwarantanną wszystkich pracowników wraz z rodzinami (w sumie 368 osób).

bEDquICC
Zobacz także: Obejrzyj: Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Kwarantanną objęto 368 osób (pracownicy zakładu wraz z domownikami). Część z nich nadal oczekuje na testy, a te zaplanowane są na 20 i 21 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDquICW
KOMENTARZE
(138)
Warszawiak
rok temu
Podkarpacie powinno się zaorać, wzrost zakażeń im się należy. "Latem wirusów nie ma"
qwerty
rok temu
Jak takie spędy w kościołach mają się do przykazania "nie zabijaj"?
Adam
rok temu
A gdzie ten madry biskup ktory twierdzil.ze Jezus nie zaraza???? Wywołuje cie madralo do odpowiedzi.
bEDquICX
kanonik
rok temu
kiedys z podobnych spotkan wynosili ciaze teraz covid-19!!
logik
rok temu
Coś ta ich bozia słabo działa. Chyba w ogóle nie istnieje.
...
Następna strona