Co po sześciu miesiącach od powstania inicjatywy wydarzyło się we WHIH, jakie są obecne działania, co planują partnerzy biznesowi i kto jeszcze będzie mógł dołączyć do inicjatywy?
Początki Warsaw Health Innovation Hub
Warsaw Health Innovation Hub to wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i wiodących podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii. Początek współpracy wymagał wspólnego wypracowania koncepcji WHIH. W pierwszej fazie do projektu przystąpiło pięciu partnerów WHIH: AstraZeneca, EIT Health, Microsoft, Polpharma, Roche. Uroczysta inauguracja odbyła się w obecności Prezesa rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w czerwcu br.
- WHIH to wyjątkowa inicjatywa, unikalna na skalę Europy Centralnej. W czerwcu byliśmy dumni, że udało nam się zainteresować wielkich graczy biznesowych współpracą ze stroną publiczną i inwestycją w rozwój polskiej nauki. Partnerzy zgodzili się, że zależy nam na rozwoju innowacji w Polsce, a także na wykorzystaniu potencjału naukowego i tworzących się start-upów - wspomina dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Obszar biomedycyny jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki świata. Światowy rynek badań w obszarze biotechnologii siedem lat temu był wart 270 mld USD, trzy lata temu prawie 400 mld USD, w tym roku przekroczy 600 mld USD, a za pięć lat urośnie do niemal 730 mld USD.
To ogromny potencjał i możliwości, które należy wykorzystać. O szansach na rozwój tego sektora w Polsce świadczą innowacyjne badania prowadzone przez polskie firmy, które mają szansę podbić świat. Rośnie także liczba polskich start-upów i zespołów badawczych w obszarze zdrowia i technologii medycznych, które osiągają europejskie sukcesy.
- Ta świadomość możliwości jakie oferuje ten sektor napędza nas do działania i współpracy. Wiemy, że możemy osiągać sukcesy, ale trzeba wspierać nasze rodzime zespoły naukowo-badawcze oraz pomysły start-upów - podkreśla prezes Sierpiński
WHIH - główne założenia współpracy sektora publicznego z biznesem
Poprzez Warsaw Health Innovation Hub Agencja Badań Medycznych tworzy swoisty ekosystem, którego celem jest zapewnienie transparentnej i efektywnej współpracy pomiędzy sektorem publicznym a biznesem, tak aby poprawić jakości i efektywności polskiego systemu ochrony zdrowia poprzez wspieranie innowacyjnych rozwiązań w obszarze medycyny i nauk o zdrowiu.
Podczas wspólnych prac nad koncepcją WHIH uznano, że głównym celem będzie tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększenia wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia. Cel ten WHIH będzie się realizował w oparciu o trzy podstawowe obszary strategiczne: innowacje farmaceutyczne, w tym technologie medyczne; innowacje w zakresie wyrobów medycznych; rozwiązania informatyczne w zdrowiu.
Założeniem WHIH jest stymulowanie innowacji poprzez zwiększenie liczy skomercjalizowanych projektów, jak również odpowiednie zmapowanie elementów uniemożliwiających szybki i efektywny transfer wiedzy do gospodarki. Partnerzy WHIH będą tworzyć własne projekty, programy grantowe i akceleracyjne, konkursy oraz konferencje i warsztaty. Wszytko po to by wydobyć potencjał innowacyjnych rozwiązań, które będą usprawniać system ochrony zdrowia w Polsce.
Na każdym etapie prac i rozwoju WHIH Agencja Badań Medycznych inicjuje współprac z sektorem publicznym, który bierze ciągły i aktywny udział w działaniach. Stronę publiczną tworzą reprezentanci kluczowych instytucji w systemie ochrony zdrowia w Polsce: Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych, Rzecznika Praw Pacjenta.
To właśnie z przedstawicieli tych instytucji powstała Grupa Interesu Publicznego, która ocenia projekty i ich realizację. Z kolei przedstawiciele partnerów zasiadają w Radzie WHIH działającej przy prezesie Agencji Badań Medycznych. Podczas posiedzeń Rady omawiane są najważniejsze kwestie dotyczące inicjatywy, kierunki rozwoju, pierwsze pomysły na konkretne projekty.
Warto w tym miejscu podkreślić, że WHIH to także kreatywna przestrzeń, w której dochodzi do wymiany informacji, doświadczeń, pomysłów oraz nawiązywania i kształtowania właściwych relacji pomiędzy szeroko rozumianym sektorem publicznym oraz sektorem biznesu w ramach sektora biomedycznego.
Rozwój WHIH i nowi partnerzy
Pojawienie się WHIH spotkało się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko przedstawicieli biznesu, ale także środowiska akademickiego czy start-upów. Wiele firm jest zainteresowanych dołączeniem do inicjatywy, co świadczy o jej potencjale. W tej chwili do WHIH dołączyły kolejne firmy: Vamed, IQVIA, Takeda Pharma, Merck Polska, MSD Polska, Pfizer Polska oraz Adamed. Kolejne firmy złożyły wnioski ubiegając się o przyjęcie do WHIH.
- Poprzez WHIH budujemy innowacje, które mam nadzieję będą szybko implementowane do systemu ochrony zdrowia. Wszyscy z partnerami jesteśmy zgodni co do tego, że mają to być technologie, które powinny służyć pacjentom. To mają być rozwiązania systemowe, które w krótkim czasie trafią do tego systemu. Warte podkreślenia jest to że budujemy tutaj bardzo szerokie, pluralistyczne towarzystwo, które w sumie będzie zmierzało w jednym kierunku. Wraz z partnerami mamy zbieżne priorytety - tłumaczy Prezes Agencji Badań Medycznych – dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.
- WHIH ma również formę akceleracyjną. To niezwykle istotny proces, który w biotechnologii gdzieś się zagubił. Kiedy jest pomysł, projekt, jakaś idea, wtedy trzeba przeprowadzić badacza czy twórcę start-upu przez proces uzyskiwania IP, ochrony patentowej, możliwości certyfikacji i dopiero później do właściwego R&D i wdrożenia. To jest niezwykle ważne, musimy o tym pamiętać i przede wszystkim na tym etapie wspierać badaczy czy twórców - dodaje prezes Sierpiński.
W tej chwili głównymi interesariuszami WHIH są partnerzy biznesowi, ale trwają już zaawansowane prace nad dołączaniem do hubu grupy inwestorów, start-upów i ośrodków akademickich wraz z jednostkami prowadzącymi fazy B+R w obszarze sektora biomedycznego.
To kolejny krok, który będzie realizowany w przyszłym roku. Obecnie partnerzy pracują nad pierwszymi projektami w ramach WHIH, które niebawem ujrzą światło dzienne.
Największą wartością WHIH jest współpraca i otwartość zarówno strony publicznej, jak i przedstawicieli partnerów. Działając w środowisku międzynarodowym mamy możliwość dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, wspólnego zastanawiania się nad kluczowymi kwestiami oraz wspólnym poszukiwaniem nowych rozwiązań. Dzięki temu możemy odpowiadać na potrzeby systemu i pacjentów.
Materiał partnera: ImpactCEE